Setkání na střeše nad Prahou. Kafka Band natočil první klip s herci

Kapela Kafka Band, která se pohybuje v literárním i hudebním světě, připomíná své loňské album Amerika novým klipem ke skladbě Jiu Jitsu Frau. Na střechách pražského paláce Lucerna ho natočila režisérka Tereza Srbová, která ztvárnila i hlavní roli s tanečníkem a hercem Davidem Boshem.
Nový klip ke skladbě Jiu Jitsu Frau, která má v sobě "hodně z německé nové vlny", jak říká Jaromír 99. | Video: Indies Scope

Píseň pochází z alba inspirovaného stejnojmenným dílem spisovatele Franze Kafky. Klip vznikl pro Literární dům ve Stuttgartu.

"Možná poprvé v moderní literatuře se v Kafkově Americe objevují postavy silných, samostatných, sebevědomých žen," míní spisovatel Jaroslav Rudiš, zpěvák Kafka Bandu. "Jednu z nich potká i Karel Rossmann, hrdina knihy. Klára ho fascinuje. Když se k ní snaží přiblížit, zjistí, že na rozdíl od něj dobře ovládá džiu-džitsu. Flirt se změní v drsnou hru plnou svádění, agrese, násilí, temnoty, ale taky zvláštního humoru," popisuje.

Rudiš napsal text písně s německým producentem alba Alexandrem Riemenschneiderem. Ten jako divadelní režisér stojí za inscenacemi v divadle v Brémách podle Kafkových románů Zámek a Amerika, ve kterých Kafka Band účinkoval.

Album Amerika vyšlo vloni na jaře jako druhá část plánované trilogie. Po první víceméně akustické nahrávce Zámek z roku 2014 se na Americe sestava posunula k současnému zvuku. Píseň Jiu Jitsu Frau do zkušebny přinesl zpěvák a výtvarník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99. "Byl to takový jemný švédský pop. Alexander to vzal a přenesl do Německa. Skladba potemněla a zdrsněla a nasála hodně z německé nové vlny," podotýká Jaromír 99.

Kafka Band z desky Amerika zveřejnil tři videa, včetně 3D klipu ke skladbě People Get Lost. Teprve čtvrté video Jiu Jitsu Frau je bez animace a s herci.

"Kafkova Amerika je příběhem velkého osamění. V našem klipu se mladý pár setkává na střeše nad Prahou. Jejich vztah je naplněný samotou a podivnou izolací a neschopností spolu komunikovat. To se snaží překlenout zvláštní hrou a bizarními zážitky. Jejich stíny je k sobě přitahují víc než slova," říká režisérka a herečka Tereza Srbová, kterou pro film roku 2007 objevil David Cronenberg ve snímku Východní přísliby.

Jako filmařka natočila mimo jiné klipy pro kapely Priessnitz a Umakart. S oběma sestavami pracoval i kameraman Jiu Jitsu Frau Jan Baset Střítežský, který s Jaromírem 99 a Jaroslavem Rudišem zfilmoval jejich komiks Alois Nebel.

Kafka Band, který vznikl v roce 2014, vystupuje zejména v zahraničí, dobře je přijímán v Německu. Současnou sestavu tvoří Rudiš, zpěvák Švejdík, kytarista a producent Dušan Neuwerth, baskytarista Libor Palucha, klávesista Jiří Hradil a bubeníci Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth.

"Přes veškerou 'kafkárnu' je album Amerika hudebně pozitivistické," napsalo v recenzi desky Aktuálně.cz, podle něhož jsou písně Kafka Bandu "od základu nasměrovány k čemusi vzdálenému a neuchopitelnému, ovšem vstřícně zářícímu".

 

Právě se děje

před 1 minutou

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy