GLOSA České televize se uložily k letnímu spánku

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 7. 2014 14:10
Reprízy, reprízy, reprízy. Léto v českých televizích nepřeje novinkám.
Televizi můžete v létě klidně nechat vypnutou.
Televizi můžete v létě klidně nechat vypnutou. | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - I součástí života českých televizí je něco jako zimní spánek. Doba, kdy se utlumují životní funkce a čeká se na příznivější čas v roce. Jen se odbývá uprostřed sezony, v době nejparnějšího léta, během nějž lidé odjíždějí na dovolenou, nebo jsou zkrátka víc venku.

Nova šetří, ČT spí

Televize Nova tak přerušuje své vlajkové seriály jako Ordinace v růžové zahradě a nasazuje místo nich „zlatý fond“, například Pojišťovnu štěstí, Comeback nebo Kriminálku Anděl. Samozřejmě dojde i na Chalupáře. Reprízu si odbudou české filmy stanicí koprodukované, třeba Medvídek nebo Bobule. Nově vznikat bude snad jen víkendový speciál Televizních novin.

Ač se to zdá nemožné, i TV Barrandov zvládne ještě zvýšit už tak vysoký podíl repríz svých i cizích pořadů a navíc bude své diváky po celé léto lákat na filmy s Alainem Delonem.

Stejně tak Česká televize, jež se v posledních měsících poměrně vzedmula ohledně původní tvorby, připravuje menší pauzu, vyplněnou třeba Angelikou, Vinnetouem nebo Hříšnými lidmi města pražského.

Můžeme jen hádat, kde je důvod pro veřejnoprávní televizi chovat se podle logiky svých komerčních konkurentů. Zatímco lze snadno odůvodnit, že Nova s Primou během léta, kdy zásadně klesá příjem z inzerce, nechtějí vyhazovat peníze oknem, Česká televize by asi měla alespoň zkoušet nabídnout divákům něco zajímavého i v tuto nevděčnou dobu.

Prima si troufá

Nejodvážněji se projevila televize Prima, která si všímá klesajících čísel sledovanosti a nasazuje nový seriál Svatby v Benátkách. Tento silně propagovaný projekt nejspíš nebude trhat v letních měsících rekordy nad rámec nepříznivých měsíců, Prima však doufá, že si brzkým uvedením zajistí diváky na podzim, až budou konkurenční stanice teprve ožívat.

Svatby v Benátkách, seriál Prima TV.
Svatby v Benátkách, seriál Prima TV. | Foto: Archiv TV Prima

Tento krok se může nevyplatit a může zapříčinit krach seriálu, pokud diváci v létě nedorazí v dost hojném počtu a na podzim nebudou mít chuť nastoupit do rozjetého vlaku. Šance přesto nejsou malé, protože starší lidé v důchodu, kteří tvoří značnou část televizního publika, přijdou přerušením rozjetých seriálů o svou kratochvíli a třeba budou rádi, že se nabízí alespoň jedna novinka.

Vloni tento krok vyšel televizi Nova se seriálem Doktoři z Počátků a vlastně je kupodivu, že letos se této taktiky nedrží. Svatby v Benátkách budou tedy v neděli konkurovat reprízám amerických filmů, například hned zkraje prázdnin sérii Muži v černém, což by vzhledem ke složení publika neměla být pro českou telenovelu žádná soutěž.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy