Nominace na ceny Anděl: Uspět mohou zpěvačka Poláková, skupina Lucie či Kapitán Demo

ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 1. 2019 14:16
Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl získali zpěvačka Barbora Poláková, skupina Lucie a rapový komik vystupující jako Kapitán Demo. Všechny tři členové České hudební akademie nominovali ve třech kategoriích.
Nominace na Ceny Anděl dnes vyhlásili zpěváci Debbi a Mirai Navrátil. | Video: Ceny Anděl

Po dvou nominacích mají kapely Mandrage, Monkey Business a nováčci The Atavists, kteří se mohou stát objevem roku a zároveň uspět ve staronové žánrové kategorii Rock.

Zpěvačka Debbi vyhlašuje nominace na letošní Anděly.
Zpěvačka Debbi vyhlašuje nominace na letošní Anděly. | Foto: ČTK

Skupina Povodí Ohře je adeptem na dva žánrové Anděly za rock a alternativu. Pořadatelé nominace oznámili dnes. Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny, které existují od roku 1991, budou předány 5. března v pražském Foru Karlín. Stane se tak v přímém přenosu České televize.

Ve sledované kategorii Album roku se utkají comebacková nahrávka skupiny Lucie nazvaná Evolucie, deska Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a album Ze.mě od Barbory Polákové.

Novinkou letošních Andělů se stane kategorie pro klasickou hudbu. Nominace získaly Česká filharmonie, nadžánrový Epoque Quartet a komorní pěvecký sbor Martinů Voices.

Ceny Anděl budou uděleny ve 14 kategoriích - album, skladba, skupina, sólový interpret, sólová interpretka, objev, videoklip, síň slávy, alternativa a elektronika, folk, jazz, klasika, rap a rock.

"Jména vystupujících na ceremoniálu i na venkovním podiu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď po zásluze patří nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení," uvádí za pořadatele k programu chystaného galavečera Lucie Hájková, podle níž se loňský nápad s venkovní scénou naproti Foru Karlín osvědčil. Letos na ní vystoupí šest účinkujících.

"Konkrétní hudební čísla, moderátora a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích," dodává Hájková.

O nominacích pod dohledem státního notáře ve 14 kategoriích hlasovalo přes 350 akademiků. "O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků," upřesňuje Petra Žikovská, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu známé pod zkratkou IFPI.

Českou hudební akademii, která ceny pořádá, tvoří odborníci z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

V Radě České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, znovu usedli hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, šéfka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil a nově také skladatel a kytarista Michal Pavlíček.

Předsedou České hudební akademie zůstává novinář Honza Vedral, jinak šéfredaktor hudebního časopisu Headliner.

V žánrových kategoriích také letos hlasovali specializovaní odborníci. V sekci Alternativa a elektronika nominace sestavovali Michal Pařízek z časopisu Full Moon a Zdeněk Lichnovský z Radia 1, v kategoriích Folk a Jazz to byl Milan Tesař z rádia Proglas, v kategorii Rock šéfredaktor časopisu Fakker Petr Adámek, v kategorii Rap "funkčný veterán" československého hiphopu Branči Kováč známý pod přezdívkou Vec a v kategorii Klasika pak klarinetista a hudební pedagog Irvin Venyš.

Produkci Cen Anděl třetím rokem zastřešuje společnost Luff Production s.r.o., která chce nejprestižnější české ocenění v oblasti populární hudby vrátit do pozornosti hudebníků i veřejnosti. Vloni organizátoři poprvé otevřeli venkovní scénu před Forem Karlín a také začali předávat žánrové Anděly přímo v hlavním ceremoniálu.

Na loňských Cenách Anděl kapela J.A.R. proměnila tři ze čtyř nominací. Členové České hudební akademie jí přisoudili vítězství v prestižní kategorii Album roku za nahrávku Eskalace dobra, zároveň se J.A.R. stali skupinou roku a jejich píseň Zhublas byla označena za skladbu roku.

Kapela neproměnila jedinou nominaci - v kategorii Videoklip roku, kde uspěla zpěvačka Barbora Poláková se singlem Po válce režisérů Jakuba Machaly a Jana Bárteka.

Skupina Mirai vloni ze čtyř nominací uspěla jednou, stala se Objevem roku. V sólových kategoriích akademiky nejvíce zaujali David Stypka s písničkářskou deskou Neboj a zpěvačka Debbi s albem Break. Do Síně slávy byl uveden folkový písničkář Vladimír Merta.

Seznam nominací na Ceny Anděl 2018

Album
Barbora Poláková - Ze.mě
Lucie - Evolucie
Monkey Business - Bad Time For Gentlemen

Skladba
Kapitán Demo - Zlatíčka
Lucie - Nejlepší, kterou znám
Mandrage - Motýli

Skupina
Lucie - Evolucie
Mandrage - Po půlnoci
Monkey Business - Bad Time For Gentlemen

Objev
Mikolas Josef - Me Gusta
The Atavists - Lo-Fi Life
Vesna - Pátá bohyně

Sólový interpret
Kapitán Demo - Mládí v trapu
Miro Žbirka - Double album
Thom Artway - All I Know

Sólová interpretka
Barbora Poláková - Ze.mě
Never Sol - Chamaleo
Radůza - Muž s bílým psem

Videoklip
Barbora Poláková - 2-8-5 (režie Jakub Machala, Barbora Poláková)
Kapitán Demo - Zlatíčka (režie Darina Burianová)
Monika Načeva - Technický já (režie Petr Marek)

Alternativa a elektronika
Floex & Tom Hodge - A Portrait of John Doe
Manon Meurt - MMXVIII
Povodí ohře

Folk
AG Flek - Podnohama zem
Nevermore & Kosmonaut - Bleděmodré město
Žamboši - Louvre

Jazz
Concept Art Orchestra - Vánoce dospělých
Dorota Barová - Iluzja
Karel Růžička - Grace & Gratitude

Klasika
Česká filharmonie - Bohuslav Martinů - What Men Live By, Symfonie č. 1
Epoque Quartet Plays Jan Kučera
Martinů Voices - Bohuslav Martinů - Madrigaly

Rap
James Cole - Stanley Kuffenheim
Maniak - Husky
Ty nikdy - Akta X

Rock
Pilot Season - A Deep Dive
Povodí Ohře
The Atavists - Lo-Fi Life

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy