Kapela Chinaski mění sestavu. Opouštějí ji čtyři členové, zůstávají zpěvák Michal Malátný a kytarista František Táborský, tedy hlavní tvůrčí duo. Chinaski ve staré sestavě ještě odehrají domluvené letošní akce.
Vážení fanoušci a fanynky, pořád jsme plní emocí a dojmů z Vašich nadšených reakcí na koncert v O2 areně a vůbec z celého turné k desce Není nám do pláče. Máme za sebou neuvěřitelné a velmi intenzivní období, během kterého jsme odehráli spoustu koncertů, procestovali kus světa a natočili hromadu písniček. Ale pravda je také to, že jsme strávili opravdu hodně času spolu a v určitých ohledech se zacyklili, hudebně vidíme věci odlišně a nepřišli jsme na to, jak se z těch našich kruhů vymotat. Někteří z vás nám po O2 areně říkali, že jsme hráli, jakoby to bylo naposledy. A pravda je, že ono to v aktuální sestavě skutečně skoro naposledy bylo. Začínali jsme po hospodách a klubech a moc dobře víme, že k tomu, aby to fungovalo dohromady, potřebuje každá kapela vnitřní chemii mezi všemi členy. A ta, kterou jsme měli my, vyprchala. Trápili jsme se s tím dlouho, zkoušeli různé věci. A pak jsme si uvědomili, že změna je život. Ve stávající sestavě dohrajeme domluvené akce až do konce roku. Poslední veřejný koncert bude 18. prosince v brněnském Sonu. Jde o benefici pro Nadační fond dětské onkologie Krtek. Tam s námi naposledy na pódiu uvidíte Otu, Štěpána, Ondru a Kužiho. Není to poprvé, kdy Chinaski mění sestavu. Nerozcházíme se ve zlém. Jen jsme si uvědomili, že teď potřebujeme kapelu dělat jinak a chceme to zkusit zažít ještě jednou s novými lidmi. To neznamená, že bychom měnili styl nebo vás připravili o vaše oblíbené písničky. O tom, kam se posuneme a jak to bude vypadat, už ale máme jasno. Teď je ale na místě poděkovat klukům za všechno, co jsme spolu udělali a čím si prošli. A popřát jim, aby se jim na jejich další hudební cestě dařilo. Vždyť třeba z Oťase se za tu dobu stala sólová hvězda a příští rok ho čeká vlastní O2 arena. Něco teď sice končí, ale nám není do pláče, protože věříme, že pro Chinaski je tohle sice těžké, ale správné a hlavně upřímné rozhodnutí. Více se dozvíte už po novém roce a na klubovém turné, které chystáme na jaro. A samozřejmě na letních festivalech. Těšíme se na vás! Michal Malátný, František Táborský Chinaski
Zveřejnil(a) Chinaski (OFFICIAL) dne 19. Listopad 2017
Novinku oznámili Malátný s Táborským na facebookové stránce kapely. Tu nyní opouštějí trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. Podle vyjádření zbylých dvou členů skupina ztratila "vnitřní chemii".
Rozloučení zbylých členů kapely
"V určitých ohledech jsme se zacyklili, hudebně vidíme věci odlišně a nepřišli jsme na to, jak se z těch našich kruhů vymotat," řekli.
"Nerozcházíme se ve zlém. Jen jsme si uvědomili, že teď potřebujeme kapelu dělat jinak a chceme to zkusit zažít ještě jednou s novými lidmi," oznámili Malátný a Táborský. "To neznamená, že bychom měnili styl nebo vás připravili o vaše oblíbené písničky," doplnili.
O tom, kam se kapela posune, už prý mají Malátný s Táborským jasno: od 1. ledna bude mít kapela nového baskytaristu, bubeníka a pianistu. "Ještě ale nevím, jestli budeme hrát s dechy," řekl pro TV Prima Malátný. "Více se dozvíte po novém roce a na klubovém turné, které chystáme na jaro," dodal.
V dosavadním složení dohraje Chinaski ještě domluvené akce do konce tohoto roku. Poslední veřejný koncert, na němž uvidí lidé ještě i odcházející čtyři členy kapely, bude 18. prosince v Brně.
Nejslavnější písně: Dlouhej kouř, 1. signální, 1970
Skupinu založili v roce 1987 pod názvem Starý hrady Malátný a Pavel Grohman, který zemřel v roce 2008 po nehodě na motorce. Na Chinaski se Starý hadry přejmenovali v roce 1994.
Chinaski definitivně prorazili druhým albem Dlouhej kouř z roku 1997 s písněmi Měsíc, Dlouhej kouř nebo Stejně jako já, které kapele přineslo velkou popularitu.
K dalším deskám patří 1. signální (1999) s hity jako Kutil, Jaxe nebo 1.signální, Na na na a jiné popjevky (2000), Originál (2002), Autopohádky (2004), Music Bar (2005), 07 (2007 s hitem 1970), Není na co čekat (2010) nebo Best of Chinaski - 20 let v síti (2013).
Poslední (desáté) album, které skupina společně vydala, se jmenuje Není nám do pláče a vyšlo letos na jaře. Produkce se ujal Greg Haver, který stál i za předchozí nahrávkou Rockfield, točenou v Anglii.
V sestavě Chinaski se během let vystřídalo několik hudebníků. V současnosti ji kromě Malátného tvořili kytarista František Táborský, trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. Kapelou během let prošlo více než 30 členů.
Odcházející členové kapely mají další hudební aktivity. Například Ondřej Škoch vydal tři nahrávky, na kterých představuje zhudebněné básně francouzské básnířky Suzanne Renaudové. Bubeník Ota Petřina je pod jménem Marpo jedním z nejznámějších českých raperů.