GLOSA České televize se uložily k letnímu spánku

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 7. 2014 14:10
Reprízy, reprízy, reprízy. Léto v českých televizích nepřeje novinkám.
Televizi můžete v létě klidně nechat vypnutou.
Televizi můžete v létě klidně nechat vypnutou. | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - I součástí života českých televizí je něco jako zimní spánek. Doba, kdy se utlumují životní funkce a čeká se na příznivější čas v roce. Jen se odbývá uprostřed sezony, v době nejparnějšího léta, během nějž lidé odjíždějí na dovolenou, nebo jsou zkrátka víc venku.

Nova šetří, ČT spí

Televize Nova tak přerušuje své vlajkové seriály jako Ordinace v růžové zahradě a nasazuje místo nich „zlatý fond“, například Pojišťovnu štěstí, Comeback nebo Kriminálku Anděl. Samozřejmě dojde i na Chalupáře. Reprízu si odbudou české filmy stanicí koprodukované, třeba Medvídek nebo Bobule. Nově vznikat bude snad jen víkendový speciál Televizních novin.

Ač se to zdá nemožné, i TV Barrandov zvládne ještě zvýšit už tak vysoký podíl repríz svých i cizích pořadů a navíc bude své diváky po celé léto lákat na filmy s Alainem Delonem.

Stejně tak Česká televize, jež se v posledních měsících poměrně vzedmula ohledně původní tvorby, připravuje menší pauzu, vyplněnou třeba Angelikou, Vinnetouem nebo Hříšnými lidmi města pražského.

Můžeme jen hádat, kde je důvod pro veřejnoprávní televizi chovat se podle logiky svých komerčních konkurentů. Zatímco lze snadno odůvodnit, že Nova s Primou během léta, kdy zásadně klesá příjem z inzerce, nechtějí vyhazovat peníze oknem, Česká televize by asi měla alespoň zkoušet nabídnout divákům něco zajímavého i v tuto nevděčnou dobu.

Prima si troufá

Nejodvážněji se projevila televize Prima, která si všímá klesajících čísel sledovanosti a nasazuje nový seriál Svatby v Benátkách. Tento silně propagovaný projekt nejspíš nebude trhat v letních měsících rekordy nad rámec nepříznivých měsíců, Prima však doufá, že si brzkým uvedením zajistí diváky na podzim, až budou konkurenční stanice teprve ožívat.

Svatby v Benátkách, seriál Prima TV.
Svatby v Benátkách, seriál Prima TV. | Foto: Archiv TV Prima

Tento krok se může nevyplatit a může zapříčinit krach seriálu, pokud diváci v létě nedorazí v dost hojném počtu a na podzim nebudou mít chuť nastoupit do rozjetého vlaku. Šance přesto nejsou malé, protože starší lidé v důchodu, kteří tvoří značnou část televizního publika, přijdou přerušením rozjetých seriálů o svou kratochvíli a třeba budou rádi, že se nabízí alespoň jedna novinka.

Vloni tento krok vyšel televizi Nova se seriálem Doktoři z Počátků a vlastně je kupodivu, že letos se této taktiky nedrží. Svatby v Benátkách budou tedy v neděli konkurovat reprízám amerických filmů, například hned zkraje prázdnin sérii Muži v černém, což by vzhledem ke složení publika neměla být pro českou telenovelu žádná soutěž.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy