Recenze: Nový film Zlatý podraz se řadí mezi nejlepší česká sportovní dramata

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
25. 10. 2018 19:02
Zlatý podraz režiséra Radima Špačka je spíše výpravný basketbalový film než historické drama. Vypráví o úspěchu podceňovaného týmu a natočený je se zručností hollywoodských titulů.
Nastupující komunistický režim není démonizován, jak české historické snímky mívají ve zvyku. Je vylíčen v žánrové zkratce.
Nastupující komunistický režim není démonizován, jak české historické snímky mívají ve zvyku. Je vylíčen v žánrové zkratce. | Foto: Falcon

Míč udeří o palubovku tělocvičny. Přidávají se další a další balony. V tom staccatu nezní zdaleka jen vůle trénovat a dostat československý basketbalový tým na mapu Evropy. V tom strhujícím rytmu do podlahy buší především touha vzepřít se nespravedlivému toku dějin.

Foto: Falcon

Snímek Zlatý podraz režiséra Radima Špačka, který ode dneška promítají kina, se řadí mezi nejlepší tuzemská sportovní dramata. Pravdivý příběh týmu, který mezi lety 1938 a 1951 bojoval nejen s basketbalisty Švýcarska, USA či Sovětského svazu, ale také s nástrahami hned dvou nedemokratických režimů, je v mnoha ohledech především žánrovým filmem. Má tempo i napětí sportovních snímků, naplňuje oblíbenou formuli o outsiderech, kteří dřou a - skoro - všem to po zásluze natřou. Tvůrci zachycují dynamiku basketbalového mače a navíc využívají toho, že příběh podceňovaného týmu má oporu v realitě.

Když za dramatických okolností nacistického výslechu zemře trenér československých basketbalových nadějí Jaroslav Valenta, jeho píšťalku přebírá kapitán František Prokeš. Ten se nemusí utkat jen s novou zodpovědností nad mužstvem, ale také s otcem, který coby bývalý ministr prvorepublikové vlády chce ze syna mít něco pořádného - spíše právníka než kluka, co se honí za míčem.

Na mistrovství Evropy do Ženevy tým doprovází hrst hlíny z věznice, kde jim zemřel trenér, a také manažer - či lépe řečeno funkcionář - Hrabal, který pro své svěřence najde výhodné ubytování. Ve vykřičeném domě. A tak se jeho "zaměstnankyně" stávají fanynkami československého mužstva a podceňovaný tým veze domů zlatou medaili. Jen František musí za hranicemi nechat dívku, do které se zamiloval.

Radim Špaček se scenáristy Jakubem Bažantem, Jiřím Závozdou a Kristinou Nedvědovou pracují s prvky milostného i sportovního dramatu. Dějiny do tohoto osobního příběhu vstupují nenásilně, byť samotná povaha historie je násilná až až.

Režisér Špaček umí pracovat s detaily. Třeba když si kapitán mužstva bojujícího o medaile musí přelepit roztrženou botu páskou, neboť na náhradní zjevně nejsou peníze, taková drobnost vypoví o situaci a době více než spousta slov.

Zlatý podraz je místy strhující drama o úspěchu podceňovaného týmu, režírované se zručností, kterou obvykle mívají spíše hollywoodské filmy. Jen nesměřuje k jednoznačnému happy-endu. Ne vždy sice obratně kličkuje mezi milostnou a sportovní linkou, Špaček však umí vystihnout atmosféru pomocí obrazu, hudby, střihu. Přitom se vyhýbá přílišnému patosu.

Zlatý podraz není komplexní historické drama, nýbrž výpravný žánrový příběh, který rovnou měrou dávkuje radost i tíseň. | Video: Falcon

Nastupující komunistický režim není démonizován, jak české historické snímky mívají ve zvyku. Je vylíčen v žánrové zkratce. Stačí vhodný úhel kamery, vynalézavě vybraná hudba a tvůrci mimoděk komentují hrozivou povahu doby, aniž by ji divákům neustále předhazovali pod nos.

Neplatí to stoprocentně, ale zkratkovitá gesta odvahy i slabošství se snáze přijímají v žánrovém filmu než v dramatech, která touží především předat dějinné poselství. Třeba věta "Proti Sovětskému svazu my nikdy protestovat nebudeme", kterou funkcionář Hrabal v roce 1951 zhatí naděje českého týmu na podání regulérního protestu a na možnost dalšího zlatého vítězství, je efektním symbolem uprostřed ryze sportovních emocí.

Zlatý podraz

Režie: Radim Špaček
Falcon, distribuční premiéra 25. října

Zlatý podraz není komplexní historické drama, nýbrž výpravný žánrový příběh, který rovnou měrou dávkuje radost i tíseň. Film o malosti i velikosti, jenž končí temnými tóny. Tóny hymny, která tu zní ve znepokojivě industriální podobě. Jímavý hlas zpěvačky podkreslují drtivé beaty, drtivé podobně, jako když basketbalové míče driblují o podlahu.

Že snímek mnohé vynechává či nechává nedořečené? To je mnohem spíše kvalita filmu, který není učebnicí dějepisu. Byť se milostnou zápletkou prodírá méně zručně než mezi protihráči, značnou část své stopáže míří přímo na koš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy