Dnes se předávají "restartované" Ceny Anděl. Nejvíc nominací mají skupiny J.A.R. a Mirai

Hana Slívová Hana Slívová
20. 3. 2018 12:20
Po čtyřech šancích na výhru v letošních Andělech mají kapely J.A.R. a Mirai, tři získal písničkář David Stypka. Ceny v hlavních i vedlejších kategoriích se předávají 20. března od 21:00 v pražském Foru Karlín.
Skupina Mirai má čtyři andělské nominace.
Skupina Mirai má čtyři andělské nominace. | Foto: Mirai

Nominace na Ceny Anděl za rok 2017

 • Album: J.A.R.: Eskalace dobra, Mirai: Konnichiwa, David Stypka: Neboj
 • Skladba: J.A.R.: Zhublas, Mirai: Když nemůžeš, tak přidej
  David Stypka a Ewa Farna: Dobré ráno, milá
 • Skupina: J.A.R, Mirai, Mydy Rabycad
 • Objev: Mirai, Mydy Rabycad, Pokáč
 • Sólový interpret: Michal Hrůza (recenze), Kapitán Demo, David Stypka
 • Sólová interpretka: Anna K (recenze), Debbi (recenze), Radůza (rozhovor)
 • Videoklip: J.A.R.: Zhublas, Kapitán Demo: Trendsetter (klip), Barbora Poláková: Po válce (klip)
 • Alternativa: Cold Cold Nights: (The) Last Summer, Insania: Na počátku byl spam, Kalle: Saffron Hills (rozhovor), Pacino: Půl litru země, Wild Tides: Sbohem a šáteček (recenze)
 • Elektronika: Enchanted Lands: Feed Goals, Fiordmoss: Kingdome Come (recenze), HRTL: Yellow Mellow, Logic: Zhora vypadá všechno líp, Opak Dissu: Tape 2
 • Folk: Beránci a vlci: Beránci a vlci, Cermaque: Neboj, Rendez-fou: Miniatury, Dagmar Voňková: Hostina, Wolf Lost In the Poem: Nepřipoutaný
 • Jazz: Štěpánka Balcarová: Life and Happiness of Julian Tuwim, Beata Hlavenková: Bethlehem, Jaromír Honzák: Early Music, Tomáš Liška: Invisible Faces, Luboš Soukup Quartet feat. Lionel Loueke: Země  

Sošky Cen Anděl za rok 2017 najdou majitele 20. března v pražském Foru Karlín. Po čtyřech šancích na výhru mají funkoví veteráni J.A.R. s albem Eskalace dobra a mladí popoví Mirai z Frýdku-Místku s debutem jménem Konnichiwa. Tři nominace získal písničkář David Stypka

"Akademie, podobně jako loni v případě zpěvačky Lenny, ocenila opět mladý mainstream. Tentokrát jsou to Mirai," komentuje nominace předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

"Zároveň se v nově definované kategorii mužský interpret objevil Kapitán Demo, který by dříve pravděpodobně neměl šanci," dodává na adresu rapového satirického alter ega hudebníka Jiřího Buriana. Vedrala překvapil i fakt, že v nominacích tentokrát nefigurují stálice, sestavy Chinaski a Kryštof. Obě v uplynulém roce vydaly nový materiál. 

Mezi objevenými kapelami jsou s již třetí vydanou deskou Mydy Rabycad, kteří se v České republice proslavili elektroswingovými skladbami. Vedral upřesňuje, že v Andělech dříve nominovaní nebyli, proto letos mohou s albem M.Y.D.Y. usilovat o vítězství v "talentové" kategorii. 

Společně s cenami v hlavních sekcích se budou předávat i žánrová ocenění pro alternativní, folkové, jazzové či elektronické hudebníky. 

Hlavní ceremoniál se uskuteční přímo v prostorách karlínského Fora, řada muzikantů ale zahraje také na venkovním pódiu přístupném veřejnosti. 

O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou hudební novináři, dramaturgové, pořadatelé koncertů i hudebníci - dosavadní držitelé Andělů. Ceny vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu známá pod zkratkou IFPI.  

"Snažili jsme se Anděly přiblížit současnému hudebnímu vnímání, vtáhnout do rozhodování o podobě cen i jejich držitelích samotné hudebníky," podotýká Honza Vedral.

V radě, která inovace připravila, kromě něj zasedli Jan P. Muchow, Miro Žbirka, hudební publicista Josef Vlček, Jan Potměšil z České televize, Petra Žikovská z IFPI a producentka večera Lucie Hájková.

Hudební akademie ceny uděluje od roku 1991. Od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Před dvěma lety licenci k pořádání ankety vrátil producent Lešek Wronka, kterého někteří muzikanti a novináři kritizovali, že protežuje hudebníky z vlastní "stáje". 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy