Na Strahově ho slyšelo 60 tisíc lidí. Zemřel písničkář František Nedvěd

ČTK ČTK
19. 7. 2021 1:04
Folkový písničkář František Nedvěd v neděli večer zemřel. Bylo mu 73 let. Na Facebooku to oznámil jeho syn Vojta Nedvěd.
Slavný koncert na Strahově. Na bratry Nedvědovy přišlo 60 tisíc lidí. | Video: Youtube/xkirovt

František vystupoval převážně sám, s bratrem Janem tvořil úspěšné pěvecké duo. Roku 1996 vyprodali stadion na pražském Strahově, kam přišlo kolem 60 tisíc lidí. V minulosti vystupovali také ve skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet.

"S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta František Nedvěd," napsal Vojta Nedvěd v neděli večer na Facebooku. V předchozích dnech médiím řekl, že se otci vrátila rakovina. Kvůli zhoršení zdravotního stavu byl odvezen do nemocnice.

František Nedvěd se narodil 19. září 1947 a dlouhá léta žil ve stínu slavnějšího bratra Jana. Roku 1997 se s ním rozešel, poté vystupoval sám či s jinými skupinami.

Od roku 2011 účinkovali opět společně s Janem, natočili album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 hrál František Nedvěd znovu samostatně nebo s kapelou Tiebreak, občas také se synem Vojtou.

Poté co neprorazili jako "bigbíťáci", vrhli se bratři Nedvědové na trampskou muziku a country. Písničky Brontasaurů či Spirituál Kvintetu, jehož byli hybnou silou, hrával u táboráků téměř každý, kdo uměl na kytaru aspoň tři akordy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy