Kapitán Picard zestárl, ale nezměkl. Vrací se hvězdy Star Treku: Nové generace

Reuters Reuters
22. 7. 2019 20:08
V novém sci-fi seriálu ze světa Star Treku se oblíbený kapitán vesmírné lodi Jean-Luc Picard znovu setká s androidem a důstojníkem Datem i dalšími kolegy z dlouholeté ságy. Na veletrhu Comic-Con v kalifornském San Diegu to o víkendu oznámili tvůrci seriálu.
Na Comic-Conu byl představen teaser trailer ze seriálu Star Trek: Picard. | Video: Amazon Prime Video

Britský herec Patrick Stewart si zopakuje roli Picarda, kterou ztvárnil v letech 1987 až 1994 v televizním seriálu Star Trek: Nová generace i čtyřech samostatných filmech, naposledy v Star Treku X: Nemesis z roku 2002.

Patrick Stewart jako Jean-Luc Picard.
Patrick Stewart jako Jean-Luc Picard. | Foto: CBS

Na Comic-Conu to byl právě Stewart, kdo davu zhruba 6500 fanoušků představil první trailer z nového seriálu nazvaného jednoduše Star Trek: Picard.

Záběry obsahují několik překvapení, například účinkování Brenta Spinera ze Star Treku: Nové generace, který si zopakuje roli Data. Jedenapadesátiletá Jeri Ryanová byla znovu obsazena do role takzvané Sedmé z devíti, dívky asimilované Borgy a později osvobozené. Ryanová postavu hrála v seriálu Star Treku: Vesmírné lodi Voyager z let 1995 až 2001.

Devětasedmdesátiletý Patrick Stewart řekl, že opakovaně odmítal nabídky na to, aby se do světa Star Treku vrátil. Postoj přehodnotil poté, co příběh nového seriálu probral se scenáristy.

"Věděl jsem, že se chystá něco mimořádného, a chtěl jsem toho být součástí," řekl na Comic-Conu Stewart. "Je opravdu velkým, velkým potěšením tu s vámi být," dodal.

Star Trek: Picard bude mít příští rok premiéru v USA ve videotéce CBS All Access, tedy placené službě televize CBS. Na zbylých zhruba 200 světových trhů se dostane prostřednictvím platformy Amazon Prime Video.

Seriál se má odehrávat 20 let poté, co se kapitán Picard naposledy objevil na obrazovce. V traileru žije na samotě v důchodu a stará se o rodinnou vinici, dokud se nesetká s ohroženou mladou ženou. Kvůli ní znovu sestaví posádku a vrátí se do kosmu.

Patrick Stewart na Comic-Conu.
Patrick Stewart na Comic-Conu. | Foto: Reuters

"Co tady ksakru děláte, Picarde? Zachraňujete galaxii?" ptá se ho ve videu Sedmá z devíti.

K dalším hercům, kteří si zopakují role ze Star Treku: Nové generace, patří Jonathan Del Arco jako Hugh, Jonathan Frakes v roli prvního důstojníka Williama Rikera nebo Marina Sirtisová coby poradkyně Deanna Troi.

Podle výkonného producenta Alexe Kurtzmana se seriál zaměřuje na Picarda v době, kdy se kapitán znovu vrací k některým svým životním rozhodnutím a rozhoduje se "bojovat za to, na čem opravdu záleží".

"Věk nezmírnil jeho pevnost charakteru, jen pozměnil okolnosti," popisuje Kurtzman. "Picard musí hledat spřízněné duše a na to potřebujete, aby duše zažila temnou chvilku, ze které vyjde světlejší a jasnější."

Podle televize CNET se na novém seriálu o Picardovi jako scenárista podílí mimo jiné spisovatel Michael Chabon. Ten kapitána označuje za "přesně ten typ hrdiny, jakého dnes potřebujeme".

První dvě epizody natočí Hanelle Culpepperová, některou má režírovat herec Jonathan Frakes alias Riker.

Producenti dále na Comic-Conu oznámili, že chystají dalších šest krátkých epizod Star Treku čítajících 10 až 15 minut. Jedna z nich bude sloužit jako upoutávka na seriál Star Trek: Picard.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy