Začal festival v Cannes, po červeném koberci prošli Johnny Depp i Michael Douglas

Začal festival v Cannes, po červeném koberci prošli Johnny Depp i Michael Douglas
Johnny Depp je hvězdou zahajovacího filmu.
Herečka Uma Thurman.
Hvězda francouzské kinematografie Catherine Deneuve.
Herečka Helen Mirren.
Foto: Reuters
Reuters Kultura ČTK Reuters, AFP, Kultura, ČTK
16. 5. 2023 19:37
Velkorozpočtové filmy plné celebrit, nové talenty i trochu kontroverze slibuje letošní 76. ročník filmového festivalu v Cannes, který slavnostně začal toto úterý. Okolo sedmé večer se po červeném koberci prošli herci Johnny Depp, hvězda zahajovacího snímku, a Michael Douglas. Ten pak na ceremoniálu převzal Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii.

Douglase doprovází manželka, což je rovněž renomovaná herečka Catherine Zeta-Jones, a jejich dvacetiletá dcera Carys Zeta Douglas. "Jsem ještě starší než festival," zavtipkoval osmasedmdesátiletý držitel dvou Oscarů poté, co se dočkal vřelých ovací vstoje. "Znamená to pro mě hodně, protože na světě jsou stovky filmových festivalů, ale Cannes je jen jedno. Je to neuvěřitelná pocta," dodal Michael Douglas.

Festival v Cannes letos potrvá 11 dnů, podle agentury AFP dorazí odhadem 35 tisíc lidí. "Je tu nový Indiana Jones, je tady novinka režiséra Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem i další film Wese Andersona, ve kterém hrají snad všechny hollywoodské hvězdy, na které si vzpomenete, plus vyslovené who is who uměleckých režisérů," vybírá z programu Scott Roxborough, šéf evropské pobočky časopisu The Hollywood Reporter.

Festival na francouzské Riviéře osobně navštíví hvězdní herci Natalie Portman, Cate Blanchett, Sean Penn, Alicia Vikander, zpěvák The Weeknd nebo režisér Pedro Almodóvar. Své nové filmy tu kromě Martina Scorseseho uvedou Nanni Moretti, Aki Kaurismäki, Ken Loach či Wim Wenders.

Po úterním galavečeru následovala slavnostní projekce zahajovacího snímku nazvaného Jeanne du Barry. V tomto historickém dramatu ztvárnil francouzského krále Ludvíka XV. devětapadesátiletý Johnny Depp. Pro hollywoodského herce je to první velká role od chvíle, kdy vloni vyhrál ostře sledovaný soud s exmanželkou Amber Heard.

Ředitel festivalu Thierry Fremaux musel rozhodnutí začít přehlídku právě s Deppem hájit před kritiky. "Respektuji svobodu slova, svobodu myšlení a svobodu chovat se v rámci toho, co dovolují zákony. Kdyby Johnnymu Deppovi zákon zakazoval hrát ve filmech, nebo byl zakázaný tento konkrétní titul, tak věc nemusíme řešit," argumentuje Fremaux. "Ten jeho médii neustále propíraný soud mě opravdu nezajímá. Zajímá mě jediná věc: Depp jako herec," cituje ředitele agentura AFP.

Johnny Depp na úterním červeném koberci.
Johnny Depp na úterním červeném koberci. | Foto: ČTK / AP

Po sociálních sítích se však šíří kampaň, která festival kritizuje za to, že "již 76 let oslavuje násilníky". Tento internetový protest zorganizovali příznivci Amber Heard. S ní se Depp přel kvůli vzájemným obviněním z domácího násilí. Situaci nepomáhá ani fakt, že zahajovací film s Deppem natočila francouzská režisérka Maïwenn, jež kritizovala hnutí #MeToo a nyní čelí žalobě kvůli tomu, jak minulý měsíc v pařížské restauraci plivla do tváře novináři.

Depp byl hvězdou úterního červeného koberce. Navzdory kontroverzím jej čekaly davy příznivců. Před vstupem do kina rozdával autogramy a pózoval pro selfie. Do sálu, kde se konalo slavnostní promítání zahajovacího filmu, vstoupil ruku v ruce s režisérkou Maïwenn a sklidil potlesk.

O hlavní cenu, Zlatou palmu, letos v Cannes soutěží 21 filmů, z toho sedm natočených ženami. V historii festivalu je to nejvíc. Jako poslední do programu přibyl snímek Homecoming šestašedesátileté francouzské režisérky Catherine Corsini, která pro změnu čelila nařčení, že se při natáčení choulostivých scén nedostatečně citlivě chovala k nezletilým hercům včetně patnáctileté dívky účinkující v erotické scéně.

Americkou kinematografii letos reprezentují Wes Anderson se svou poctou sci-fi nazvanou Asteroid City, ve které účinkují hollywoodské hvězdy Scarlett Johansson a Tom Hanks, nebo Todd Haynes s romancí May December. Ta pro změnu stojí na výkonech hereček Natalie Portman a Julianne Moore.

Porotě předsedá švédský režisér Ruben Östlund, který Zlatou palmu sám vyhrál dvakrát, loni s filmem Trojúhelník smutku a před šesti roky se Čtvercem. Dalšími porotci jsou americká herečka Brie Larson známá jako Captain Marvel nebo francouzská režisérka Julia Ducournau, rovněž držitelka Zlaté palmy.

Mimo soutěž festival uvede pátý a zřejmě již poslední díl ságy dobrodružných filmů Indiana Jones a nástroj osudu. Světovou premiéru má ve čtvrtek, místo tvůrce série Stevena Spielberga režíroval James Mangold. Hlavní roli ztvárnil po 15 letech opět Harrison Ford, který v Cannes rovněž obdrží Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii.

K nejočekávanějším titulům ročníku dále patří Killers of the Flower Moon, dobový film režiséra Martina Scorseseho s herci Leonardem DiCapriem, Robertem de Nirem, Brendanem Fraserem a Jessem Plemonsem. Odehrává se ve 20. letech minulého století a vypráví o tom, jak FBI vyšetřovala vraždy příslušníků indiánského kmene Osedžů.

Film Indiana Jones a nástroj osudu, který má v Cannes světovou premiéru, uvedou česká kina 29. června. | Video: Falcon

Přes všechen lesk červeného koberce se festival v Cannes neodehrává izolovaný od problémů skutečného světa. Francouzské odbory v úterý ráno pohrozily, že na protest proti důchodové reformě prezidenta Emmanuela Macrona by při slavnostním ceremoniálu mohly vypnout proud. V reakci na to pořadatelé na přilehlém parkovišti raději zapojili pět záložních generátorů.

Podle novináře Scotta Roxborougha mezi organizátory skutečně panuje obava, aby se protesty, které zmítají Francií, na festivalu příliš neprojevily. Lidé ale samozřejmě mají právo protestovat a nikdo nemůže omezovat svobodu slova, dodává Roxborough. "Pokud to znamená, že červený koberec letos nevyvázne bez poskvrny, tak se holt nedá nic dělat," krčí rameny novinář.

Herečka Helen Mirren na červeném koberci.
Herečka Helen Mirren na červeném koberci. | Foto: ČTK / AP

Festival se koná krátce poté, co v Hollywoodu začala stávka scenáristů, jež může dlouhodobě paralyzovat filmový průmysl. Podle novináře Roxborougha na ni mnozí účastníci festivalu budou myslet, samotný průběh akce ale výrazněji nepoznamená.

"Bude to akorát trochu komplikovanější situace pro umělce, kteří se nacházejí ve více rolích zároveň, například pro Martina Scorseseho. Ten o svém novém filmu bude moct mluvit jenom jako režisér, ale nikoliv z pozice scenáristy, protože coby scenárista stávkuje," upozorňuje novinář.

Festival potrvá do 27. května. A jak dodává agentura ČTK, v sekci La Cinef budou soutěžit také dva krátké snímky z pražské FAMU: Electra režisérky Darji Kaščejevy a drama Petra Pylypčuka nazvané Osmý den. Pražská škola na přehlídce představí ještě nesoutěžní snímek v programu Cannes Focus Script pro projekty ve vývoji. Je jím Gone polského režiséra Piotra Jasińského ze zahraniční katedry FAMU International.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy