Slavný režisér Polanski se kvůli feministkám vzdal vedení filmové poroty "francouzských Oskarů"

24. 1. 2017 11:33
Feministické organizace vyzývaly k bojkotu ceremonie a nasbíraly přes 60 tisíc podpisů. Vadilo jim, že má polsko-francouzský režisér předsedat filmovým cenám César. Podle vyjádření Polanského zástupce tato polemika filmaře "hluboce zarmoutila a zasáhla jeho rodinu".
Režisér Roman Polanski.
Režisér Roman Polanski. | Foto: Reuters

Světově uznávaný filmový režisér Roman Polanski se rozhodl nepředsedat slavnostnímu předávání "francouzských Oskarů", tedy filmových cen César. Oznámil to režisérův advokát.

Polsko-francouzský filmař se pocty zřekl kvůli polemice, kterou považuje za nespravedlivou a kterou proti jeho nominaci do čestné role rozpoutaly feministické organizace. Ty sbírají podpisy pod petici za Polanského odvolání kvůli někdejšímu obvinění ze znásilnění třináctileté dívky.

Polanski, který žije střídavě ve Francii a v Polsku, měl v roce 1977 v Kalifornii styk s nezletilou dívkou, který je v USA považován za znásilnění. Režisér tehdy uzavřel s prokuraturou dohodu, na jejímž základě si měl odsedět 90 dní. V cele však strávil 42 dní, načež utekl do Evropy v obavě, že soud případ znovu otevře a dospěje k přísnějšímu verdiktu.

Americká justice Polanského nadále stíhá, žádosti o vydání však soudy ve Švýcarsku a Polsku zamítly.

Pod peticí feministek, která Polanského pověření označovala za urážku obětí znásilnění a sexuálního napadení a vybízela k bojkotu ceremonie, se zatím podle agentury AFP sešlo více než 60 tisíc podpisů. Ministryně pro práva žen Laurence Rossignolová označila výběr Polanského do role předsedy na slavnosti, která se uskuteční 24. února, za "udivující a šokující".

Tato polemika "hluboce zarmoutila Romana Polanského a zasáhla jeho rodinu", objasnilo režisérovo rozhodnutí prohlášení Polanského advokáta.

Třiaosmdesátiletý Polanski mimo jiné získal v roce 2003 cenu americké Akademie filmových umění a věd, Oscara za režii dramatu o holokaustu Pianista. Kromě toho byl na tuto cenu v minulosti nominován za detektivní film Čínská čtvrť, drama Tess nebo horor Rosemary má děťátko.

Polský soud zdůvodnil své rozhodnutí nevydat Polanského do USA i množstvím přehmatů v případu: Polanskému bylo v USA po desítky let upíráno právo na obhajobu, soudce "neeticky" diskutoval o případu jen s jednou stranou sporu, soudci byli neoficiálně "instruováni", došlo k úmyslnému zničení některých dokumentů a ztrátě dalších a soudci přehnaně reagovali na kritiku v médiích.

Žádost někdejší Polanského sexuální oběti, aby další stíhání režiséra bylo ukončeno, kalifornský soud odmítl, stejné jako žádost Polanského obhájce o soudní proces v nepřítomnosti obžalovaného.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy