Nominace na ceny Anděl: Uspět mohou zpěvačka Poláková, skupina Lucie či Kapitán Demo

ČTK ČTK, Kultura
23. 1. 2019 14:16
Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl získali zpěvačka Barbora Poláková, skupina Lucie a rapový komik vystupující jako Kapitán Demo. Všechny tři členové České hudební akademie nominovali ve třech kategoriích.
Nominace na Ceny Anděl dnes vyhlásili zpěváci Debbi a Mirai Navrátil. | Video: Ceny Anděl

Po dvou nominacích mají kapely Mandrage, Monkey Business a nováčci The Atavists, kteří se mohou stát objevem roku a zároveň uspět ve staronové žánrové kategorii Rock.

Zpěvačka Debbi vyhlašuje nominace na letošní Anděly.
Zpěvačka Debbi vyhlašuje nominace na letošní Anděly. | Foto: ČTK

Skupina Povodí Ohře je adeptem na dva žánrové Anděly za rock a alternativu. Pořadatelé nominace oznámili dnes. Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny, které existují od roku 1991, budou předány 5. března v pražském Foru Karlín. Stane se tak v přímém přenosu České televize.

Ve sledované kategorii Album roku se utkají comebacková nahrávka skupiny Lucie nazvaná Evolucie, deska Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a album Ze.mě od Barbory Polákové.

Novinkou letošních Andělů se stane kategorie pro klasickou hudbu. Nominace získaly Česká filharmonie, nadžánrový Epoque Quartet a komorní pěvecký sbor Martinů Voices.

Ceny Anděl budou uděleny ve 14 kategoriích - album, skladba, skupina, sólový interpret, sólová interpretka, objev, videoklip, síň slávy, alternativa a elektronika, folk, jazz, klasika, rap a rock.

"Jména vystupujících na ceremoniálu i na venkovním podiu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď po zásluze patří nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení," uvádí za pořadatele k programu chystaného galavečera Lucie Hájková, podle níž se loňský nápad s venkovní scénou naproti Foru Karlín osvědčil. Letos na ní vystoupí šest účinkujících.

"Konkrétní hudební čísla, moderátora a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích," dodává Hájková.

O nominacích pod dohledem státního notáře ve 14 kategoriích hlasovalo přes 350 akademiků. "O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků," upřesňuje Petra Žikovská, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu známé pod zkratkou IFPI.

Českou hudební akademii, která ceny pořádá, tvoří odborníci z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

V Radě České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, znovu usedli hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, šéfka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil a nově také skladatel a kytarista Michal Pavlíček.

Předsedou České hudební akademie zůstává novinář Honza Vedral, jinak šéfredaktor hudebního časopisu Headliner.

V žánrových kategoriích také letos hlasovali specializovaní odborníci. V sekci Alternativa a elektronika nominace sestavovali Michal Pařízek z časopisu Full Moon a Zdeněk Lichnovský z Radia 1, v kategoriích Folk a Jazz to byl Milan Tesař z rádia Proglas, v kategorii Rock šéfredaktor časopisu Fakker Petr Adámek, v kategorii Rap "funkčný veterán" československého hiphopu Branči Kováč známý pod přezdívkou Vec a v kategorii Klasika pak klarinetista a hudební pedagog Irvin Venyš.

Produkci Cen Anděl třetím rokem zastřešuje společnost Luff Production s.r.o., která chce nejprestižnější české ocenění v oblasti populární hudby vrátit do pozornosti hudebníků i veřejnosti. Vloni organizátoři poprvé otevřeli venkovní scénu před Forem Karlín a také začali předávat žánrové Anděly přímo v hlavním ceremoniálu.

Na loňských Cenách Anděl kapela J.A.R. proměnila tři ze čtyř nominací. Členové České hudební akademie jí přisoudili vítězství v prestižní kategorii Album roku za nahrávku Eskalace dobra, zároveň se J.A.R. stali skupinou roku a jejich píseň Zhublas byla označena za skladbu roku.

Kapela neproměnila jedinou nominaci - v kategorii Videoklip roku, kde uspěla zpěvačka Barbora Poláková se singlem Po válce režisérů Jakuba Machaly a Jana Bárteka.

Skupina Mirai vloni ze čtyř nominací uspěla jednou, stala se Objevem roku. V sólových kategoriích akademiky nejvíce zaujali David Stypka s písničkářskou deskou Neboj a zpěvačka Debbi s albem Break. Do Síně slávy byl uveden folkový písničkář Vladimír Merta.

Seznam nominací na Ceny Anděl 2018

Album
Barbora Poláková - Ze.mě
Lucie - Evolucie
Monkey Business - Bad Time For Gentlemen

Skladba
Kapitán Demo - Zlatíčka
Lucie - Nejlepší, kterou znám
Mandrage - Motýli

Skupina
Lucie - Evolucie
Mandrage - Po půlnoci
Monkey Business - Bad Time For Gentlemen

Objev
Mikolas Josef - Me Gusta
The Atavists - Lo-Fi Life
Vesna - Pátá bohyně

Sólový interpret
Kapitán Demo - Mládí v trapu
Miro Žbirka - Double album
Thom Artway - All I Know

Sólová interpretka
Barbora Poláková - Ze.mě
Never Sol - Chamaleo
Radůza - Muž s bílým psem

Videoklip
Barbora Poláková - 2-8-5 (režie Jakub Machala, Barbora Poláková)
Kapitán Demo - Zlatíčka (režie Darina Burianová)
Monika Načeva - Technický já (režie Petr Marek)

Alternativa a elektronika
Floex & Tom Hodge - A Portrait of John Doe
Manon Meurt - MMXVIII
Povodí ohře

Folk
AG Flek - Podnohama zem
Nevermore & Kosmonaut - Bleděmodré město
Žamboši - Louvre

Jazz
Concept Art Orchestra - Vánoce dospělých
Dorota Barová - Iluzja
Karel Růžička - Grace & Gratitude

Klasika
Česká filharmonie - Bohuslav Martinů - What Men Live By, Symfonie č. 1
Epoque Quartet Plays Jan Kučera
Martinů Voices - Bohuslav Martinů - Madrigaly

Rap
James Cole - Stanley Kuffenheim
Maniak - Husky
Ty nikdy - Akta X

Rock
Pilot Season - A Deep Dive
Povodí Ohře
The Atavists - Lo-Fi Life

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

před 37 minutami

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy