Písně z lesů a opuštěných kostelů. Mladý písničkář se trefil do pandemické doby

Karel Veselý Karel Veselý
1. 10. 2020 17:30
Český písničkář, který si říká Člověk krve, debutuje povedeným albem. Ožívají na něm příběhy z tajuplné krajiny s pohnutou historií.
Student teologie Jan Senft alias Člověk krve dobrovolničí v kostele, s kytarou objíždí festivaly a spí pod širákem.
Student teologie Jan Senft alias Člověk krve dobrovolničí v kostele, s kytarou objíždí festivaly a spí pod širákem. | Foto: Divnosti

"Považuji se za trampa," říká šestadvacetiletý Jan Senft alias Člověk krve, který si koupil "tele", to znamená klasický trampský batoh z hovězí kůže. "S přítelkyní chodíme po Čechách, spíme venku a objevujeme nové krajiny nebo místa. A když se vrátím z trampu, vznikají z toho písničky."

Ty teď naplnily jeho debutové album V kuchyni, které vyšlo začátkem září. Poeticky zabarvené příběhy se odehrávají v autorově rodném kraji kolem Stříbrné Skalice ležící v Posázaví.

Jsou to písně z lesů, kopců, vlaků, záměstských ruin a postapokalyptických penzionů. Někdy v nich figurují lidé, kteří se milují i nenávidí, v hlavní roli je ale nakonec vždy krajina prodchnutá zvláštní magií.

Místa s tajemstvím, strach z šera i duchové minulosti, jež odmítají zmizet. Písně jsou plné naděje, nad lidským hemžením vždy dohlíží bůh a smrt, která jako jediná měří všem spravedlivě. "Z podlahy se natahují ruce vojáků a dětí / Stromy se zahalily suknem, když jejich duše letí / Oči tě pozorují skrze neprostupné stěny / Opilý Oto chodí zdí, je sto let mrtvý a je němý," zpívá Senft.

"Jsou to příběhy často vyčtené z kronik, některé jsou moje nebo mi je někdo vyprávěl," doplňuje hudebník, jehož texty si posluchač nesplete. Často se v nich objevují stará česká slova jako "makulář", "kontryhel" nebo "verpa", kterým možná současník bez slovníku neporozumí. Senft má poetický a košatý jazyk, nikdy ale nesklouzává do samoúčelnosti.

"Čtu rád knížky ve staré češtině. Skrze slovo se vracím do minulosti, můžeme tak uchopit přemýšlení lidí té doby. Když pak čteš takovou literaturu, vetkává se ti to do hlavy a do snů, a když jdu v příšeří krajinou, tak se mi zjevují ty obrazy," vysvětluje.

Druhý singl z alba se jmenuje Penzion na věčnosti. | Video: Divnosti

Na písničkářské scéně se pohybuje už šest let, ať sám, nebo se skupinou Lidé krve. Zatím ale zveřejnil jen EP nazvané Krajinou koster. V roce 2015 ho nahrál s producentem Tomášem Tkáčem, který si jej všiml na serveru Soundcloud a EP mu vydal coby první položku svého čerstvě založeného labelu Divnosti. Tam kromě Tkáčových skupin jako Pris nebo Něco něco dále patří Neřvi mi do ucha nebo Ima Teva.

"Libí se mi, jak stojí mimo úplně všechny současné trendy a hudební tendence, přitom je ale schopný hovořit aktuální a naléhavou řečí," říká Tkáč o Senftovi. "Zároveň stojí pevně ukotvený v nějaké velmi silné, až podvědomě otištěné písničkářské tradici, která tady má silné zázemí, ale nezní jako revival nebo parodie sebe sama."

Jan Senft alias Člověk krve.
Jan Senft alias Člověk krve. | Foto: Divnosti

Původně na kost odřené písně Tkáč se Senftem obalili bohatším aranžmá - na desce hrají například kytarista Jakub Šimanský nebo bubeník Filip Tománek.

Díky zvuku celé kapely má teď Člověk krve blíže ke skupinám jako Bratři Orffové a Květy. Sám se ale řadí spíš do tradice českého folku a zmiňuje Vlastu Třešňáka, Oldřicha Janotu nebo Petra Linharta. Se dvěma posledně jmenovanými má ostatně společný i duchovní rozměr hudby - Senft je věřící a studuje Husitskou teologickou fakultu. "Víra se v mé hudbě určitě odráží, ale není tam nijak plánovitě," říká.

Za křesťanského písničkáře se nepovažuje, je mu však sympatická komunita hudebníků hrajících v kostelích nebo na poutních místech. Všichni jsou ale nejméně o dvě generace starší. Žádné vrstevníky pohybující se v podobném proudu kolem sebe Senft nevidí.

Nejraději hraje na menších festivalech, dosud hlavně těch, na které ho zvali kolegové z této komunity. Letošní léto už ale s kytarou objížděl i větší akce. "Jsem rád za lidi, kteří poslouchají. Nedávno jsem byl na festivalu, kde na mě přišli dva lidi. Jeden pán mě už znal, vzal si židli, sedl si přede mě a to mi stačilo."

Doma ve Stříbrné Skalici je Jan Senft členem spolku, který se stará o místní kostely a s rodinou se podílel i na opravě varhan v kostele svatého Jana Nepomuckého. Jejich zvuk zní v jedné písni debutové desky. "Je to takový malý domácí kostel, který je přímo nad naším domem. Desku jsem natáčel v Praze, Tomáš ale přišel s tím mít na ní nějaké zvuky z mého kraje a mě hned napadly tyhle varhany, na které v několika písních hraje Eliška Kudelásková," vysvětluje.

Album ohlásil vloni v listopadu chytlavým titulním singlem V kuchyni, který v kostce ukazuje Senftův výjimečný dar napsat skvěle gradující skladbu s klenutou melodií.

Titulní singl V kuchyni několikrát vyhrál hitparádu Velká sedma. | Video: Divnosti

Slogan z refrénu ("Sedim v kuchyni a je mi dobře / daleko vod vohně a kouře / páry tonou údolím / káva hřeje, nic mě nebolí") vznikl, když s přítelkyní dobrovolničili na kostele v Mariánských Skokách, opuštěné vesnici na Karlovarsku, která kdysi bývala jedním z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách.

O obnovu kostela se zde stará parta kolem písničkáře Petra Linharta. "Bylo krásné ráno, vařil jsem si v sakristii kafe a byl jsem tam v naprostém klidu. Člověk si v takových chvílí uvědomí, že není kam spěchat," vzpomíná Senft. Také idylka V kuchyni ale končí mementem mori v poslední sloce: "A ty jsi za kostelem nahá / zkřehlá ranní rosou / už si po nás sahá / nabroušenou kosou. / Páry tonou údolím / a nad přehradou / vřískaj sokoli."

Píseň se chytla v alternativních rozhlasových stanicích a Člověk krve s ní několikrát vyhrál hitparádu Velká sedma, vysílanou na Radiu 1. Nejspíš i díky tomu vloni na crowdfundingovém portálu Hithit vybral téměř 52 tisíc korun na natočení desky. Mezi slibovanými odměnami byl i trampský výlet po místech spojených s písničkami.

Obal alba V kuchyni.
Obal alba V kuchyni. | Foto: Divnosti

"Jsem překvapený, že jsem desku vůbec dotáhl do konce. Určitě to bylo i díky lidem, kteří se na ní podíleli a pomáhali mi," říká Senft.

Věci potřebuje dělat pomalu. "Proto tak rád chodím ven, protože tam je člověk svobodný a nikam nemusí spěchat," vysvětluje, jak jeho písně vznikají pomalu. Klidně je tedy možné, že další deska dlouho nevyjde.

Album V kuchyni se skvěle trefilo do pandemické doby, která lidi nutí místo výletů do ciziny objevovat místa za našimi domy, jaká jsme dřív opomíjeli. A nacházet v nich kouzlo.

Člověk krve: V kuchyni

Divnosti 2020

 

Právě se děje

před 11 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy