Recenze: V moderní Polednici exceluje Geislerová, jako horor film selhává

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 3. 2016 9:45
Eliška v podání výborné Aňy Geislerové se po dlouhé době vrací s malou dcerou do rodné vsi svého zesnulého manžela, kde ji kromě vlídných sousedů čeká i místní podivínka (Daniela Kolářová). Tvůrčí duo Matěj Chlupáček a Michal Samir společně s debutujícím režisérem Jiřím Sádkem převádí do současnosti klasickou baladu Karla Jaromíra Erbena Polednice. Filmu se nedá upřít snaha o osobitý žánrový snímek s psychologickým přesahem, a přestože v jednotlivostech má co nabídnout, jako dramatický celek selhává, píše v recenzi Martin Svoboda.
Polednice - trailer | Video: Falcon

Horory si v Česku převážně mezi mladším publikem získaly příznivce, kteří netrpělivě vyhlížejí nové snímky z celého světa. Proto je škoda, že přímo u nás jich vzniká tak málo a dobrých ještě méně. Jediným povedeným zářezem poslední doby je loňská Nenasytná Tiffany, jež si však pohrávala s žánrovými prvky spíš s nadhledem a úsměvem. Polednice přináší horor v jeho čistší podobě.

Zajeté tvůrčí duo Matěj Chlupáček a Michal Samir (Bez doteku, Hany) tu spolu s debutujícím režisérem Jiřím Sádkem převádí do současnosti klasickou baladu Karla Jaromíra Erbena Polednice. Do hlavních rolí dosazují Aňu Geislerovou a mladou Karolínu Lipowskou, aby je nechali necelou hodinu a půl trápit se pod poledním žárem, který sugestivně nasnímal kameraman Alexander Šurkala (Karamazovi, Ztraceni v Mnichově). 

Pěkné střepy

Ovdovělá matka se stěhuje na vesnici, kde vyrůstal její manžel. Před dcerou se snaží jeho smrt utajit, což se jeví poněkud zvláštně, protože doslova všichni ostatní to vědí a neustále o tom mluví. Je tedy nevyhnutelné, aby se dcera „nešťastnou náhodou“ dozvěděla pravdu a začala se prohlubovat propast neporozumění a nedůvěry. Matku navíc pronásleduje místní pološílená žena (Daniela Kolářová), jež kdysi udusila vlastní dítě, protože byla přesvědčená, že jí ho chce se sebrat jakási nadpřirozená moc.

Polednici se nedá upřít snaha o osobitý žánrový snímek s psychologickým přesahem a z každé jedné scény sálá krom horka i viditelná touha tvůrců předvést to nejlepší. Technicky je jejich práce na skvělé úrovni a každý okamžik filmu sám o sobě šlape.

Polednice
Polednice | Foto: Julie Vrabelová / Barletta Production

Nezapře se trénink Chlupáčka se Samirem na reklamách a videoklipech, jejich práce se sleduje a poslouchá velmi příjemně. Strach a tíseň se sice nedostaví, nepohodu neútulné díry i životní nejistotu hrdinky ale spolu se Sádkem předávají úspěšně.

Zásadní problémy nastávají ve chvíli, kdy se ze střípků pokoušíme složit nějaký obraz. Polednice totiž selhává jako dramatický celek a ze všech pomalu budovaných příslibů nic nevyplyne. Příběh končí ve chvíli, kdy si postavy prostě řeknou, že už nemají problém, a dlouhé budování pocitu nevyhnutelnosti a osudovosti najednou působí až nepatřičně a zpětně trochu legračně.

Zkratka bez zkratky

Jedním z principů hororů je, že užívají děsu k zpodobnění nějaké fobie, ať na osobní, nebo společenské úrovni. Americké slashery 80. let často tematizovaly sexuální uvolněnost své doby. Sci-fi horory 50. let reflektovaly studenou válku. Polednice, podobně jako Polanského Rosemary má děťátko, zpodobňuje strach svobodné matky přijmout odpovědnost a být schopna vychovávat svého potomka.

Příběh je ze své podstaty výrazně nadnesenou zkratkou a zároveň se snaží budovat věrohodnou a komplexnější psychologii, čímž vzniká silný rozpor. Na první pohled atraktivní žánr psychologického hororu nakonec Samirovi, zodpovědnému za konečnou verzi scénáře, láme vaz.

Před matku jsou postaveny určité dějové body, k nimž musí svým chováním dojít. Ty jsou čistě žánrové a svou nekompromisností si pomalu nezadají s kultovně šílícím Jackem Nicholsonem v Osvícení. A ať se tvůrci snaží sebevíc, k takto výstřednímu chování ji nedokážou dovést coby realistickou postavu tak, jak ji ztvárňuje (sama o sobě skvěle) Geislerová.

A tento problém lze přenést na celou Polednici. Žánrovost (třeba bláznivá Kolářová) a obraz reality (vesnické hemžení) se v ní mísí nepříjemným způsobem, kdy vše zobrazované ztrácí věrohodnost. Divák má tendenci zpochybňovat vše, co vidí, protože „v našem světě“ to tak nechodí.

Tvůrcům se nepodařilo vybudovat filmový svět dost věrohodně, aby nám vnutili vlastní pravidla. Je to škoda, protože v jednotlivostech má Polednice co nabídnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy