Geniální herec i svůdník Jack Nicholson slaví 80 let. Je nesmrtelný, tvrdí o něm kolegové

ČTK Kultura ČTK, Kultura
21. 4. 2017 15:15
Ďábelský úsměv, pozdvižené obočí a upřený pohled. Tak zná svět oscarového amerického herce, producenta a scenáristu Jacka Nicholsona, který v sobotu oslaví osmdesát let. Hvězda kultovních snímků Bezstarostná jízda, Přelet nad kukaččím hnízdem, Cena za něžnost nebo Lepší už to nebude má stále pověst jednoho z největších hollywoodských svůdníků. "Vyrůstal jsem mezi ženami a naučil se, co mají rády a jak s nimi vycházet," vzpomínal jednou pro Daily Mail.

Nicholson získal za svou dosavadní hereckou kariéru celkem tři oscarové sošky a dvanáct nominací. Porota ocenila jeho výkon v Přeletu nad kukaččím hnízdem (1976), Ceně za něžnost (1984) a ve snímku Lepší už to nebude (1998).

Kromě toho je držitelem Zlatého glóbu za roli Warrena Schmidta ve filmu O Schmidtovi (2003), za výkon v gangsterce Čest rodiny Prizziů (1986) a za postavu detektiva Jaka Gittese ve snímku režiséra Polanskiho Čínská čtvrť (1975).

V posledně jmenovaném si Nicholson nechal zlomit nos, což bylo na svou dobu nevídané. "Jack je ten nejpříjemnější člověk na práci, kterého jsem kdy potkal, dokáže rozmazlit režiséra i scenáristu, protože v jeho ústech znějí i ty nejhorší texty prostě skvěle," řekl o něm Polanski.

Průřez jeho nejslavnějšími filmy představilo uplynulý týden pražské žižkovské kino Aero. Připomeňte si i vy známé Nicholsonovy role.

Jack Nicholson, The Cry Baby Killer
Jack Nicholson, The Cry Baby Killer | Foto: Allied Artists Pictures

První role - Jimmy Wallace (1958)

Nicholson se narodil jako předválečné dítě do New Jersey a v sedmnácti letech odjel do Kalifornie za svou sestrou, jež se později ukázala být jeho matkou. Posléze se začal věnovat herectví.

Na slibnou hereckou kariéru to však zpočátku nevypadalo. Bral epizodní role, psal scénáře a zkoušel režírovat. Film The Cry Baby Killer (1958), ve kterém si zahrál první velkou roli, však u diváků propadl.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy