Recenze: Teorie tygra s Jiřím Bartoškou nekouše, je jako nelogická příručka sexistických klišé

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
31. 3. 2016 9:51
Teorie tygra s Jiřím Bartoškou v hlavní roli je režijním debutem Radka Bajgara o veterináři, který pociťuje, jak se z něho, někdejšího tygra, stane králík v kleci. „Ač divák chce fandit pokusům tematizovat i netriviální měšťácká dilemata typu ,lepší manžel v blázinci než rozvod v rodině‘, zůstanou vždy jen letmo načrtnutá,“ píše v recenzi Tomáš Stejskal.
Teorie tygra - trailer | Video: CinemArt

Z tygra se v kleci stane králík. Veterinář Jan Berger z české tragikomedie Teorie tygra pociťuje tuto zoologickou metaforu po celý život na vlastní kůži. A režijní debut Radka Bajgara se na jejím základě snaží kromě smíchu přinést i realistické svědectví o mezilidských vztazích.

Radek Bajgar je též spoluautorem scénáře, ale film Teorie tygra nepatří k pozoruhodné vlně autorských debutů, které v posledních měsících proměňují tvář české kinematografie.

Autorům snímků jako Polednice či Já, Olga Hepnarová je Bajgar generačně vzdálen, má za sebou dlouholeté televizní zkušenosti coby producent či scenárista a hlavně jeho filmový debut pokračuje obsazením i poetikou v duchu typických českých tragikomedií posledních dekád.

Když se Jan, tedy muž před důchodem v charismatickém podání Jiřího Bartošky, po smrti tchána neshodne se ženou a tchyní na tom, zda respektovat nebožtíkovo poslední přání, vypadá to na poslední kapku ze zjevně celoživotní číše despotické nadvlády. A také to předznamená rozdělení rolí prakticky v celém filmu.

V Teorii tygra všechny ženy tyranizují své protějšky a muži jsou sice romantičtí snílci, ale zároveň neschopní, takřka nesvéprávní slaboši. Optikou filmu je příznačně to druhé stále sympatičtější, ale ani jednu stranu nelze vnímat jako filmově nadsazený obraz toho, jak to v životě chodí. Mnohem spíš jde o karikaturu.

Když zavřeme tygra do klece, nestane se z něj krotký králík, jak naznačují tvůrci snímku. Stačí zajít do nejbližší zoo a podívat se na nervózní lovce, neustále přecházející od mříže k mříži. A podobný neurotický chudák tygr by byl rozhodně příhodnější metaforou pro mužské postavy snímku, jehož zápletka stojí na tom, že Jan se rozhodne předstírat Alzheimerovu chorobu, aby se vymanil z neustálého manželčina dohledu.

Teorie tygra
Teorie tygra | Foto: CinemArt

Zbytek filmu sleduje vedle Janových eskapád do přírody, do říše volnosti, jak celá situace ovlivní rozložení sil v rodině plné dalších despotických žen a slabošských mužů. S jedinou výjimkou syna Pepy a jeho tolerantní manželky, která zjevně nezdědila rodinné "dispozice".

Bajgar má přitom cit pro obsazení i vedení herců, což je vidět právě na Pepovi v podání jindy přehrávajícího "věčného šaška" Jakuba Koháka. Tentokrát docela uvěřitelně hraje šťastného prosťáčka a polovinu fungujícího páru, který ukazuje, že svět není tak černobílý.

Jenže na toto uvědomění dojde až těsně před koncem filmu, který obsahuje sympatické i vtipné momenty, ale zároveň je z převážné části napsaný jako podle příručky sexistických klišé. A také se příliš nezaobírá logikou. V jedné chvíli je Jan chovancem psychiatrické léčebny, který se do ní musí vracet, byť má s kamarádem primářem dohodu o povolených únicích. Jindy bez vysvětlení bydlí v boudě na břehu řeky. A jeho nebohý švagr je sice šéfredaktorem celostátního deníku, ale neumí si vymyslet ani věrohodnou výmluvu, když chce na víkend prchnout před manželkou. Ta se není schopná dopátrat, kde byl, při další podobné situaci už jí telefon hlásí manželovu polohu.

Podobné scenáristické či dramaturgické nedotaženosti film shazují na televizní úroveň a přispívají k nevěrohodnému uchopení postav.

I na základě věčné pravdy − či věčného stereotypu − o praktických ženách a romantických mužích se dá nepochybně vystavět uvěřitelná komedie. Jenže v Teorii tygra se hrdinové nevyvíjí, ale mění se zničehonic.

A byť se v poslední části film pokouší prolomit stereotypní vidění světa, svého poněkud deformovaného pohledu na lidské soužití se nezbaví. Ač divák chce fandit pokusům tematizovat i netriviální měšťácká dilemata typu "lepší manžel v blázinci než rozvod v rodině", zůstanou vždy jen letmo načrtnutá.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy