Umět truchlit a najít pro život smysl. Nick Cave po ztrátě syna hledá krásu světa

Pavel Klusák Pavel Klusák
18. 10. 2019 11:23
Před tak velkou a nezvratnou událostí se člověka skoro zmocňuje panika: zemřelo jim dítě. Víme to všichni, kteří jsme si do života nechali vstoupit Nicka Cavea a jeho písně. V roce 2015 se pádem ze skály zabilo jedno z dvojčat, patnáctiletý syn Nicka Cavea a jeho manželky Susie Bickové.
Nick Cave se odmítá poddávat programovému smutku a už vůbec z něj nechce dělat úhel pohledu.
Nick Cave se odmítá poddávat programovému smutku a už vůbec z něj nechce dělat úhel pohledu. | Foto: Matt Thorne

Cave se rozhodl o tom nemlčet. Mohl by vůbec? Poprvé začal vést s posluchači dialog: otevřel webovou odpovědnu The Red Hand Files a uspořádal živé turné In Conversation. Živé, vtipné, ale bez uhýbání před těžkými tématy. V obou případech se "experiment ve spojení" obešel bez moderátora, Nick Cave chtěl s lidmi mluvit přímo.

A nyní je tu sedmdesátiminutové dvojalbum Ghosteen, celé "o tom". Nepochybně se liší od předchozích desek, zároveň je to jasný Cave. Písňová a poetická reakce na hroznou událost je tu překvapivá, obdivuhodná a osvobozující. Album už vyšlo, Cave ho 30. května 2020 představí naživo v pražské O2 areně.

Jak o tom mluvit

Než se Nick Cave otevřel zvláštnímu sdílení faktu smrti a než ho propojil se svým veřejným vystupováním, předcházela tomu léta opačné tendence. Bezprostředně po smrti syna vydal prohlášení, v němž stálo: "Byl to náš krásný, šťastný, milující chlapec. Žádáme vás o soukromí, které naše rodina potřebuje v této těžké chvíli pro truchlení."

Rozměr soukromí a intimního gesta měla i Caveova účast na pohřbu kolegy Michaela Hutchence: zpíval tady baladu Into My Arms, ale vymínil si předtím, aby kamery jeho výstup nesnímaly.

To všechno se nyní obrátilo: ale ne do křiklavého gesta, nýbrž spíš do Caveova hledání, jak dál žít a nezamlčovat, neskladovat v sobě vytěsněné, jak být pravdivý a včlenit do dalšího života tak otřásající zkušenost.

Nejdřív přišel dokumentární film One More Time With Feeling: sledoval, jak zpěvák natáčí písně pro album Skeleton Tree a zároveň se on i matka dětí Susie Bicková vracejí k synově úmrtí. O Skeleton Tree píše kritik britského Guardianu Alexis Petridis, že písně vznikly ještě před neštěstím. Mnozí posluchači tomu ale nechtěli věřit nebo se po faktech nesháněli: pokládali album za "tu truchlící" desku. Charakter písní tomu nahrával. Když teď skutečně přišla nahrávka, která na úmrtí syna reaguje, můžeme být překvapení: vůbec nemá temný a skepticky existenciální charakter, jak by se dalo čekat.

Celou novou desku Nicka Cavea je možné slyšet na YouTube. | Video: Ghosteen Ltd

Moje bejby je na cestě

"Byla jedna píseň a ta toužila být zazpívána," znějí první slova úvodní Spinning Song, takže nás okamžitě bodne touha žít, sdílet se. I když je první píseň zdánlivě o "králi rock’n’rollu" v Las Vegas, hlavně pojednává o tom, co nemizí. Byl tu král, měl královnu, královna měla strom, ve stromě bylo hnízdo, v hnízdě pták: a i když krále, královnu i strom už pohltila černá zem, pírko z ptáka se pořád chvěje ve větru a pomáhá mu zpívat. "A ty sedíš v kuchyni a posloucháš rádio." Písně jsou najednou obrazem toho, co přesahuje život a spojuje mrtvé a živé.

A Cave skutečně chce vytvořit novými písněmi časoprostor, kde jsou hranice prostupné, nejisté, součástí tajemství a magické proměny. "Jsme moc unavení, abychom vnímali věci, jaké skutečně jsou," zpívá a je to reflexe člověka, který tuší, že se dostal do stavu přeludného vnímání, jež nemusí sdílet každý.

Cave se odmítá poddávat programovému smutku a už vůbec z něj nechce dělat úhel pohledu. "Ve které chvíli jsem se stal předmětem lítosti?" ptá se odmítavě ve filmovém dokumentu. Stav úžasu ze světa: k němu se chtěl znovu dostat a na Ghosteen takový svět opravdu nachází. Ve zjitřeném vnímání se najednou stává podnětem výkřik pouličního kazatele: "On se vrátí!".

"Jsou věci, které se těžko vysvětlují, ale 'my baby' se vrací domů vlakem v půl šesté," zpívá se v Bright Horses: jako by popové klišé o "bejby" najednou bylo jádrem ukrývajícím něco důležitého.

Skladba Bright Horses z nového alba Nicka Cavea. | Video: Ghosteen Ltd

Život vedle neviditelných

Album má jednoduché dělení: osm písní na první desce jsou "děti", tři delší skladby na albu druhém pak "rodiče". Postupně se skládá obraz Caveova světa po otřesu.

Sun Forest, jedna z nejvýraznějších kompozic, se odehrává ve světě zániku, apokalypsy, nebe zahaleného dýmem: ani v něm se ale neztrácí živý pocit krásy a lásky, dokud si vypravěč vybavuje "ty světle zelené oči", spojení s někým, skrze koho jsme pocítili skutečnou lásku. Galleon Ship připomíná, že nebe je plné "riders in the sky", nebeských jezdců, putujících duší - zkrátka, že utrpení se nevyhne nikdo a ztráta je to, co nás spojuje.

Těmihle slovy Nick Cave taky nedávno popsal Davida Bowieho a dvě fáze jeho tvorby: právě ta před smrtí prý už dobře věděla o kolektivním, společném vnímání.

V závěrečné skladbě Hollywood to Nick Cave převypráví naplno. Bere si na pomoc starý buddhistický příběh. Kisa byla matka, které zemřelo dítě. V nezměrném žalu si odmítala přiznat, že je mrtvé, pokládala je za nemocné a šla pro lék k Buddhovi. Ten jí slíbil pomoc, jen ji předtím poslal pro hořčičné semínko z domu, kde nikdo nikdy nezemřel.

Pointa je zřejmá: takový dům se najít nedá, v každé rodině jsme o někoho přišli, koloběh života a smrti se nedá popřít. Ve výsledku dobře, že je na světě.

Závěrečná skladba Caveova nového alba se jmenuje Hollywood. | Video: Ghosteen Ltd

Tentokrát bez rytmické mašiny

Co říct k hudebnímu provedení? Cave ve svých dvaašedesáti letech zpívá krásně, sytým pevným barytonem, který občas odejde do falzetových výšek. Přeludnost a bezhraničnost světa se tu dobře odráží v hudbě skoro úplně bez bicích a bez pevných rytmů: jistě i proto se "plovoucí" album hůř poslouchá bez znalosti angličtiny.

Cave se tu vzdal rockerského umu strhnout - téma je moc velké, než aby se jeho účinek posiloval siláckostí a svůdností riffů. Zaříkávání hlasu, který přechází mezi zpěvem a deklamací, je dost silné. To stačí.

Nemlčet a být spolu

Odnedávna tu je přímý dialog Nicka Cavea s posluchači, teď tohle album. Mají jedno společné: programové neuhýbání před těžkostmi a traumaty, které na nás v životě číhají. To je nepochybně hlavní přesah desky, která není jen o vyrovnávání se ztrátou dítěte.

Nemlčme o tíživých věcech, nedělejme průrvu mezi zbytkem našeho života a nimi. Buďme spolu a mluvme o nich, říká Cave. Metaforicky i konkrétně. Takové gesto by bylo cenné v každé době. V té naší je zásadní.

Nick Cave and The Bad Seeds: Ghosteen

Ghosteen Ltd 2019, virtuální nahrávka vyšla 5. října, CD a LP vycházejí v listopadu. Nick Cave s Bad Seeds desku naživo představí 30. května 2020 v pražské O2 areně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy