Americká akademie rozdá Grammy. Favoritem je raper Jay-Z, který má osm nominací

ČTK ČTK
28. 1. 2018 5:00
Stylem, který ovládl nominace 60. ročníku, je rap, jenž je ve Spojených státech nyní nejpopulárnějším žánrem.
Jay-Z.
Jay-Z. | Foto: ČTK

Americká hudební akademie v neděli (v pondělí brzy ráno SEČ) rozdá ceny Grammy. Největší šanci na trofej v podobě zlatého gramofonu má raper Jay-Z, který v listopadu získal nominaci v osmi kategoriích, včetně nejlepšího alba, písně i nahrávky roku. Ocenění se budou poprvé po 15 letech udílet v New Yorku namísto Los Angeles.

Stylem, který ovládl nominace 60. ročníku, je rap, jenž je ve Spojených státech nyní nejpopulárnějším žánrem.

Hudební akademie, sdružující 13 tisíc profesionálů z hudebního průmyslu, byla přitom dlouhodobě kritizována za to, že rap přehlíží a nedává mu prostor v hlavních kategoriích.

Americká média si rovněž všímají, že poprvé od roku 1999 není v kategorii nejlepší album nominován žádný běloch a že mezi nominovanými je poměrně málo žen. 

Show bude uvádět britský moderátor a komik James Corden. Na slavnostním ceremoniálu vystoupí raper Kendrick Lamar, jenž může uspět v sedmi kategoriích, a další nominovaní, například zpěvačka Lady Gaga nebo raper a stand-up komik Childish Gambino.

Na pódiu nebudou chybět ani portorický zpěvák Louis Fonsi a raper Daddy Yankee, jejichž globální taneční hit Despacito loni lámal rekordy a bude bojovat o Grammy mimo jiné v kategoriích píseň roku a nahrávka roku.

Newyorský raper Jay-Z už má doma 21 cen Grammy. Pokud promění svých osm nominací za album 4:44, přiblíží se absolutnímu rekordu v počtu získaných gramofonů, který činí jednatřicet. Drží jej již zesnulý britský dirigent maďarského původu Georg Solti.

Ceremoniál se podle amerického tisku ponese v duchu současné kampaně proti sexuálnímu násilí. Některé celebrity plánují připonout si bílou růži na podporu kampaně Time's Up. Toto hnutí a nadaci na pomoc obětem sexuálního násilí založily na začátku ledna hollywoodské herečky. Kampaň se odrazila nedávno také na Zlatých glóbech, kdy herečky na udílení těchto filmových cen oblékly černou barvu.

Přesun Grammy do New Yorku nebyl podle vedení pořádající akademie zcela bezbolestný. Show kvůli tomu bude stát o šest až osm milionů dolarů více, než kdyby se ceremoniál konal v Los Angeles, uvedl šéf akademie Neil Portnow. Vedení instituce proto v amerických médiích kritizovalo newyorskou radnici za to, že se jí nepodařilo náklady zkrotit. Město to ale odmítlo.

Ceny Grammy mají více než 80 kategorií, ocenění dostávají také interpreti jednotlivých hudebních žánrů včetně vážné hudby.

Loni cenám kralovala britská zpěvačka Adele, která zvítězila v pěti kategoriích. Stejný počet sošek dostal posmrtně také britský hudebník David Bowie za album Blackstar.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy