Recenze: Depeche Mode fungují, jak mají. Zpěvák v Praze podal slušný atletický výkon včetně piruet

Foto: Lukáš Bíba
Josef Vlček Josef Vlček
1. 2. 2018 8:50
Také na svém jedenáctém českém koncertu Depeche Mode proměnili pražskou O2 arenu v jeden celek. Publikum zvedli na nohy a zpěvák Dave Gahan podal slušný atletický výkon včetně oblíbených piruet. Druhou půli vystoupení vyplnila dechberoucí série jedenácti největších hitů.

Už by zasloužili zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Britští Depeche Mode včera v pražské O2 areně odehráli svůj jedenáctý koncert v Česku, což je počet, jemuž se žádná jiná kapela světového formátu ani zdaleka nepřibližuje.

Znovu měli beznadějně vyprodáno, přestože tentokrát se vrátili jen osm měsíců po posledním vystoupení v Edenu, stále v rámci koncertní šňůry Global Spirit Tour. Změny však prodělal repertoár - oproti předešlému koncertu sestava vyměnila zhruba třicet procent písní a z posledního alba Spirit, které má turné propagovat, zazněly jen tři.

Depeche Mode jako by tím potvrdili názor kritiky. Ponurá deska reflektující zhoršující se atmosféru ve světě sice patří k jejich ideově nejlepším, neobsahuje ale dost koncertně vděčných skladeb. A totéž lze říct o předcházejícím, dřevním blues inspirovaném albu Delta Machine - také je považováno za mistrovské dílo, přesto z něj v Praze nehráli jedinou píseň.

Úprava programu ovšem směřovala k čitelnějšímu vyznění. Koncert, jako obvykle složený z dvaceti položek, měl najednou dvě jasně oddělené části. První spíše temnou, zachycující náladu poslední nahrávky a kombinující staré i nové kompozice. Ponurost duchovního i ekologického úpadku, o němž kapela zpívala, posilovaly černobílé dotáčky na projekčním plátně a pátravá světla reflektorů v davu.

Po akustické verzi písně Insight se však atmosféra změnila a druhou půli vystoupení vyplnily největší hity - dechberoucí série jedenácti skladeb notoricky známých každému ctiteli Depeche Mode. Korunovala je energií nabitá Everything Counts a další akustická píseň Strangelove, po níž už přišla jen smršť čtyř přídavků.

Koncert, který začal citací z beatlesácké písně Revolution, nakonec vyvrcholil klíčovou písní Personal Jesus, považovanou za jednu z nejvýznamnějších rockových skladeb všech dob.

V žánru elektronické hudby kapely často zápasí s tím, že živá vystoupení jsou redukovaná na chladné spouštění počítačových programů místo hry na klasické nástroje. Depeche Mode to "řeší" několika způsoby. Zaprvé velkou péči věnují obrazovému doprovodu skladeb. Nadto trio hudebníků už roky doplňují dva externí muzikanti, což občas dovoluje používat opravdové bicí nebo kytaru. A oproti deskám kapela sází na důraznější rytmiku, čímž některé písně dostávají až pochodové tempo a to publikum okamžitě přiměje ke skandování a roztleskávání - příkladem byla ve středu píseň Everything Counts.

Ale to hlavní, co Depeche Mode zbavuje elektronického odlidštění, je obdivuhodné charisma zpěváka Davea Gahana. Jen málo osobností jeho generace vyzařuje takovou individuální sílu. Také v O2 areně Gahan od prvního okamžiku ovládal publikum a ve svých pětapadesáti letech podal i slušný atletický výkon včetně oblíbených piruet.

Z odstupu by se zdálo, že Depeche Mode mají nevyjasněný profil - hrají stadionový rock i elektronickou hudbu, elektro-pop i industrial, taneční hudbu i art rock. Ve většině případů podobné stylové směsky nezabírají.

Depeche Mode však fungují, jak mají. Z protikladů se u nich stává plus, které publikum zvedá na nohy. Vstřícnost kapely i publika proměnila O2 arenu v jeden celek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

U Břeclavi se srazil autobus s dvěma auty, šest lehce zraněných

Při nehodě autobusu, dodávky s návěsem a osobního auta u Břeclavi se ve čtvrtek před 6:00 zranilo lehce šest lidí. Pět z nich byli cestující z linkového autobusu. Silnice I/55 je v místě nehody uzavřená, policisté dopravu hned za sjezdem z dálnice D2 odklánějí na Ladnou. Kolony tam zatím nejsou.

"Dodávka vezla na návěsu domácí bazén. Náklad se rozkmital a dodávka bokem narazila do linkového autobusu, který jel v protisměru od Břeclavi na Hodonín. Do návěsu dodávky pak následně narazil ještě osobní automobil," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy