Dobro eskaluje, Ceny Anděl za rok 2017 ovládli J.A.R. Politickou situaci komentoval Vladimír Merta

Hana Slívová Hana Slívová
20. 3. 2018 22:27
Nejstarší tuzemské Ceny Anděl mají jednoho velkého vítěze: funkovou kapelu J.A.R., která loni po šesti letech vydala nové album Eskalace dobra. Parta kolem Dana Bárty a Romana Holého získala v úterý v pražském Foru Karlín sošku pro kapelu roku, Česká hudební akademie ocenila i samotné album a píseň Zhublas. J.A.R. tak "ztratili" jen jednu nominaci, nejlepší klip má nakonec zpěvačka Barbora Poláková. Večer se nesl v nekonfliktním duchu a pokusy o vtipy většinou naštěstí končily ještě před tím, než pořádně začaly. Vzkaz Miloš Zemanovi a Andreji Babišovi vyslal akorát nekompromisní Vladimír Merta, který během uvedení do síně slávy zazpíval tematickou píseň Vzdálené výstřely.
Hudební Ceny Anděl ovládla skupina J.A.R. Děkovala celkem za tři sošky. Jediný politický komentář při udílení cen měl písničkář Vladimír Merta. | Video: Česká televize

Vladimír Merta: Síň slávy

Do andělské Síně slávy Česká hudební akademie uvedla folkového písničkáře Vladimíra Mertu. "Málokdo dokáže skloubit jemné, poetické melodie se silnými trefnými texty a pevnými názory jako on. I proto jeho starší i aktuální tvorba zůstává inspirací pro současnou vlnu folkařů," vzkázala Česká hudební akademie.

Merta se při převzetí ceny od hudebníka Davida Kollera nijak nezdržoval, ihned se chopil kytary a zahrál svou píseň Vzdálené výstřely, již přednesl už na Portě v roce 1989. Na albu vyšla až v roce 2011.

Skladba se týkala masakru na čínském náměstí Nebeského klidu na jaře 1989, nynější antikomunistický vzkaz Andreji Babišovi, Milošovi Zemanovi a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi "jste padlí andělé" byl ale jasný: "Kdo cestou k moci vraždil, vraždí a bude vraždit dál."

Merta se tak během večera postaral o jedinou výraznou politickou vložku, za což ho diváci v sále odměnili potleskem ve stoje. Jestliže na nedávném Českém lvu se v podstatě všichni ocenění profesionálové vyjadřovali k současné situaci, Ceny Anděl si, včetně moderátoského rutinéra Libora Boučka, držely neangažovanou linii.

Ani pokusy o humor úplně nevycházely - producent Ondřej Soukup na to šel přes hudebníka Davida Byrnea se zbytečnou narážkou na kampaň #metoo, Janek Ledecký s Lenny zase rozebírali pěvecký talent snowboardistky a lyžařky Ester Ledecké. Příště by možná stačilo rovnou otevřít obálku se jménem oceněného interpreta.  

Vladimír Merta se narodil v roce 1946, studoval architekturu a FAMU. Byl členem písničkářského sdružení Šafrán, kromě hudby a filmu se věnoval také pedagogické činnosti a psaní. 

Písně skládá od 60. let, komunistickému režimu navzdory. Naposledy - v roce 2017 - mu v Galénu vyšla deska rockových písní s kapelou Dobrá úroda, s níž na konci 80. let odehrál jen několik koncertů. Album Stará! zachycuje celý repertoár uskupení. 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy