Galerii Rudolfinum dál povede britská kurátorka, příští rok chystá tři výstavy

ČTK ČTK
28. 11. 2024 13:25
Také následující tři roky pražskou Galerii Rudolfinum povede britská historička umění a kurátorka Julia Bailey. Ve funkci letos nahradila Petra Nedomu, který skončil po třech dekádách. "Julia Bailey prokázala, že Galerii Rudolfinum dokáže řídit velmi dobře po manažerské i lidské stránce," hodnotí David Mareček, generální ředitel České filharmonie, pod kterou galerie administrativně spadá.
Anglická kurátorka Julia Bailey vede pražskou Galerii Rudolfinum od 1. ledna.
Anglická kurátorka Julia Bailey vede pražskou Galerii Rudolfinum od 1. ledna. | Foto: ČTK

V příštích měsících ředitelka představí výstavní program na další léta a nový poradní sbor složený z českých i zahraničních odborníků. "Naznačila rovněž možnosti bližší spolupráce mezi Galerií Rudolfinum a Českou filharmonií, ať už jde o projekt Art Sounds, nebo audiovizuální výstavu Slyšet/Vidět, a zahájila intenzivnější práci na poli fundraisingu," objasňuje David Mareček, proč Angličance prodloužil smlouvu do roku 2028.

Momentálně lze v Galerii Rudolfinum vidět společnou výstavu britského sochaře Antonyho Gormleyho a české architektky Pavly Melkové. Už nyní se řadí mezi desítku nejnavštěvovanějších v historii galerie.

Vstup do ní zůstane také v dalších letech volný. "V následujících obdobích počítáme se třemi výstavními obdobími ročně: jaro, léto a přelom podzimu a zimy, která do Prahy přivedou špičková jména globálního uměleckého světa a vytvoří příležitosti pro umělce a umělkyně, kurátory a kurátorky v České republice, aby se podělili o své vize s mezinárodní scénou," avizuje Julia Bailey.

Od 13. února diváci uvidí velkou skupinovou putovní výstavu Poetics of Encryption, která naváže na letošní přehlídky v Berlíně a Kodani. Rozsáhlý projekt vychází z knihy Poetics of Encryption: Art and the Technocene, již napsal kurátor Nadim Samman. Zabývá se neuchopitelností digitálních technologií, které stále více ovládají naše životy. "Díky začlenění několika českých umělců a umělkyň bude v tomto mezinárodním dialogu silně zastoupen i místní hlas. Galerie rovněž připravuje české vydání stejnojmenné teoretické publikace, a to ve spolupráci s odborníky z Akademie výtvarných umění v Praze," dodává Julia Bailey.

Druhým projektem Galerie Rudolfinum bude od 12. června velká výstava výrazného kolumbijského umělce a filmového tvůrce Ivána Argoteho, který působí v Paříži. "Výstava do Prahy přinese žitou latinskoamerickou perspektivu a upozorní na bohatou historii diskusí o veřejném prostoru v České republice," věří ředitelka.

Sezonu pak od 7. října uzavře první velká přehlídka české umělkyně Kateřiny Vincourové. Zahrne sochy a instalace. "Vydáním obsáhlé monografie, která přehledně představí Vincourové praxi, galerie věnuje jejímu dílu také dlouho očekávanou kritickou pozornost," uzavírá Julia Bailey.

V Artparku, jenž v budově Rudolfina nahradil někdejší malou galerii, se dál budou konat vzdělávací programy a akce pro veřejnost.

Galerie Rudolfinum byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově Rudolfina. Jako výstavní nesbírková instituce se zaměřuje především na současné zahraniční a české umění.

 

Právě se děje

Další zprávy