Recenze: Rihanna prochází proměnou. V Praze málo twerkovala a zapomněla na show

Marek Pros Marek Pros
27. 7. 2016 7:23
Světové turné barbadoské zpěvačky, které jede k aktuální novince Anti, odstartovalo v březnu v americkém Jacksonville a skončí v listopadu v Abú Zabí. Rihanna na něm absolvuje sedm desítek koncertů, v rámci nichž zavítala 26. července i do pražské O2 areny. „Rihanna rezignovala na show, hity i pozérství. Spartánsky dekorovaná scéna jako by neodpovídala jménu jedné z největších ikon současné pop music, která v počtu hitů v žebříčku Billboard překonala i Michaela Jacksona,“ píše o jejím pražském koncertu Marek Pros.
Rihanna
Rihanna | Foto: Profimedia.cz

Rihannino světové turné není kočovnou galerií bombastických hitů, kterých má na svých osmi studiových deskách doslova přehršel (no dobře, na té poslední jich zas tolik není). Jako by kopírovalo filozofii i název její poslední studiovky, kterou se snaží vymanit se z okovů trendy žánrů a vystřelit po vzoru Beyoncé do transcendentálních rovin hudebního universa.

Album Anti je zatím jen hrubým náčrtem toho, kde by to jednou mohlo skončit, pokud Rihanna myslí svoji hudební transformaci seriózně. A její turné naznačuje, že s proměnou hitparádové princezny to vypadá vážněji, než se při zmateném vydání její poslední desky zdálo.

Zapomeňte na všechno, co jste u mě za posledních 10 let viděli, jako kdyby naznačovala výběrem prvních dvou skladeb, kterými zahájila pražský koncert. Písně Stay a Love the Way You Lie jsou emocemi nabité balady, kterými se sluší show spíš zakončit. O to odvážněji působí jejich zařazení na úvod, navíc na malém pódiu nad zvukařským pultem.

Rihanna si tímto rázným, leč citlivým gestem řekla o pozornost hned od prvních tónů a ty pravé řachandy (We Found Love, Umbrella, Where Have You Been), které na YouTube překračují několikasetmilionová zhlédnutí, zařadila až za odměnu do druhé části devadesátiminutového koncertu.

Téměř polovinu skladeb tvořily novinky z aktuální „zrovna-ne-tak-hitové“ desky Anti, takže docházelo k roztomilým momentům, kdy se střídaly ryze experimentální polohy (industriální Woo či psychedelické Consideration) s ryzím popem (tragicky nazvučená a v půlce ukončená Umbrella), jenž ustřelil i do diskotékových rytmů (Live Your Life, jenž variací na Dragostea Din Tei od O-Zone).

Dramaturgické kontrasty samozřejmě mátly publikum, které až s radostnou úlevou reagovalo na osvědčené hity, při kterých si může konečně zatancovat. A přestože diváci byli k zulíbání, Rihanna jim večer plný tance a hudby zrovna neulehčovala. Přivítala je až ve třetině koncertu, komunikaci omezila na Hello Prague, párkrát je vyhecovala ke zvednutí rukou a při skladbě Diamonds je vybídla, ať blesky mobilních telefonů vyšlou pozitivní energii do světa.

Rihanna
Rihanna | Foto: Profimedia.cz

Odpustila si i prvoplánovitou vulgárnost, lascivně si v poloprůsvitných šatech akorát zatwerkovala při skladbě Work. Ano, bylo na co se dívat i z ryze mužského pohledu a po všech těch hudebních experimentech si člověk v půlce koncertu uvědomil, že přišel i na tohle. Paradoxně se jednalo o zbytečně rušivé vsuvky, které divákům připomínaly starou Rihannu. Ta se jim ten večer zjevila ale jen z půlky.

Anti-Rihanna rezignovala na show, hity i pozérství. Spartánsky dekorovaná scéna jako by neodpovídala jménu jedné z největších ikon současné pop music, která v počtu hitů v žebříčku Billboard překonala i Michaela Jacksona. Chyběla pompéznost.

Zůstává otázkou, do jaké míry jde o restart a kde už nastupuje bezradnost. Rihanna je vokálně silně vybavená a moc by jí slušela decentnější stylizace dámy u mikrofonu než rozjuchané dvacítky s rukou v rozkroku. Nejpůsobivější okamžiky koncertu totiž nabídly pasáže, kde se introvertně schovaná pod kuželem bílého světla soustředila pouze na zpěv a zahodila masku cirkusové bavičky.

Bude teď minimálně zajímavé sledovat, jestli je Anti jen pouhým frackovitým vzdorem pop music, nebo vážně myšleným krokem do neznáma. Ať jedno, či druhé, Rihanna by hledání nové hudební identity měla co nejdříve rozseknout, její schizofrenností trpí nejvíc publikum. 

Hodnocení: 65 %

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy