Recenze: Taťka Jay-Z se na nové desce omlouvá za nevěru. Za zdí VIP klubu ho ale skoro není slyšet

Karel Veselý Karel Veselý
5. 7. 2017 6:30
Rapování je trochu jako vrcholový sport: po čtyřicítce už schází dřívější výbušnost a energie. Dobře se to ukazuje na nové desce muže, který si říká Jay-Z. Na desce 4:44 se omlouvá za nevěru své ženě Beyoncé, ale jako kdyby svým zmoudřením přišel i o část charismatu. Zdaleka nejpřesvědčivější totiž je, když rapuje o svém bohatství anebo se chvíli vrací ke starému "hedonistickému" já.
Promiň, drahá Beyoncé, já nechtěl. Anebo chtěl?
Promiň, drahá Beyoncé, já nechtěl. Anebo chtěl? | Foto: ČTK

Bývaly časy, kdy byl Jay-Z veleúspěšný rapper a obdivovaný byznysman. Jenže pak jeho manželka Beyoncé vydala (pravděpodobně) autobiografické album Lemonade, v němž se vyrovnává s nevěrou svého muže, a z Jay-Zho se najednou stal hlavní záporák hudebního průmyslu.

Milionářský pár svoji krizi ustál, deska končí polepšením nevěrníka a předminulý týden mu Beyoncé porodila dvojčata. aktuálním albu 4:44 se někdejší rapová superstar snaží vymanit ze stínu své slavnější polovičky a obrátit historku o nevěře ve svůj prospěch. Moc se mu to ale nedaří.

V historii hip hopu není moc důležitějších jmen než Jay-Z. Byl to on, kdo na přelomu tisíciletí definitivně vytáhl rap do rádií, má za sebou kultovní desky i bestsellery, obří hity i tracky měnící DNA žánru.

V roce 2003 ohlásil na vrcholu odchod do rapového důchodu, ze kterého se po třech letech zase vrátil. Jeho kariéra už ale nikdy nebyla stejná.

Studiová alba jako The Blueprint 3 (2009) a Magna Carta Holy Grail (2013) dýchavičně chytala žebříčkové trendy a v posledních letech se Jay-Z skoro vytratil ze scény. Čtrnáctá studiová deska 4:44 je pro sedmačtyřicetiletého veterána dost možná posledním pokusem, jak si ještě napravit uvadající reputaci.

Žádné hvězdy na obzoru

Jay-Z mohl silou svého jména angažovat hvězdy, ale neudělal to. Větší prostor dostal jen Frank Ocean, jinak jsou mnohem víc slyšet rapperova máma, manželka a dcera Ivy Blue. A místo aktuálních hitmakerů si všechny skladby pohlídal jeho vrstevník No I.D., který starému známému do staromilských beatů jak z devadesátých let sampluje Stevieho Wondera a Ninu Simone.

Ideální podklad pro někoho, kdo chce rozjímat o své rodině. Byl to ostatně právě Jay-Z, kdo na klasické desce Blueprint v roce 2001 ukázal, že i rappeři jsou zranitelní a umí plakat, a novinka 4:44 slibovala podobobně otevřenou zpověď sukničkáře, který málem rozbil manželství.

Kajícník z donucení

Album začíná skladbou Kill Jay-Z, v níž se rapper symbolicky zbavuje svého starého, nevěrného já. V titulní 4:44 se své ženě Beyoncé několikrát omlouvá. "Viděl jsem jak nevinnost opouští tvé oči, ještě pořád mě to mrzí." O chvíli později dokonce rapuje o potratech, které musela podstoupit - dost možná i kvůli psychickému zhroucení. Následná Family Feuds je pak o znovunalezení jistoty v rodině.

V euforických soulových samplech, ze kterých vaří No I.D., ale Jay-Z zní trochu jako kajícník, který se omlouvá jen proto, aby měl čistý stůl pro další dobrodružství. Na rozdíl od zmiňované desky z roku 2001 mu ale jeho pohnutí nejde příliš uvěrit.

Rapování je vlastně trochu jako vrcholový sport a po čtyřicítce už schází dřívější výbušnost a energie. Jay-Z jako kdyby se zmoudřením přišel o část charismatu. Na nové desce je zdaleka nejpřesvědčivější, když rapuje o svém bohatství (The Story of O.J.) a nebo se chvíli vrací k starému "hedonistickému" já.

Jamajkou nasáklý Bam s hostujícím Damianem Marleym je dost možná jeho nejlepší skladba za posledních deset let, v Moonlight samplující Fugees přinejmenším funguje nostalgický faktor. Jinak ale album připomíná spíše katalog luxusních hodinek, kde se na křídovém papíře potkává hraná dokonalost s nedostatkem skutečných emocí.

Zvláštní pachuť "luxusního zboží" získala deska už tím, že vyšla na streamovací službě Tidal, kterou vlastní sám Jay-Z. Je dostupná jen za platební zdí služby, které se zatím v těžké konkurenci gigantů jako jsou Spotify, Google Play či Apple Music moc nedaří.

Jay-Z je se svým podnikatelským plánem tvrdohlavý, nicméně by měl vědět, že experimenty s exkluzivitou už zlomily vaz i lepším a mediálně zajímavějším deskám (naposledy třeba rozpačitě přijaté nahrávce The Life of Pablo od Kanye Westa) a většina jeho kolegů už od této strategie ustupuje.

4:44

Jay-Z - 4:44
Tidal, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 40 %

S 4:44 to trochu vypadá, jako kdyby se Jay-Z rozhodl přednést recitál o zmoudření pro hrstku svých věrných za zdí VIP klubu. Pro album, které mělo napravit jeho pošramocenou reputaci na veřejnosti, to není úplně nejlepší nápad.

Takhle album patrně zlomí rekord nejvíce stahované desky z pirátských serverů. Podstatně horší ale je fakt, že i nelegální stahovači uslyší půlhodinovou kolekci nudného "taťkovského rapu", který bohužel potvrzuje, že s rapem se těžko stárne.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy