Recenze: Pat a Mat už v novém filmu nemají co kutit, jen se nudí na zahradě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
11. 6. 2018 18:22
Nový český film o kutilech Patu a Matovi nabízí pouze pohled na dva neinvenční chlapíky, kteří nemají do čeho píchnout. Zábava ze sledování jejich nemotorných aktivit vymizela.
Divák sleduje příběh ze života zpohodlnělých kutilů, kteří už nemají co kutit.
Divák sleduje příběh ze života zpohodlnělých kutilů, kteří už nemají co kutit. | Foto: Bioscop

Nejslavnější čeští kutilové Pat a Mat konečně naplno pociťují, jak se žije v kapitalismu. Slavní koumáci a nekňubové se v druhém celovečerním filmu Pat a Mat znovu v akci, který právě promítají kina, zabydleli v novém dvojdomku a spolu s nevkusně zelenou omítkou přejali i nové potíže maloburžoazie.

Je dost pravděpodobné, že režisér a scenárista Marek Beneš - pokračující v tradici otce Lubomíra, jenž původní postavičky animoval - nechtěl točit levicovou kritiku současných poměrů. Ale je to takřka jediná optika, kterou lze na unavené příhody obou kutilů aplikovat.

Místo pohledu na marasmus 80. let minulého století, v němž stísněný prostor panelákových bytů vedl k zoufalým, komickým i dobu komentujícím záchvatům invence obou hrdinů, nyní Pat s Matem nabízejí pouze pohled na dva neinvenční chlapíky, kteří nemají do čeho píchnout.

Ještě v prvním, předloňském celovečerním titulu Pat a Mat ve filmu hrdinové hezky "postaru" kutili - snažili se například vměstnat poličku a umyvadlo do malé koupelny a vytvořili u toho celý labyrint potrubí pro odtok teplé a studené vody.

Bylo to nastavované a trochu zbytečné, ale v duchu původních příběhů.

Jedna z příhod zase až poetickým způsobem zpracovala téma recyklace - Pat s Matem v ní vytvořili celou sadu nádobí z papírových tácků na buřty a omylem při použití myčky přišli na způsob, jak nádobí zase přetvořit zpět na původní tácky.

Nyní se však většina aktivit přesunula z uzavřených prostor místností na zahradu, o kterou je třeba pečovat.

Pokud už dříve novějším epizodám seriálu či prvnímu filmu do značné míry chyběl jemný společensko-kritický humor původního výtvarníka a autora scénáře Vladimíra Jiránka, nově vymizela i všechna zábava ze sledování nemotorných aktivit této komické dvojice.

Pat s Matem už nevymýšlí, jak svépomocí smontovat sekačku na trávu - třeba z kafemlýnku, zrezlé kosy a staré tříkolky. Dnes už si sekačku mohou koupit a nefunguje jen proto, že ji vlastní blbostí rozbili. Divák s nimi poté dlouhou dobu sleduje, kterak se ji snaží rozchodit pomocí solárních panelů.

Současná témata jsou přitom na animovaný skeč přimontována s asi podobnou obratností, s jakou kutilové připevnili panely na rozbitého zahradního pomocníka.

Pat a Mat v novém filmu honí krtka nebo vymýšlejí, jak sestavit skalku. | Video: Bioscop

Jindy Pat a Mat honí krtka nebo vymýšlejí, jak sestavit skalku. A jsou úplně bez nápadů. Divák sleduje příběh ze života zpohodlnělých kutilů, kteří už nemají co kutit, a spolu s invencí ztratili i původní vervu. Ještě že se občas objeví krtinec nebo dvojici začne obtěžovat roj extrémně špatně animovaných včel.

Už od prvního filmu visela ve vzduchu otázka, jaký jiný než komerční smysl může mít spojit do celovečerního pásma právě příhody založené nikoli na vyprávění příběhu, nýbrž na neustálém komplikování problému a oddalování jeho řešení.

Kdyby nepůsobilo nevhodně použít u - částečně - dětského seriálu necudný příměr, řeklo by se, že celovečerní Pat a Mat má na publikum efekt, jako když se opakovaně dívá na dvojici milenců neschopných vyvrcholit. V žánru erotického filmu by to nejspíš vzrušilo jen velmi specifickou část publika.

Pat a Mat znovu v akci

Scénář a režie: Marek Beneš
Bioscop, distribuční premiéra 7. června

Zatímco v prvním filmu jednotlivé příhody propojovaly záběry, kterak si tyto historky sami hrdinové pouští, v novince tvůrci sáhli po mluveném gagu coby předělu.

Jako smutný příznak zbytečnosti celého díla působí uvědomění, že tyto fórky "na první dobrou", které namluvili Richard Genzer s Michalem Suchánkem, i při svých sporných kvalitách vtipností předčí samotné příběhy.

Apel na tvůrce: buď zavčas skončit, anebo zpátky do dílen a garáží a začít zase pořádně kutit. Dnešní doba tomuto specifickému českému fenoménu celosvětově přeje, jen se mu moderně říká "Do It Yourself". Lepší Pat a Mat v hipsterském podání než jako dvojka bez nápadů, která se nudí na zahrádce před svými nevkusnými domky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy