Woody Allen marně nabízí své paměti, americká nakladatelství se spojení s ním bojí

ČTK Kultura ČTK, Kultura
3. 5. 2019 14:18
Oscarový americký režisér Woody Allen se v uplynulém roce v tichosti pokoušel prodat své memoáry, u vydavatelů ale narazil na nezájem a odmítnutí.
Woody Allen je na předloňském snímku z natáčení.
Woody Allen je na předloňském snímku z natáčení. | Foto: ČTK/APInvision

Podle filmového magazínu Variety je to další důkaz toho, jak se z kdysi obletované hvězdy světové kinematografie kvůli hnutí #MeToo stala nežádoucí osoba.

Kvůli nařčení z údajného sexuálního obtěžování, které proti němu v minulosti vznesla jeho adoptivní dcera Dylan Farrowová, se od Allena distancovali mnozí herci i filmová studia. Režisér vinu popírá.

Spor ohledně Woodyho Allena se táhne od začátku 90. let minulého století, kdy jej jeho bývalá partnerka Mia Farrowová po rozchodu nařkla, že údajně osahával jejich adoptovanou dceru Dylan Farrowovou. Allen za více než 25 let nikdy nebyl obviněn. Nařčení vůči němu se však do médií vrátila v době vrcholící kampaně #MeToo.

Ještě před oživením kauzy by režisér mohl počítat s tím, že nabídka jeho pamětí mezi vydavateli vyvolá přetahovanou a vynese mu až sedmimístnou dolarovou částku, napsal deník The New York Times. Důvod odmítavých reakcí je ten, že vydavatelé se obávají negativních ohlasů, které by pro ně mohla mít spolupráce s negativně vnímaným režisérem.

Tvrzení jeho adoptivní dcery mělo pro Allenovu tvůrčí činnost dalekosáhlý dopad. Například společnost Amazon odmítla uvést režisérovu již hotovou komedii A Rainy Day in New York (Deštivý den v New Yorku).

Allen kvůli tomu letos firmu zažaloval o 68 milionů dolarů, což je v přepočtu 1,5 miliardy korun, a v žalobě ji obvinil, že nechce pokračovat v natáčení dalších tří dohodnutých snímků.

Mezitím se ve Spojených státech mnoho herců Allena veřejně zřeklo a uvedlo, že své předešlé spolupráce s ním litují. Učinili tak mimo jiné Greta Gerwigová, Colin Firth, Ellen Pageová, Michael Caine nebo Timothée Chalamet.

Na Allenovu obranu naopak vystoupil španělský herec Javier Bardem, který kauzu označil za "veřejný lynč" a dodal, že s režisérem bude příště opět rád spolupracovat. Také herec Jude Law dodal, že je "příšerná škoda", pokud Amazon film A Rainy Day in New York nikdy neuvede.

Magazín Variety poznamenává, že v Evropě na rozdíl od USA utrpěla Allenova pověst méně, protože se španělskou produkční společností Mediapro nyní připravuje nový film.

Variety rovněž nevylučuje, že se Allenovi podaří paměti prodat nějakému francouzskému vydavateli. O podrobnostech se ale magazín nezmiňuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy