Hra o trůny nekončí. HBO dala zelenou pilotnímu dílu nového seriálu, odehrává se před tisíci lety

Reuters Kultura Reuters, Kultura
9. 6. 2018 19:00
Herečka Emilia Clarkeová už avizovala, že natočila svou poslední scénu jako Daenerys.
Bílí chodci pocházejí ze severu, kraje věčné zimy.
Bílí chodci pocházejí ze severu, kraje věčné zimy. | Foto: HBO

Televizní stanice HBO v pátek oznámila, že dala zelenou novému seriálu odehrávajícímu se ve světě Hry o trůny. V této oceňované fantasy půjde o první takzvaný prequel, tedy příběh dějově předcházející tomu, který už diváci znají.

Televize, jež patří do portfolia nadnárodního zábavního konglomerátu Time Warner, zatím objednala pilotní díl. Odehrávat by se měl tisíce let před událostmi z Hry o trůny.

Autorkou projektu, který zatím nemá název, je sedmačtyřicetiletá britská scenáristka Jane Goldmanová - podepsaná pod sérií Kingsman nebo celovečerním filmem Kick-Ass - a spisovatel George R.R. Martin, z jehož série románů Píseň ledu a ohně vychází Hra o trůny.

Pokud budou reakce na pilotní díl vstřícné, HBO nechá natočit celý seriál pod vedením Goldmanové v roli takzvané showrunnerky.

Nový seriál by měl zmapovat "postupný pád světa ze zlatého Věku hrdinů až do nejtemnější hodiny", uvádějí autoři. Ti chtějí konkrétně prozkoumat tajemství v historii znepřátelených rodů fiktivního světadíla Západozemí, ozřejmit původ takzvaných Bílých chodců, občas též nazývaných Jiní, nebo představit legendy ze začátků rodu Starků.

Fanoušci na základě těchto náznaků spekulují, že seriál by mohl ukázat stavbu Zdi, Dlouhou noc nebo představit postavy Azora Ahaie či Krále noci - o tomto veliteli Noční hlídky mladému Branu Starkovi vyprávěla stará chůva.

HBO nový seriál oznámila zhruba rok předtím, než uvede osmou a závěrečnou sezonu Hry o trůny.

Tento seriál získal několik televizních cen Emmy. Jen ve Spojených státech jej sleduje 30 milionů diváků. Náklady na výrobu jsou ale značné, podle deníku New York Times může mít každá epizoda chystané závěrečné řady rozpočet až 15 milionů dolarů.

Například herečka Emilia Clarkeová už avizovala, že natočila svou poslední scénu jako Daenerys Targaryen. "Dalo mi to zabrat," konstatovala.

Zatím není jasné, kdy by se chystaný nový seriál mohl objevit na obrazovkách. Manažeři HBO ale naznačují, že to nebude dřív než alespoň rok poté, co skončí Hra o trůny - tedy nejdříve ve druhé polovině roku 2020.

Spisovatel George R.R. Martin už vloni řekl, že na možných budoucích projektech ze světa Hry o trůny pracuje s alespoň čtyřmi dalšími autory. Bližší informace zatím nesdělil, pouze to, že budoucí tituly se vůbec nemusí odehrávat ve světě Západozemí a že fanoušci se nemusejí setkat s již známými postavami.

Deník New York Times v souvislosti s novým seriálem upozorňuje, že HBO zjevně zkouší taktiku, která fungovala konkurenční stanici AMC. Ta udržela popularitu série Živí mrtví tím, že vytvořila přidružený projekt Živí mrtví: Počátek konce, na úspěch seriálu Perníkový táta zase navázalo Volejte Saulovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy