Setkání na střeše nad Prahou. Kafka Band natočil první klip s herci

ČTK ČTK
21. 7. 2020 14:08
Kapela Kafka Band, která se pohybuje v literárním i hudebním světě, připomíná své loňské album Amerika novým klipem ke skladbě Jiu Jitsu Frau. Na střechách pražského paláce Lucerna ho natočila režisérka Tereza Srbová, která ztvárnila i hlavní roli s tanečníkem a hercem Davidem Boshem.
Nový klip ke skladbě Jiu Jitsu Frau, která má v sobě "hodně z německé nové vlny", jak říká Jaromír 99. | Video: Indies Scope

Píseň pochází z alba inspirovaného stejnojmenným dílem spisovatele Franze Kafky. Klip vznikl pro Literární dům ve Stuttgartu.

"Možná poprvé v moderní literatuře se v Kafkově Americe objevují postavy silných, samostatných, sebevědomých žen," míní spisovatel Jaroslav Rudiš, zpěvák Kafka Bandu. "Jednu z nich potká i Karel Rossmann, hrdina knihy. Klára ho fascinuje. Když se k ní snaží přiblížit, zjistí, že na rozdíl od něj dobře ovládá džiu-džitsu. Flirt se změní v drsnou hru plnou svádění, agrese, násilí, temnoty, ale taky zvláštního humoru," popisuje.

Rudiš napsal text písně s německým producentem alba Alexandrem Riemenschneiderem. Ten jako divadelní režisér stojí za inscenacemi v divadle v Brémách podle Kafkových románů Zámek a Amerika, ve kterých Kafka Band účinkoval.

Album Amerika vyšlo vloni na jaře jako druhá část plánované trilogie. Po první víceméně akustické nahrávce Zámek z roku 2014 se na Americe sestava posunula k současnému zvuku. Píseň Jiu Jitsu Frau do zkušebny přinesl zpěvák a výtvarník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99. "Byl to takový jemný švédský pop. Alexander to vzal a přenesl do Německa. Skladba potemněla a zdrsněla a nasála hodně z německé nové vlny," podotýká Jaromír 99.

Kafka Band z desky Amerika zveřejnil tři videa, včetně 3D klipu ke skladbě People Get Lost. Teprve čtvrté video Jiu Jitsu Frau je bez animace a s herci.

"Kafkova Amerika je příběhem velkého osamění. V našem klipu se mladý pár setkává na střeše nad Prahou. Jejich vztah je naplněný samotou a podivnou izolací a neschopností spolu komunikovat. To se snaží překlenout zvláštní hrou a bizarními zážitky. Jejich stíny je k sobě přitahují víc než slova," říká režisérka a herečka Tereza Srbová, kterou pro film roku 2007 objevil David Cronenberg ve snímku Východní přísliby.

Jako filmařka natočila mimo jiné klipy pro kapely Priessnitz a Umakart. S oběma sestavami pracoval i kameraman Jiu Jitsu Frau Jan Baset Střítežský, který s Jaromírem 99 a Jaroslavem Rudišem zfilmoval jejich komiks Alois Nebel.

Kafka Band, který vznikl v roce 2014, vystupuje zejména v zahraničí, dobře je přijímán v Německu. Současnou sestavu tvoří Rudiš, zpěvák Švejdík, kytarista a producent Dušan Neuwerth, baskytarista Libor Palucha, klávesista Jiří Hradil a bubeníci Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth.

"Přes veškerou 'kafkárnu' je album Amerika hudebně pozitivistické," napsalo v recenzi desky Aktuálně.cz, podle něhož jsou písně Kafka Bandu "od základu nasměrovány k čemusi vzdálenému a neuchopitelnému, ovšem vstřícně zářícímu".

 

Právě se děje

před 19 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy