Všechno nejlepší, Járo. Cimrmanovy hry vyjdou na 16 vinylech

ČTK ČTK
1. 9. 2016 11:40
Dárkem vydavatelství Supraphon k říjnovým padesátinám pražského Divadla Járy Cimrmana bude kolekce všech 15 her na šestnácti vinylových deskách.
Foto: Žížkovské divadlo Járy Cimrmana

Soubor "elpíček"vyjde 7. října v limitovaném nákladu 500 kusů jako dárek vydavatelství k padesátým narozeninám Divadla Járy Cimrmana.

"Jde o mimořádný počin, a to nejen omezeným počtem LP boxů, ale i tím, že nahrávky pěti her se dostanou na tento nosič poprvé. Originalitu vinylových desek podtrhne remastering z původních pásů a bohatě vypravené obaly právě těch inscenací, které zatím vyšly jen na CD," uvedla producentka vydavatelství Naďa Dvorská.

"Vnímám to, jako když na parkoviště plné moderních aut dorazí krásný veterán. Obaly vinylových desek jsou pro výtvarníka lepší příležitostí, než jakou nabízejí cédéčka. A Jaroslav Weigel si na všech dal záležet," řekl ČTK spoluzakladatel této oblíbené scény Zdeněk Svěrák.

Pokud jde o kvalitu nahrávky, zvukoví labužníci tvrdí, že nahrávka na vinylu je plastičtější. "To nemohu komentovat, ale jelikož jsem sám veterán, ten návrat je mi sympatický," dodal Svěrák.

Podle Svěráka by stálá obliba jeho her potěšila i samotného Cimrmana. "Když si sám nahrál svůj skeč Krabice a Flaška na zvukový váleček, nikdo to nechtěl a jeho bytná ho nakonec použila na nudle," vysvětlil.

Supraphon začal nahrávat hry Divadla Járy Cimrmana v roce 1977. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak získali v roce 2007 Milionovou desku za 1 060 000 prodaných nosičů s těmito nahrávkami.

Cimrman je to nejcennější, co po nás tady zůstane, víc než filmy nebo povídky, říká Zdeněk Svěrák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy