Písničkářka Amelie Siba a skupina Květy mohou získat ceny Apollo i Vinyla

ČTK ČTK
13. 12. 2020 17:35
Písničkářka Amelie Siba a alternativní brněnská skupina Květy se mohou stát zároveň vítězi ocenění Vinyla i cen české hudební kritiky Apollo.
Debutové album Dye My Hair písničkářky Amelie Siby. | Video: 1138546 Records DK

Debut Dye My Hair zpěvačky a kytaristky Amelie Siby a nahrávku nazvanou Květy Květy nominovala porota ceny Apollo na nejlepší domácí album roku. Stát se deskou roku mohou také na Vinylách. Tam může Siba navíc uspět jako objev roku.

Vyhlášení Vinyly by se mělo uskutečnit 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru. Ceny Apollo mají být předány během slavnostního večera 3. března v pražském klubu Roxy.

Na desku roku v cenách Vinyla vedle Siby a Květů aspiruje třetí album Year Insane jediného stálého protagonisty Black Tar Jesus Tomáše Kopáčka a debutové album Liebe od kvarteta Tábor.

V kategorii Objev roku, kde se znovu objevují Siba a Tábor, porota nominovala také rapové trio 58G, které dal dohromady raper a fotbalista Tomáš Kučera z Teplic. Uspět může i prvotina V kuchyni písničkáře Jana Senfta vystupujícího pod jménem Člověk krve. 

Mezi nominovanými na Počin roku jsou aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol. 1.

"Vinyla letos slaví 10 let existence. K výročí připravujeme několik novinek. Jednou z nich je třeba Cena Jany 'Apačky' Grygarové, ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty. Uzávěrka přihlášek je otevřená až do 31. prosince," připomíná koordinátor ceny Tomáš Grombíř.

Vítězem novinářských hudebních cen Vinyla za loňský rok v kategorii Deska roku se stala dvojice B4 za album Plastová okna. Objevem roku byla Margo, projekt zpěvačky a producentky Anety Martínkové, a počinem roku pak aktivity klubu Punctum.

Vítěze ceny Apollo vybere úzká porota na neveřejné schůzi koncem února. Mezi nominovanými jsou vedle Siby a kapely Květy také Lenka Dusilová za album Řeka, skupina Dukla s albem Honza, Tata Bojs s deskou Jedna nula, dále Povodí Ohře s nahrávkou Dva trámy na kříž nebo duo Teepee, autoři titulu Where the Ocean Breaks.

"Podobu udílení a především to, zda bude přístupné pro veřejnost, či nikoliv, upřesníme dodatečně s ohledem na opatření v souvislosti s vývojem epidemie covidu-19. Nicméně pevně věříme, že v jeho průběhu živě zahraje všech sedm nominovaných interpretů," uvádí za organizátory Apolla Pavel Kučera.

Cenu české hudební kritiky Apollo za nejlepší domácí album loňského roku získal raper Hugo Toxxx za nahrávku jménem 1000. Obdržel šek na 40 tisíc korun od Ochranného svazu autorského a sošku podle návrhu výtvarníka Maxima Velčovského z dílny sochaře Jana Jaroše.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy