Druhá tráva se zvukově posunula, nové album nahrává s britským producentem

ČTK ČTK
17. 7. 2020 17:18
Kapela Druhá tráva po devíti letech nahrává nové řadové album. Dohlíží na něj Brit Eddie Stevens, známý producentskou prací pro elektronickou kapelu Moloko a zpěvačku Róisín Murphyovou, triphopové Zero7 nebo Janu Kirschner.
První singl z nového alba Druhé trávy se jmenuje Kdybys mě zabila. Foto: Dušan Tománek. | Video: Druhá tráva

První ukázkou z alba, které vyjde na podzim, je skladba Kdybys mě zabila. Kapela v ní rozšiřuje svůj typický zvuk o netradiční rytmus, úvodní motiv odkazující na balkánskou hudbu nebo o klávesové a elektronické zvuky, které dříve nepoužívala.

Robert Křesťan.
Robert Křesťan. | Foto: Dušan Tománek

"Chtěli jsme tentokrát najít někoho, kdo naši hudbu posune někam dál. Eddie byl nakonec jasnou volbou. Už na první zkoušce se nám snažil pár věcí rozmluvit či vymluvit a získal si naši důvěru," popisuje zpěvák Robert Křesťan.

Příkladem spolupráce je Kdybys mě zabila. "Písničku jsme měli původně nazkoušenou ve dvou verzích. Eddie si nejprve vyžádal překlad textu a pak rovnou přišel se svým pojetím i s úvodním balkánským motivem, do kterého mě nechal nahrát snad všechny nástroje, na které umím," podotýká bendžista Luboš Malina.

Vznik alba, které sestava v těchto dnech natáčí ve studiích Sono, ovlivnila pandemie koronaviru a zavřené hranice.

Druhá tráva původně plánovala vydat na podzim dvojalbum. Na první disk hodlala zařadit coververze skladeb autorů, kteří ovlivnili Roberta Křesťana, druhý disk měl obsahovat nové autorské písně. "Nakonec na podzim vydáme jen jedno album, které bude obsahovat mix obou plánovaných nahrávek. Druhé pak vyjde příští rok, kdy Druhá tráva oslaví třicáté výročí vzniku," doplňuje manažer David Němeček.

Novinku kapela pokřtí 25. října v Brně a 15. listopadu v pražském Divadle Hybernia. V metropoli Druhá tráva zahraje rovněž příští čtvrtek 23. července na koncertu v žižkovských Riegerových sadech v rámci projektu Muzika v parku.

Od 11. října do 16. prosince Druhá tráva absolvuje 24 koncertů ve Znojmu, Plzni, Ústí nad Orlicí, Jihlavě, Uherském Brodě, Olomouci, Táboru, Ostravě či Jablonci nad Nisou.

Druhá tráva je od počátku svého vzniku řazena na špičku folk & country scény v Česku i na Slovensku. Jako jedna z mála tuzemských sestav pravidelně vyjíždí koncertovat do USA, kde má za sebou tři desítky turné.

Spolupracuje či spolupracovala s významnými osobnostmi, jako jsou kytarista a mandolinista Peter Rowan, hráč na irské loketní dudy Davy Spillane, mandolinista Andy Owens nebo hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy. Kapela je několikanásobným držitelem ocenění Anděl v kategorii folk a country.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu.

"V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO…," citovala TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli.

"Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii," informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy