Grammy ovládl Bruno Mars, proměnil všech šest nominací. Rapovou bitvu vyhrál Kendrick Lamar

Hana Slívová Hana Slívová
29. 1. 2018 5:26
Nejúspěšnějším hudebníkem šedesátých cen Grammy se v noci na pondělí v New Yorku stal dvaatřicetiletý Bruno Mars, jenž proměnil všech šest nominací. Akademii zaujala jeho nahrávka 24K Magic, kombinující, jak je u Marse zvykem, pop, funk i další žánry. Zcela pohořel raper Jay-Z, jenž do soutěže kráčel s osmi nominacemi. Dostal však "pouze" cenu za celoživotní přínos.
Grammy ovládl Bruno Mars, proměnil všech šest nominací | Video: Reuters/CBS, THE RECORDING ACADEMY

Grammy za rok 2017

 • Album roku: Bruno Mars (24K Magic)
 • Nahrávka roku: Bruno Mars (24K Magic)
 • Píseň roku: That's What I Like (Bruno Mars)
 • Objev roku: Alessia Caraová
 • Popové album: Ed Sheeran (Divide)
 • Taneční album: LCD Soundsystem (Tonite)
 • Rockové album: Foo Fighters (Run)
 • Alternativní album: The National (Sleep Well Beast)
 • Urban Contemporary album: The Weekend (Starboy)
 • R’n’B album: Bruno Mars (24K Magic)
 • Rapové album: Kendrick Lamar (Damn)
 • Tradiční popové zpívané album: Tony Bennett Celebrates 90 (různí umělci)
 • Jazzové album: Billy Childs (Rebirth)
 • Country album: Chris Stapleton (Either Way)

Jestliže na Zlatých glóbech byla hvězdou moderátorka Oprah Winfreyová, která při přebíráni ceny za přínos oboru důraznou, důvěryhodnou a pečlivě připravenou i přednesenou řečí podpořila sebevědomí žen napříč profesemi, na letošních šedesátých Grammy se podobná snaha příliš nevyvedla. 

Pozici vyslankyně kauzy #metoo měla v newyorské Madison Square Garden, kam se ceny po patnácti letech přesunuly z Los Angeles, zpěvačka Kesha, již fyzicky i psychicky zneužíval její bývalý producent Dr. Luke. Píseň Praying zazpívala spolu s bíle oděnými kolegyněmi, vystoupení ale ve výsledku působilo jako křečovitý kýč.

Nepovedly se příliš ani žerty na účet Donalda Trumpa; z předtočené scénky s domnělou Grammy pro tohoto politika vyšla i přes angažmá Hillary Clintonové nejvtipněji překladatelka Dana Hábová, která celý večer přenášený stanicí ČT art simultánně tlumočila. Díky pozdní hodině si mohla dovolit i několik trefných peprných slov. 

Kapela U2 "zahrála" Get Out Of Your Own Way z nejnovějšího alba Songs of Experience symbolicky na řece Hudson nedaleko sochy Svobody, kde dostávají druhou šanci uprchlíci, a v hale se objevila díky telemostu. 

Zpěvák Bono a kytarista Edge pak reálně předali Grammy vítěznému Brunovi Marsovi. Do světa Bono vzkázal, že i když se někdy na pódiu chová jako idiot, za Grammy je vždy rád. 

Bílá barva - ať již šlo o oblečení, nebo o růže v klopě - značila solidaritu s iniciativou a fondem Time's Up, který pro podporu zneužívaných žen založily hollywoodské herečky, režisérky, producentky a další profesionálky. 

Květ zdobil i klopu moderátora a herce Jamese Cordena. Večer uváděl již podruhé, tentokrát vtipkoval se svými rodiči v sále i v sehrané scénce newyorského metra. Spolu se Stingem a jamajským hudebníkem Shaggym dostali od cestujících zákaz nahlas zpívat. 

Sting se Shaggym si ovšem neúspěch z metra nahradili v Madison Square Garden, kde se předvedli naživo. Mezi nejlepší show večera pak patřil civilní a výborně odehraný duet s kariérou se loučícího Eltona Johna s mladou kolegyní Miley Cyrusovou, ale také akustická verze hitu Lady Gaga Million Reasons z poslední desky Joanne. Diváci v hale slyšeli i živou verzi letního "sexy" hitu Despacito. 

Vzpomínalo se na Leonarda Bernsteina, oběti říjnového masakru na festivalu v Las Vegas i nedávno zesnulého Toma Pettyho. Žádné vystoupení ale nepřesáhlo úroveň povinného čísla. 

Jako jednu z mála hudebních zajímavostí ceremonie lze tak považovat "výměnu stráží" ve světě hip-hopu. 

Zatímco osmačtyřicetiletý raper Jay-Z, jenž šel do letošního boje s rekordními osmi nominacemi, získal na speciálním gala "pouze" žánrovou nesmrtelnost cenou za celoživotní přínos, jeho o osmnáct let mladší kolega Kendrick Lamar posbíral během hlavního večera sošky v kategorích, na něž si Jay-Z s loňským albem 4:44 taktéž myslel:

 • nejlepší rapová performance (píseň Humble)
 • spolupráce s Rihannou na písni Loyalty
 • nejlepší rapová píseň (Humble)
 • nejlepší rapové album (Damn)
 • nejlepší klip (Humble)

Řada hudebníků - mezi nimi i Frank Ocean s populárním albem Blonde - Grammy loni kvůli údajnému přehlížení černošských alb bojkotovala.

Letos sice s nominacemi i díky nadvládě Lamara a Jay-Z potíž nebyla, nicméně druhý jmenovaný by si i přes celoživotní ocenění v kontextu svých letošních neproměněných šancí mohl o přehlížení myslet své. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy