Dnes se předávají "restartované" Ceny Anděl. Nejvíc nominací mají skupiny J.A.R. a Mirai

Hana Slívová Hana Slívová
20. 3. 2018 12:20
Po čtyřech šancích na výhru v letošních Andělech mají kapely J.A.R. a Mirai, tři získal písničkář David Stypka. Ceny v hlavních i vedlejších kategoriích se předávají 20. března od 21:00 v pražském Foru Karlín.
Skupina Mirai má čtyři andělské nominace.
Skupina Mirai má čtyři andělské nominace. | Foto: Mirai

Nominace na Ceny Anděl za rok 2017

 • Album: J.A.R.: Eskalace dobra, Mirai: Konnichiwa, David Stypka: Neboj
 • Skladba: J.A.R.: Zhublas, Mirai: Když nemůžeš, tak přidej
  David Stypka a Ewa Farna: Dobré ráno, milá
 • Skupina: J.A.R, Mirai, Mydy Rabycad
 • Objev: Mirai, Mydy Rabycad, Pokáč
 • Sólový interpret: Michal Hrůza (recenze), Kapitán Demo, David Stypka
 • Sólová interpretka: Anna K (recenze), Debbi (recenze), Radůza (rozhovor)
 • Videoklip: J.A.R.: Zhublas, Kapitán Demo: Trendsetter (klip), Barbora Poláková: Po válce (klip)
 • Alternativa: Cold Cold Nights: (The) Last Summer, Insania: Na počátku byl spam, Kalle: Saffron Hills (rozhovor), Pacino: Půl litru země, Wild Tides: Sbohem a šáteček (recenze)
 • Elektronika: Enchanted Lands: Feed Goals, Fiordmoss: Kingdome Come (recenze), HRTL: Yellow Mellow, Logic: Zhora vypadá všechno líp, Opak Dissu: Tape 2
 • Folk: Beránci a vlci: Beránci a vlci, Cermaque: Neboj, Rendez-fou: Miniatury, Dagmar Voňková: Hostina, Wolf Lost In the Poem: Nepřipoutaný
 • Jazz: Štěpánka Balcarová: Life and Happiness of Julian Tuwim, Beata Hlavenková: Bethlehem, Jaromír Honzák: Early Music, Tomáš Liška: Invisible Faces, Luboš Soukup Quartet feat. Lionel Loueke: Země  

Sošky Cen Anděl za rok 2017 najdou majitele 20. března v pražském Foru Karlín. Po čtyřech šancích na výhru mají funkoví veteráni J.A.R. s albem Eskalace dobra a mladí popoví Mirai z Frýdku-Místku s debutem jménem Konnichiwa. Tři nominace získal písničkář David Stypka

"Akademie, podobně jako loni v případě zpěvačky Lenny, ocenila opět mladý mainstream. Tentokrát jsou to Mirai," komentuje nominace předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

"Zároveň se v nově definované kategorii mužský interpret objevil Kapitán Demo, který by dříve pravděpodobně neměl šanci," dodává na adresu rapového satirického alter ega hudebníka Jiřího Buriana. Vedrala překvapil i fakt, že v nominacích tentokrát nefigurují stálice, sestavy Chinaski a Kryštof. Obě v uplynulém roce vydaly nový materiál. 

Mezi objevenými kapelami jsou s již třetí vydanou deskou Mydy Rabycad, kteří se v České republice proslavili elektroswingovými skladbami. Vedral upřesňuje, že v Andělech dříve nominovaní nebyli, proto letos mohou s albem M.Y.D.Y. usilovat o vítězství v "talentové" kategorii. 

Společně s cenami v hlavních sekcích se budou předávat i žánrová ocenění pro alternativní, folkové, jazzové či elektronické hudebníky. 

Hlavní ceremoniál se uskuteční přímo v prostorách karlínského Fora, řada muzikantů ale zahraje také na venkovním pódiu přístupném veřejnosti. 

O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou hudební novináři, dramaturgové, pořadatelé koncertů i hudebníci - dosavadní držitelé Andělů. Ceny vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu známá pod zkratkou IFPI.  

"Snažili jsme se Anděly přiblížit současnému hudebnímu vnímání, vtáhnout do rozhodování o podobě cen i jejich držitelích samotné hudebníky," podotýká Honza Vedral.

V radě, která inovace připravila, kromě něj zasedli Jan P. Muchow, Miro Žbirka, hudební publicista Josef Vlček, Jan Potměšil z České televize, Petra Žikovská z IFPI a producentka večera Lucie Hájková.

Hudební akademie ceny uděluje od roku 1991. Od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Před dvěma lety licenci k pořádání ankety vrátil producent Lešek Wronka, kterého někteří muzikanti a novináři kritizovali, že protežuje hudebníky z vlastní "stáje". 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy