Hip hop jako zbraň. Stará garda N.W.A. opět budí vášně

David Kořínek
Aktualizováno 17. 8. 2015 20:29
Jedna z nejslavnějších hiphopových skupin všech dob opět dobývá USA. V minulém týdnu bodoval v tamních kinech film Straight Outta Compton popisující vzestup N.W.A.
Původní členové kapely N.W.A. vs. jejich filmoví představitelé
Původní členové kapely N.W.A. vs. jejich filmoví představitelé | Foto: Profimedia.cz

PrahaFilm Straight Outta Compton mapující vzestup jedné z nejslavnějších hiphopových skupin N.W.A (Niggaz Wit Attitudes) utržil v amerických kinech za první víkend 56 milionů dolarů (více než 1,3 miliardy korun). Porazil tak v návštěvnosti i pátý díl úspěšné akční série Mission: Impossible - Národ grázlů, který za víkend vydělal 40 milionů dolarů (974 milionů korun).

"Jeden z nejzábavnějších a nejprovokativnějších filmů tohoto léta," popsal film americký deník New York Post. Dle filmových kritiků snímek s nejvyšší pravděpodobností zaútočí i na Oscary.

Název filmu odkazuje ke stejnojmennému albu z roku 1988, se kterým N.W.A získali dvě platinové desky, tedy prodali více než dva miliony kopií.

Podle hudebních kritiků album Straight Outta Compton definovalo žánr gangsta rapu, podle členů skupiny se však jednalo o čistý reality rap, tedy popis života v černošských ghettech.

Film do kin vstoupil ve chvíli, kdy USA opět zasáhly velké demonstrace proti diskriminaci černošské komunity a policejní brutalitě.

Nepřátelství s FBI

"Straight Outta Compton připomíná divákům nejen to, kdo N.W.A byli a co znamenali, ale také důvod, proč na nich záleželo – a stále záleží,“ napsala o filmu Ann Hornaday z deníku Washington Post.

Kvůli svým textům členové skupiny Eazy-E, Ice Cube, Dr. Dre, Arabian Prince, DJ Yella a MC Ren v minulosti čelili vyšetřování ze strany americké FBI. Širokou veřejnost pobouřily otevřené texty o policejní brutalitě, jako například v jedné z nejznámějších písní skupiny Fuck tha Police.

Akční snímek se podle členů skupiny hodně blíží hranému dokumentu. Vysokou míru autentičnosti by měl zaručit dohled Ice Cuba a Dr. Dreho nad celým natáčením i například obsazení Ice Cubova syna, který si ve filmu zahraje svého slavného otce.

Úspěšná sólová kariéra

Po rozpadu skupiny v roce 1991 se většina členů vydala na úspěšnou sólovou kariéru. Uvedení filmu však pro fanoušky N.W.A není jediným milníkem tohoto léta. Už minulý týden vydal Dr. Dre desku s názvem Compton. Jedná se o jeho nové album  po více než 16 letech.

Za první týden se na iTunes prodalo téměř 300 tisíc kopií alba. Podle hudebních kritiků je pravděpodobné, že v letošním roce získá zlatou desku.

Rapera a producenta Dr. Dre prodeje příliš trápit nemusejí. Podle časopisu Forbes je nejbohatším umělcem v hiphopové branži. Jeho jmění přesahuje podle odhadu časopisu miliardu dolarů, což ho posouvá i do kategorie nejbohatších lidí světa.

Dr. Dre pomohlo lukrativní prodej značky Beats Electronics, která vyrábí kultovní sluchátka Beats by Dr. Dre, technologickému gigantu Apple za více než tři miliardy dolarů (73 miliard korun). Dr. Dre ve firmě vlastnil čtvrtinu akcií.

N.W.A. - Fuck Tha Police | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy