Justin Bieber zpívá o svém šťastném životě, jeho deska ale postrádá emoce

Karel Veselý Karel Veselý
19. 2. 2020 10:57
V dokumentární sérii Seasons, kterou na YouTube doprovodil vydání nové desky, se populární kanadský zpěvák Justin Bieber svěřuje, jaké problémy mu způsobily drogy či úzkost. A vzpomíná na divokou éru, kdy svými skandály plnil stránky bulváru. „Intimní a odhalující zpověď“, jak je seriál propagován, však Bieber odříkává, jako by někomu diktoval položky nákupního seznamu.
Dokumentární série Seasons zachycuje změny v životě Justina Biebera | Video: YouTube Original

S podobně plochými emocemi pracuje i jeho páté studiové album Changes, které minulý týden vyšlo symbolicky na Valentýna. Přitom má odrážet šťastné období pětadvacetiletého čerstvého "ženáče", zatvrzelého abstinenta a oddaného křesťana, kterého ze všech neduhů vyléčila víra.

Justin Bieber.
Justin Bieber. | Foto: Def Jam Recordings

Padesátiminutové sedativum zaměnitelných a mělkých melodií z žánru R&B má na posluchače spíše opačný efekt - kdo u Changes neusne, zatouží okamžitě se vrhnout do světa drog či nevázaného sexu, jen aby unikl tak banálně šťastnému životu, jaký prezentuje Justin Bieber.

V předminulé dekádě vyletěl coby třináctiletá dětská hvězda a stal se miláčkem davů. Jak už to bývá, s pubertou a dospělostí ale přišly problémy - roztomilá tvářička z plakátů a image hodného kluka mu najednou byly na obtíž. Bieber se vrhl do prostopášného, sebedestruktivního života celebrit. Vysvobodila jej až víra v boha a manželství s modelkou Hailey Baldwinovou.

Album Changes má tuto změnu zachytit - Bieber své ženě věnuje verše jako "je požehnání, že tě mám ve svém životě", "jsi dokonalá a nepotřebuješ žádný filtr" nebo "zkompletovala jsi mě". Upřímnosti vyznání není třeba nevěřit. Když ale na desce defilují jedno za druhým, píseň po písni padesát minut, je to nesnesitelné.

Na album o šťastné lásce a slasti manželství má navíc Changes podivně tlumenou náladu, jako by se Bieber bál výrazněji pozitivních emocí. Možná s producenty naznal, že do dnešního popu posedlého melancholií radost nepatří. Zároveň deska zní zvláštně rozpolceně - mezi texty o spokojeném životě a katatonickými baladami.

Ježíš místo xanaxu

Bieber přitom není špatný zpěvák, v kategorii bílého R&B má se svým jemně zastřeným hlasem málo konkurentů. Na Changes ale jako by se mu až na pár světlých momentů, které představují skladby Second Emotion či Intentions, ani zpívat nechtělo. Veškeré emoce jsou vymazané studiovými efekty a lkající hlas působí asi tak svůdně jako Photoshopem upravené reklamy v drogerii.

Ve skladbě Forever, která ze zástupu balad vystupuje výraznějším trapovým beatem, hostuje jiná současná hvězda bílého R&B - zpěvák Post Malone. Ten v četných hitech už pár let úspěšně prodává postavu trochu nesnesitelného boháče a burana, který je i přes miliony v bance smutný a vzpomíná na holky, jež ho nechtěly. Není to nic originálního, ale co by dnes za takovou osobnost dal Bieber.

Ve skladbě Intentions hostuje americký raper Quavo z tria Migos. | Video: Def Jam Recordings

Dokumentární seriál Seasons se ho vší silou snaží představit jako polepšeného hříšníka, který nahlédl velké "pravdy o životě" a u něhož Ježíš definitivně vystřídal xanax. S podobným příběhem vykoupení poslední roky pracuje také o dost starší raper Kanye West. Zatímco u jeho křesťanských desek má však posluchač alespoň občas pocit, že zachycují nějaký vnitřní boj, u Biebera všechno vypadá jako scénář k šestákovému televiznímu dramatu.

Přitom jednu desku o probuzení z drogového oparu už Bieber natočil. Purpose z roku 2015 těžila ze spolupráce s klubovými producenty Diplem a Skrillexem a hity jako What Do You Mean? nebo Where Are Ü Now ho na čas zaslouženě vrátily na vrchol hitparád.

Už tehdy mluvil o lepším životě a natočil píseň Sorry, v níž se omlouval za přešlapy. Když teď, o pět let později, opakuje stejný kajícný narativ, ale bez alespoň srovnatelně dobrých písní, zákonitě to nemůže fungovat. Nebo může? Rozhodnou statistiky prodejnosti.

Kde je ta sláva

Že Bieberova pozice už není tak silná jako dřív, nicméně naznačuje vlažné přijetí prvního singlu Yummy. Ten vyšel s velkou pompou na začátku ledna doprovázený videoklipem, který byl stvořený jako předobraz pro fanouškovské tanečky na síti TikTok, kde lze sdílet krátká videa synchronizovaná s hudbou.

Singl z nové desky Yummy zazpíval Bieber naživo v pořadu Saturday Night Live. | Video: Def Jam Recordings

Bieber a jeho tým na Instagramu dokonce vyzývali posluchače, aby píseň pouštěli na streamovacích službách ve smyčce - a nejspíš počítali s jistým číslem jedna americké hitparády. Naprosto tuctová skladba ale zůstala pod vrcholem, na nějž Biebera nepustil málo známý kalifornský raper Roddy Ricch s virálním hitem The Box, který vyletěl právě díky popularitě na sociálních sítích. Ani Bieberova marketingová mašina ho nepředčila.

Changes je deska, která by chtěla být o smíření, ponaučení a dospělosti. Místo moudrosti z ní však čiší spíše naivita nesmyslně bohatého mladíka, který většinu života - určitě i zčásti proti své vůli - prožil ve zvláštní, uzavřené bublině slávy, jež ho oddělovala od zbytku světa.

Největší problém Changes je dost možná to, že Justin Bieber vyvíjí pramalé úsilí, aby nás do tohoto svého šťastného světa pozval.

Justin Bieber: Changes

Def Jam Recordings 2020

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy