Recenze: Taťka Jay-Z se na nové desce omlouvá za nevěru. Za zdí VIP klubu ho ale skoro není slyšet

Karel Veselý Karel Veselý
5. 7. 2017 6:30
Rapování je trochu jako vrcholový sport: po čtyřicítce už schází dřívější výbušnost a energie. Dobře se to ukazuje na nové desce muže, který si říká Jay-Z. Na desce 4:44 se omlouvá za nevěru své ženě Beyoncé, ale jako kdyby svým zmoudřením přišel i o část charismatu. Zdaleka nejpřesvědčivější totiž je, když rapuje o svém bohatství anebo se chvíli vrací ke starému "hedonistickému" já.
Promiň, drahá Beyoncé, já nechtěl. Anebo chtěl?
Promiň, drahá Beyoncé, já nechtěl. Anebo chtěl? | Foto: ČTK

Bývaly časy, kdy byl Jay-Z veleúspěšný rapper a obdivovaný byznysman. Jenže pak jeho manželka Beyoncé vydala (pravděpodobně) autobiografické album Lemonade, v němž se vyrovnává s nevěrou svého muže, a z Jay-Zho se najednou stal hlavní záporák hudebního průmyslu.

Milionářský pár svoji krizi ustál, deska končí polepšením nevěrníka a předminulý týden mu Beyoncé porodila dvojčata. aktuálním albu 4:44 se někdejší rapová superstar snaží vymanit ze stínu své slavnější polovičky a obrátit historku o nevěře ve svůj prospěch. Moc se mu to ale nedaří.

V historii hip hopu není moc důležitějších jmen než Jay-Z. Byl to on, kdo na přelomu tisíciletí definitivně vytáhl rap do rádií, má za sebou kultovní desky i bestsellery, obří hity i tracky měnící DNA žánru.

V roce 2003 ohlásil na vrcholu odchod do rapového důchodu, ze kterého se po třech letech zase vrátil. Jeho kariéra už ale nikdy nebyla stejná.

Studiová alba jako The Blueprint 3 (2009) a Magna Carta Holy Grail (2013) dýchavičně chytala žebříčkové trendy a v posledních letech se Jay-Z skoro vytratil ze scény. Čtrnáctá studiová deska 4:44 je pro sedmačtyřicetiletého veterána dost možná posledním pokusem, jak si ještě napravit uvadající reputaci.

Žádné hvězdy na obzoru

Jay-Z mohl silou svého jména angažovat hvězdy, ale neudělal to. Větší prostor dostal jen Frank Ocean, jinak jsou mnohem víc slyšet rapperova máma, manželka a dcera Ivy Blue. A místo aktuálních hitmakerů si všechny skladby pohlídal jeho vrstevník No I.D., který starému známému do staromilských beatů jak z devadesátých let sampluje Stevieho Wondera a Ninu Simone.

Ideální podklad pro někoho, kdo chce rozjímat o své rodině. Byl to ostatně právě Jay-Z, kdo na klasické desce Blueprint v roce 2001 ukázal, že i rappeři jsou zranitelní a umí plakat, a novinka 4:44 slibovala podobobně otevřenou zpověď sukničkáře, který málem rozbil manželství.

Kajícník z donucení

Album začíná skladbou Kill Jay-Z, v níž se rapper symbolicky zbavuje svého starého, nevěrného já. V titulní 4:44 se své ženě Beyoncé několikrát omlouvá. "Viděl jsem jak nevinnost opouští tvé oči, ještě pořád mě to mrzí." O chvíli později dokonce rapuje o potratech, které musela podstoupit - dost možná i kvůli psychickému zhroucení. Následná Family Feuds je pak o znovunalezení jistoty v rodině.

V euforických soulových samplech, ze kterých vaří No I.D., ale Jay-Z zní trochu jako kajícník, který se omlouvá jen proto, aby měl čistý stůl pro další dobrodružství. Na rozdíl od zmiňované desky z roku 2001 mu ale jeho pohnutí nejde příliš uvěrit.

Rapování je vlastně trochu jako vrcholový sport a po čtyřicítce už schází dřívější výbušnost a energie. Jay-Z jako kdyby se zmoudřením přišel o část charismatu. Na nové desce je zdaleka nejpřesvědčivější, když rapuje o svém bohatství (The Story of O.J.) a nebo se chvíli vrací k starému "hedonistickému" já.

Jamajkou nasáklý Bam s hostujícím Damianem Marleym je dost možná jeho nejlepší skladba za posledních deset let, v Moonlight samplující Fugees přinejmenším funguje nostalgický faktor. Jinak ale album připomíná spíše katalog luxusních hodinek, kde se na křídovém papíře potkává hraná dokonalost s nedostatkem skutečných emocí.

Zvláštní pachuť "luxusního zboží" získala deska už tím, že vyšla na streamovací službě Tidal, kterou vlastní sám Jay-Z. Je dostupná jen za platební zdí služby, které se zatím v těžké konkurenci gigantů jako jsou Spotify, Google Play či Apple Music moc nedaří.

Jay-Z je se svým podnikatelským plánem tvrdohlavý, nicméně by měl vědět, že experimenty s exkluzivitou už zlomily vaz i lepším a mediálně zajímavějším deskám (naposledy třeba rozpačitě přijaté nahrávce The Life of Pablo od Kanye Westa) a většina jeho kolegů už od této strategie ustupuje.

4:44

Jay-Z - 4:44
Tidal, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 40 %

S 4:44 to trochu vypadá, jako kdyby se Jay-Z rozhodl přednést recitál o zmoudření pro hrstku svých věrných za zdí VIP klubu. Pro album, které mělo napravit jeho pošramocenou reputaci na veřejnosti, to není úplně nejlepší nápad.

Takhle album patrně zlomí rekord nejvíce stahované desky z pirátských serverů. Podstatně horší ale je fakt, že i nelegální stahovači uslyší půlhodinovou kolekci nudného "taťkovského rapu", který bohužel potvrzuje, že s rapem se těžko stárne.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy