GLOSA České televize se uložily k letnímu spánku

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 7. 2014 14:10
Reprízy, reprízy, reprízy. Léto v českých televizích nepřeje novinkám.
Televizi můžete v létě klidně nechat vypnutou.
Televizi můžete v létě klidně nechat vypnutou. | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - I součástí života českých televizí je něco jako zimní spánek. Doba, kdy se utlumují životní funkce a čeká se na příznivější čas v roce. Jen se odbývá uprostřed sezony, v době nejparnějšího léta, během nějž lidé odjíždějí na dovolenou, nebo jsou zkrátka víc venku.

Nova šetří, ČT spí

Televize Nova tak přerušuje své vlajkové seriály jako Ordinace v růžové zahradě a nasazuje místo nich „zlatý fond“, například Pojišťovnu štěstí, Comeback nebo Kriminálku Anděl. Samozřejmě dojde i na Chalupáře. Reprízu si odbudou české filmy stanicí koprodukované, třeba Medvídek nebo Bobule. Nově vznikat bude snad jen víkendový speciál Televizních novin.

Ač se to zdá nemožné, i TV Barrandov zvládne ještě zvýšit už tak vysoký podíl repríz svých i cizích pořadů a navíc bude své diváky po celé léto lákat na filmy s Alainem Delonem.

Stejně tak Česká televize, jež se v posledních měsících poměrně vzedmula ohledně původní tvorby, připravuje menší pauzu, vyplněnou třeba Angelikou, Vinnetouem nebo Hříšnými lidmi města pražského.

Můžeme jen hádat, kde je důvod pro veřejnoprávní televizi chovat se podle logiky svých komerčních konkurentů. Zatímco lze snadno odůvodnit, že Nova s Primou během léta, kdy zásadně klesá příjem z inzerce, nechtějí vyhazovat peníze oknem, Česká televize by asi měla alespoň zkoušet nabídnout divákům něco zajímavého i v tuto nevděčnou dobu.

Prima si troufá

Nejodvážněji se projevila televize Prima, která si všímá klesajících čísel sledovanosti a nasazuje nový seriál Svatby v Benátkách. Tento silně propagovaný projekt nejspíš nebude trhat v letních měsících rekordy nad rámec nepříznivých měsíců, Prima však doufá, že si brzkým uvedením zajistí diváky na podzim, až budou konkurenční stanice teprve ožívat.

Svatby v Benátkách, seriál Prima TV.
Svatby v Benátkách, seriál Prima TV. | Foto: Archiv TV Prima

Tento krok se může nevyplatit a může zapříčinit krach seriálu, pokud diváci v létě nedorazí v dost hojném počtu a na podzim nebudou mít chuť nastoupit do rozjetého vlaku. Šance přesto nejsou malé, protože starší lidé v důchodu, kteří tvoří značnou část televizního publika, přijdou přerušením rozjetých seriálů o svou kratochvíli a třeba budou rádi, že se nabízí alespoň jedna novinka.

Vloni tento krok vyšel televizi Nova se seriálem Doktoři z Počátků a vlastně je kupodivu, že letos se této taktiky nedrží. Svatby v Benátkách budou tedy v neděli konkurovat reprízám amerických filmů, například hned zkraje prázdnin sérii Muži v černém, což by vzhledem ke složení publika neměla být pro českou telenovelu žádná soutěž.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy