Snad lidé nezůstanou doma s rouškami. Jasnou páku čeká několik koncertů

ČTK ČTK
31. 7. 2020 16:00
Svůj jediný letošní koncert v metropoli odehraje příští úterý 4. srpna na pražském Výstavišti skupina Jasná páka. Přestože jinak účinkuje zřídka, už tuto sobotu 1. srpna vystoupí ve Velké Bystřici u Olomouce na Hanáckém Woodstocku. Poslední letošní účinkování ji čeká v září na letním parketu ve Výravě u Hradce Králové.
Zleva Michal Ambrož a Petr Váša na koncertu Jasné páky v pražské Lucerně.
Zleva Michal Ambrož a Petr Váša na koncertu Jasné páky v pražské Lucerně. | Foto: ČTK

Na příští rok, kdy oslaví 40. výročí, pak Jasná páka chystá jarní turné. Zakončí jej dubnový koncert ve velkém sále pražské Lucerny.

"Pro mě je každý koncert Jasné páky velkou společenskou událostí, někdy se stává, že si spolu řadu měsíců nezahrajeme. Vždycky, když se potkáme, je to svátek," říká kytarista a zpěvák Michal Ambrož. "Docela to mám teď nabité, protože na koncerty Jasné páky navazují vystoupení s mojí druhou kapelou Hudba Praha. Těším se na to, snad lidé žijící nyní v nejistotě nezůstanou schovaní doma s rouškami," dodává.

Kapela, která je vedle Pražského výběru považována za symbol české nové vlny, měla letos absolvovat jarní turné. Plány však překazila opatření proti šíření nového typu koronaviru. Jasná páka se tak sešla jen v klubu MeetFactory, kde pro on-line vysílání natočila čtyři písně.

Jasná páka v letech 1981 až 1984 patřila k nejzajímavějším rockovým skupinám v tehdejším Československu, kde se následkem takzvaného Trojanova seznamu zakázaných kapel a článku Nová vlna se starým obsahem v komunistickém časopise Tribuna ocitla na černé listině.

Celostátní zákaz hraní, odstoupení zřizovatele a následné napětí v sestavě vyústily v její rozpad.

Dnes bývá Jasná páka označována za legendární nebo kultovní. "Vzhledem k tomu, že slavíme 40. výročí, bylo by špatné, kdybychom za tu dobu nestihli vytvořit legendu. Jako kultovní jsme byli označováni zpočátku a pak už to s námi šlo pořád," podotýká Ambrož.

Záznam vystoupení Jasné páky na letošním festivalu Spolu jedním hlasem. | Video: Spolu jedním hlasem

Vedle něj a Davida Kollera tvoří současnou sestavu zpěvák Petr Váša, baskytarista Marek Minárik, kytaristé Radovan Jelínek a Michal Pelant plus zpěvačky Pája Táboříková s Markétou Foukalovou.

Ambrož vzhledem ke zdravotním potížím s revmatismem ve své druhé kapele Hudba Praha plní jen funkci zpěváka. V Jasné páce však hraje i na kytaru.

"Jsem takový zbytkový kytarista, musím na každý koncert cvičit, abych jim to nekazil. Snažím se to nahrazovat tím, že začínám trochu více zpívat - pozvolna, polehoučku a potichoučku, abych neurazil," vysvětluje.

První album vydala Jasná páka až v roce 2014. Nahrávka nazvaná Černá deska obsahuje pět nových písní doplněných třemi staršími skladbami v novém aranžmá. Tatáž Černá deska vyšla ještě na dvojalbu s živým záznamem koncertu nazvaným Stará vlna s novým obsahem.

Tentýž rok Jasná páka vydala první oficiální videoklip. Doprovází píseň Konec nočních toulek, kterou na hudbu Radovana Jelínka a slova Karla Halouna na motivy Lorda Byrona zpívá David Koller. "Ke 40. výročí do Lucerny by se mi líbilo, kdyby vznikla jedna nebo dvě nové písně. Ale je to zatím jen přání praotce zakladatele Jasné páky," dodává Michal Ambrož.

První videoklip Jasné páky vznikl k písni Konec nočních toulek. | Video: Warner Music
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy