Snad lidé nezůstanou doma s rouškami. Jasnou páku čeká několik koncertů

ČTK ČTK
31. 7. 2020 16:00
Svůj jediný letošní koncert v metropoli odehraje příští úterý 4. srpna na pražském Výstavišti skupina Jasná páka. Přestože jinak účinkuje zřídka, už tuto sobotu 1. srpna vystoupí ve Velké Bystřici u Olomouce na Hanáckém Woodstocku. Poslední letošní účinkování ji čeká v září na letním parketu ve Výravě u Hradce Králové.
Zleva Michal Ambrož a Petr Váša na koncertu Jasné páky v pražské Lucerně.
Zleva Michal Ambrož a Petr Váša na koncertu Jasné páky v pražské Lucerně. | Foto: ČTK

Na příští rok, kdy oslaví 40. výročí, pak Jasná páka chystá jarní turné. Zakončí jej dubnový koncert ve velkém sále pražské Lucerny.

"Pro mě je každý koncert Jasné páky velkou společenskou událostí, někdy se stává, že si spolu řadu měsíců nezahrajeme. Vždycky, když se potkáme, je to svátek," říká kytarista a zpěvák Michal Ambrož. "Docela to mám teď nabité, protože na koncerty Jasné páky navazují vystoupení s mojí druhou kapelou Hudba Praha. Těším se na to, snad lidé žijící nyní v nejistotě nezůstanou schovaní doma s rouškami," dodává.

Kapela, která je vedle Pražského výběru považována za symbol české nové vlny, měla letos absolvovat jarní turné. Plány však překazila opatření proti šíření nového typu koronaviru. Jasná páka se tak sešla jen v klubu MeetFactory, kde pro on-line vysílání natočila čtyři písně.

Jasná páka v letech 1981 až 1984 patřila k nejzajímavějším rockovým skupinám v tehdejším Československu, kde se následkem takzvaného Trojanova seznamu zakázaných kapel a článku Nová vlna se starým obsahem v komunistickém časopise Tribuna ocitla na černé listině.

Celostátní zákaz hraní, odstoupení zřizovatele a následné napětí v sestavě vyústily v její rozpad.

Dnes bývá Jasná páka označována za legendární nebo kultovní. "Vzhledem k tomu, že slavíme 40. výročí, bylo by špatné, kdybychom za tu dobu nestihli vytvořit legendu. Jako kultovní jsme byli označováni zpočátku a pak už to s námi šlo pořád," podotýká Ambrož.

Záznam vystoupení Jasné páky na letošním festivalu Spolu jedním hlasem. | Video: Spolu jedním hlasem

Vedle něj a Davida Kollera tvoří současnou sestavu zpěvák Petr Váša, baskytarista Marek Minárik, kytaristé Radovan Jelínek a Michal Pelant plus zpěvačky Pája Táboříková s Markétou Foukalovou.

Ambrož vzhledem ke zdravotním potížím s revmatismem ve své druhé kapele Hudba Praha plní jen funkci zpěváka. V Jasné páce však hraje i na kytaru.

"Jsem takový zbytkový kytarista, musím na každý koncert cvičit, abych jim to nekazil. Snažím se to nahrazovat tím, že začínám trochu více zpívat - pozvolna, polehoučku a potichoučku, abych neurazil," vysvětluje.

První album vydala Jasná páka až v roce 2014. Nahrávka nazvaná Černá deska obsahuje pět nových písní doplněných třemi staršími skladbami v novém aranžmá. Tatáž Černá deska vyšla ještě na dvojalbu s živým záznamem koncertu nazvaným Stará vlna s novým obsahem.

Tentýž rok Jasná páka vydala první oficiální videoklip. Doprovází píseň Konec nočních toulek, kterou na hudbu Radovana Jelínka a slova Karla Halouna na motivy Lorda Byrona zpívá David Koller. "Ke 40. výročí do Lucerny by se mi líbilo, kdyby vznikla jedna nebo dvě nové písně. Ale je to zatím jen přání praotce zakladatele Jasné páky," dodává Michal Ambrož.

První videoklip Jasné páky vznikl k písni Konec nočních toulek. | Video: Warner Music
 

Právě se děje

před 19 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy