Největší Čech Jára Cimrman zase slaví. Prvnímu představení Akt je padesát let

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 10. 2017 7:00
Jára Cimrman, slavná postava vytvořená Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem, slaví padesátiny na divadelní scéně. Divadlo Járy Cimrmana funguje od 4. října 1967, premiéru tehdy mělo první představení Akt.
Video: YouTube / Divadlo Járy Cimrmana

Postavu renesančního génia Járy Cimrmana vymysleli spisovatel a scenárista Jiří Šebánek se Zdeňkem Svěrákem. Lidé ovšem záhy zjistili, že Mistr nebyl jen vynálezcem, matematikem, fyzikem, hudebníkem, cestovatelem a vlastencem, ale také autorem divadelních her. Tak vzniklo Divadlo Járy Cimrmana.

První hra Akt měla premiéru 4. října 1967 v pražské Malostranské besedě. 

V Aktu hrála žena

Vstupné na neznámý soubor činilo patnáct korun a herci měli takovou trému, že si museli vzít léky na uklidnění.

První část představení autoři nouzově vyplnili odborným pojednáním o životních osudech Járy Cimrmana a nečekaný úspěch semináře předznamenal budoucí podobu divadla. Představení pak vždy začínala odbornou přednáškou.

Samotná hra Akt pojednává o setkání malíře Žíly a jeho manželky se syny, jichž se, když byli malí, rodiče kvůli "klidu na práci" zbavili. 

Postavu Žílovou zkoušela v Aktu původně hrát první režisérka souboru Helena Phillipová.

Debil, blbeček…

Vyšetřování ztráty třídní knihy
 • Podle loňské ankety Českého rozhlasu u příležitosti 50. sezony Žižkovského divadla Járy Cimrmana je nejoblíbenější cimrmanovskou hláškou věta ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Hlasovalo pro ni přes 13 tisíc lidí.

 • Hláška zní: "Toto jsou rozumní chlapci? Vždyť je to tady jeden vedle druhého samý Debil nebo Blbeček! Se podivejte: Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček. Akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva Blbečci vedle sebe."

"Pak ale zmoudřela a uvědomila si, že by bylo lepší, kdybychom zůstali pánským souborem, a Žílovou hrál Karel Velebný. A je to lepší. Když Jirka Šebánek divadlo zakládal, řekl, že to bude taková naše odpočinková záležitost," řekl Zdeněk Svěrák v rozhovoru pro Seznam.cz.

Čistě pánské obsazení hereckého souboru, které musí zvládnout i výrazné ženské role, uvedlo na jeviště celkem patnáct her, z nichž ani jedna nezmizela z repertoáru.

Jméno Jára Cimrman v rozhlase zaznělo už rok předtím, 16. září 1966 ve vinárně U pavouka. Tehdy to ale ještě byl řidič parního válce, který v nafukovací hale vinárny vystavoval své naivní sochy. Exponáty tvořily předměty, které válcem přejel. 

Kromě Šebánka a Svěráka stál u zrodu Cimrmana i jazzman Karel Velebný (1931-1989) alias Evžen Hedvábný, jenž je objevitelem Cimrmanova odkazu: ve zdi své chalupy v Jizerských horách nalezl kovanou truhlu. Bohužel si však na její otevření pozval svého přítele pyrotechnika Šťáhlavského. Tak byla v jednom okamžiku objevena a zároveň zničena rukopisná pozůstalost tajemného génia.

Jako hlavní předobrazy slavné postavy uvádí autoři dobrušského technologického nadšence a naivistického malíře Aloise Beera, profesora, amatérského filozofa a vynálezce Jakuba Hrona Metánovského či cestovatele a dobrodruha Jana Eskymo Welzla.

Hry Divadla Járy Cimrmana

 • Akt (1967)
 • Vyšetřování ztráty třídní knihy (1967)
 • Domácí zabijačka (1968, kvůli odchodu autoa Jiřího Šebánka ji divadlo vypustilo z repertoáru) 
 • Hospoda Na mýtince (1969)
 • Vražda v salonním coupé (1970)
 • Němý Bobeš (1971)
 • Cimrman v říši hudby (1973)
 • Dlouhý, Široký a Krátkozraký (1974)
 • Posel z Liptákova (1977)
 • Lijavec (1982)
 • Dobytí severního pólu (1985)
 • Blaník (1990)
 • Záskok (1994)
 • Švestka (1997)
 • Afrika (2002)
 • České nebe (2008)

Samotné divadlo dosáhlo obrovského diváckého úspěchu, jeho hry jsou notoricky známé a řada citátů z nich zlidověla.

Zdeněk Svěrák pro Český rozhlas vzpomínal na vznik první porevoluční hry Záskok z roku 1994, v níž spolu s Ladislavem Smoljakem (1931-2010) použili téma kočovného divadla.

"Je to jev Cimrmanovy doby. On takovou společnost měl. Nápad, že do nacvičené hry přijde mistr z Plzně, který hru neumí, a místo aby ji zachránil, ji kazí, byl tak vděčný, že Záskok pokládám za jedno z nejpovedenějších představení," řekl Svěrák. Ze hry pochází také nesmrtelná hláška: "Jak se daří nebožce, pane doktore?"

Diváckou přízeň "vyvažovala" nepřízeň komunistického režimu, jehož cenzoři mnohdy zasahovali do textů, a divadlo dokonce jeden čas nesmělo hrát v Praze.

Dlouho muselo hledat svoji mateřskou scénu. Nedobrovolné putování po nejrůznějších pražských scénách a kulturních klubech cimrmani ukončili v roce 1992 na Žižkově v divadle T. G. Masaryka. Jeden velikán českých dějin nakonec musel ustoupit druhému a žižkovská scéna od listopadu 1996 nese jméno Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. 

V 80. letech se Jára Cimrman dostal i na filmové plátno. Ladislav Smoljak v roce 1983 natočil film o životě a díle Járy Cimrmana s názvem Jára Cimrman ležící, spící, o rok později film Rozpuštěný a vypuštěný, který využívá motivy z divadelních her, především ze hry Vražda v salonním coupé.

Divácky úspěšná byla i Smoljakova komedie Nejistá sezóna z roku 1988, která zachycuje problémy malého divadelního souboru a přináší i ukázky z her. Na všech těchto filmech se autorsky podílel i Zdeněk Svěrák.

Cimrman - největší Čech

Fenomén Járy Cimrmana mezi Čechy natolik zakořenil, že když v roce 2005 pořádala televize anketu o největšího Čecha, fiktivní hrdina dokonce do doby, než ho televize z ankety vyřadila, vedl. 

Další oblíbený moment z představení Dobytí severního pólu

Jeho jméno již nese několik ulic a dalších míst a objektů. V Příchovicích na Jablonecku dokonce českému géniovi v roce 2013 otevřeli i muzeum s rozhlednou - Majákem Járy Cimrmana. Lze z ní dohlédnout až do Liptákova, kde údajně zemřel. V Březové nad Svitavou zase na počest Mistra postavili "dobře ukrytou rozhlednu" nesoucí jeho jméno.

V posledních letech se Jára Cimrman pustil i do angličtiny. Přesto, že texty her jsou úzce spjaty s českou historií, domácími reáliemi a hlavně jsou plné jazykových hříček, slaví úspěch i anglickojazyčné verze.

Zdeněk Svěrák mluví v DVTV o Cimrmanovi

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy