Na scéně je nová superskupina Tugriki. Tvoří ji členové Korben Dallas a zpěvačka Dorota Barová

Kultura Kultura
30. 1. 2018 8:00
Skladby zbrusu nové kapely Tugriki, již tvoří česká zpěvačka a cellistka Dorota Barová a členové slovenských uskupení Korben Dallas a Chiki liki tu-a, stojí na pevném sametovém hlase a jemné zádumčivosti v kombinaci s rockovými podklady.
Video: Tugriki/Supraphon

Třineckou zpěvačku a hráčku na violoncello Dorotu Barovou znají fanoušci tuzemské alternativní scény z dua Tara Fuki anebo z dlouhodobé spolupráce s jazzovým Vertigem či Anetou Langerovou

Nyní - pro ni poněkud netradičně - spojila síly se slovenskými muzikanty s rockovými kořeny. S Igorem Ozo Guttlerem a Lukášem Filou, kteří hrají v bratislavské alternativně rockové skupině Korben Dallas, a Ľuboslavem Petruškou, jenž v Korben Dallas hostuje a působí v prešovských Chiki liki tu-a, založila kapelu Tugriki.

Eponymní debutové album by mělo vyjít v březnu, nyní ho ohlašují písně Sama a V kuchyni. Doprovází je kontrastně ironický klip sestříhaný z retro filmů. 

Video k písni V kuchyni | Video: Tugriki / Supraphon

"Před půlroční přestávkou naší domovské skupiny Korben Dallas jsme se rozhodli, že během ní potřebujeme hrát a tvořit. Coby fanoušci Tara Fuki jsme oslovili Dorotu Barovou, kterou známe díky jejímu působení v kapele Anety Langerové. Ta zase hostovala na našem albu Kam ideme," vysvětluje baskytarista Lukáš Fila.

"Od loňského jara jsme si mezi sebou začali vyměňovat hudební nápady a v listopadu jsem se společně potkali ve studiu," dodává. 

Dorota Barová si se slovenskou trojicí užila několik premiér. "Poprvé mi zavolal někdo, koho jsem neznala, že se mnou chce udělat projekt. Poprvé jsem zhudebnila slovenský text a poprvé jsem si zahrála s muzikanty, kteří ctí rockovou píseň," vypočítává. Hned po prvním setkání prý bylo jasné, že z projektu se stane kapela.

Skladby s civilními příběhy od Lukáše Fily stojí na pevném sametovém hlase Barové a jemné zádumčivosti v kombinaci s rockovými podklady. 

"Kluci ve mně probouzí spící rockerku a já přivezla trochu ženské melancholie. Moc se těším na živé hraní, všemu dáme nový rozměr společnou energií," dodává Barová. Koncerty po České republice a Slovensku skupina chystá v dubnu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 45 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 54 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy