Hitparádu ovládli písničkáři v čele s Klusem a Radůzou

ČTK ČTK
1. 4. 2014 11:37
Tomáš Klus se ihned pro vydání alba Proměnamě dostal na první místo žebříčku nejprodávanějších desek. Předstihl Radůzu, Kryla a Nohavicu.
Tomáš Klus.
Tomáš Klus. | Foto: Filip Fojtík

Praha - V české hitparádě se prosadily tuzemské novinky, kterých se mezi dvaceti nejprodávanějšími alby umístilo pět. Na první místo se ihned po vydání vyhoupla nová deska písničkáře Tomáše Kluse s názvem Proměnamě.

Klusova předchozího alba Racek se prodalo přes 60 tisíc kusů a více než dva roky od svého uvedení na trh je stále v hitparádě, nyní na 31. místě.

Top 10 české hitparády (1. 4. 2014)

Radůza

1. Tomáš Klus - Proměnamě
2. Radůza - Gaia
3. Karel Kryl - Solidarita
4. Jaromír Nohavica - Jarek Nohavica a přátelé
5. OST - Křídla Vánoc
6. Hana a Petr Ulrychovi - Půlstoletí
7. Jasná páka - Černá deska
8. Kontrafakt - Navždy
9. Vypsaná fixa - Krásný smutný den
10. Mike Oldfield - Man On The Rocks

Oficiální žebříček 50 nejprodávanějších alb a výběrů populární hudby publikuje česká pobočka IFPI každý týden na základě hlášení vybraných prodejen.

Z dalších tuzemských novinek je na třetím místě nahrávka koncertu Karla Kryla z období jeho exilu s názvem Solidarita s Polskem, který se uskutečnil v roce 1982 v Mnichově. Devátá je nová studiová deska kapely Vypsaná fixa Krásný smutný den. V první dvacítce se ještě na 18. místě umístila nahrávka Janáček/Martinů/Kabeláč klavíristy Ivo Kahánka a na 19. místě do hitparády vstupuje Vladimír Mišík s výběrem Královský večer: Balady.

Na druhém místě je dosud vedoucí album Gaia písničkářky Radky Vranková vystupující pod uměleckým jménem Radůza. Na čtvrtém pozici je záznam koncertu Jaromíra Nohavici, který uzavíral 20. ročník festivalu Noc plná hvězd v Třinci. Na páté místo se mezi nejprodávanější nahrávky vrátil soundtrack k filmu Křídla Vánoc. Následuje kompilace Půlstoletí od Hany a Petra Ulrychových a na sedmé příčce skončilo Černé album kapely Jasná páka. Na osmém místě je rapové trio Kontrafakt s nahrávkou Navždy a uzavírá jí album britského kytaristy a skladatele Mika Oldfielda Man On The Rocks.

V první dvacítce nejprodávanějších nahrávek se ještě umístili George Michael s albem Symphonica, Kylie Minogue s novinkou Kiss Me Once, album skupiny Arakain s názvem Adrenalinum, Recitál Lucie Bílé, Chinaski a jejich kompilace 20 let v síti, Já hledám štěstí (Zlatá kolekce) jazzové zpěvačky Evy Olmerové, studiové album Jaromíra Nohavici Tak mě tu máš a kompilace Best Of Janáček.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy