Říkalo se jim nudle a ve velkém se začaly vyrábět po vzniku zvukového filmu ve 30. letech minulého století. Řeč je o plakátech o rozměrech 100 x 30 centimetrů, které nyní tvoří základ výstavy Český filmový plakát 1931-1948 v Muzeu hlavního města Prahy.
Jejich charakteristickým rysem byla skládanka z několika obrazů či postav, doplňovaná velkými plochami výrazných barev. Využívaly nově nastupujícího ofsetového tisku, byly křiklavě barevné, doslovné, patetické, vtipné a někdy i skandální.
Odborná veřejnost těmito poutači opovrhovala a mluvila o nich jako o prachsprostém kýči. Funkci, kterou měly zastat - totiž nalákat občany alespoň na chvíli do světa, kde neexistují starosti či obavy z války -, ale zastávaly dokonale.
Vyfotit se s Shirley
Muzeum hlavního města Prahy začalo se systematickým sbíráním filmových plakátů z 30. a 40. let až v tomto tisíciletí. Sbírka nyní čítá kolem 400 kusů, 80 z nich nyní visí ve dvou muzejních místnostech.
Na návštěvníky z nich pomrkává Vlasta Burian, Jindřich Plachta, Adina Mandlová nebo třeba Shirley Templeová, potěšit se lze i z dnešního pohledu komickými popiskami děje.
"Novinkou bylo uvádění režisérů a herců hlavních rolí. Na plakátu se začala objevovat i jména výrobců filmů, případně jejich distributorů," píše se v katalogu, který k výstavě vychází.
"Čeští autoři se inspirovali v zahraničí a jako předloha jim sloužily americké plakáty. Častým jevem bylo také hyperrealistické překreslování fotografií z filmů, a to především u filmů západní produkce."
Jak však dodává autor výstavy Jindřich Čeladín, mnohdy bylo těžké určit, do jaké míry se tuzemský autor nechal inspirovat zaoceánskou předlohou a do jaké míry šlo o jeho vlastní nápad.
Součástí výstavy jsou i nejrůznější programy pražských i mimopražských biografů, jejichž počet ve 30. letech rychle rostl, a také figuríny jednotlivých hereckých stars. Vyfotit se tu tak návštěvníci mohou například s mávající Ginger Rogersovou.
V setmělém sále se pak promítají krátké ukázky z filmů Tři vejce do skla, Jánošík, Muži v offsidu, Pohádka máje nebo To byl český muzikant.
Výstavu už v minulosti viděli lidé v litevském Vilniusu a v Bratislavě, příští rok se chystá do ruského Petrohradu.