Recenze: Do kin vstoupil vítěz Zlatých glóbů, nejvážnější a nejjímavější film režiséra McDonagha

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
20. 1. 2018 14:00
Kina od čtvrtka promítají vítězný film Zlatých glóbů Tři billboardy kousek za Ebbingem. Navzdory radikálnímu humoru a násilným scénám Martin McDonagh natočil své nejvážnější, nejjímavější dílo. Je plné smutku, kousek křesťanské lásky si v něm však zaslouží každý.
Frances McDormandová hraje Mildred, jejíž dceru před několika měsíci kdosi znásilnil a zavraždil.
Frances McDormandová hraje Mildred, jejíž dceru před několika měsíci kdosi znásilnil a zavraždil. | Foto: CinemArt

Moc a dosah billboardů se možná přeceňují. Ale Mildred Hayesová dobře ví, proč si na celý rok pronajala tři billboardy u zapadlé cesty za městečkem Ebbing v americkém státě Missouri. Hrdinka snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem, který nedávno získal čtyři ceny Zlatý glóbus a teď se o něm hovoří jako o favoritu nadcházejících Oscarů, tím činem šlápla na kuří oko celému městu.

Titulní billboardy však ve filmu, který od včerejška promítají česká kina, představují především symbol bolesti, zármutku a vzteku. Těmi je naplněna Mildred, jejíž dceru před několika měsíci kdosi znásilnil a zavraždil. Všechny své emoce matka umístila na tři reklamní plochy a adresovala je šerifovi Williamu Willoughbymu, který podle ní pro dopadení vraha nic nedělá.

Jenže jak už bývá ve filmech i divadelních hrách irského dramatika a režiséra Martina McDonagha zvykem, vše je složitější. Jakkoliv Frances McDormandová v hlavní roli trochu připomíná hrdinku slavného kriminálního snímku Fargo od bratří Coenů, divák brzy zjistí, že k dobrácké těhotné policistce z tohoto filmu má Mildred daleko. Byť herecky svou nejslavnější, přes dvacet let starou roli McDormandová přinejmenším dorovnává a ocenění Zlatý glóbus letos získala právem.

Martin McDonagh diváky i kritiky popouzel už svými divadelními hrami. Pro jedny byl sprostý a nevybíravý, některým irským kritikům zase přišlo, že McDonagh, který vyrostl v Londýně, dělá z irských hrdinů a témat jakýsi vývozní artikl plný stereotypů. McDonagh přitom v hrách − plných morálně pochybných tragických hrdinů i břitkého jízlivého humoru − dával najevo, že realismus není jeho doménou.

Do hry Pan Polštář z roku 2003 o spisovateli, jehož povídky ožijí, si půjčil větu od režiséra Orsona Wellese: "Jedinou povinností vypravěče je vyprávět příběh." Této maximě McDonagh zůstal věrný i ve svém filmovém díle, které započal krátkým snímkem Šestiraňák, oceněným Oscarem, a pověst talentovaného režiséra stvrdil celovečerní krimikomedií V Bruggách.

Ve svém nynějším, třetím filmu McDonagh opět překvapuje schopností neustále odklánět vyprávění nečekanými směry. Příběh o truchlící matce, která se rázně, až agresivně postaví nečinnosti policie, se záhy komplikuje. Zpočátku třeba zjištěním, že šerif Willoughby není žádným jednorozměrným, liknavým strážcem zákona. A paličatá Mildred zase dělá vše pro to, aby si navzdory osobní tragédii znepřátelila celé okolí.

Kina od čtvrtka promítají vítězný film Zlatých glóbů Tři billboardy kousek za Ebbingem. | Video:

Navzdory radikálnímu humoru a násilným scénám McDonagh natočil svůj nejvážnější, nejjímavější film plný smutku. Všeobecně sklízí chválu, byť zaznívají i kritické hlasy. Často na téma, že autor nerozumí americkým problémům a reáliím. A že v postavě rasistického, za své činy nepotrestaného policisty znevažuje rasové problémy ve Spojených státech.

Jenže právě fakt, že ve Třech billboardech není hodných a zlých hrdinů, patří k hlavním přednostem snímku. McDonagh neustále posouvá optiku, s níž hledí na své postavy. Třeba napětí mezi šerifem Willloughbym a Mildred Hayesovou v jediné scéně projde několika emočními zvraty, když vážně nemocný šerif uprostřed hádky vykašle krev na Mildredin obličej. Z až krutého, přesně načasovaného "fórku" tu McDonagh přejde ke chvilce intimní povahy.

McDonagh není tak vynalézavý a přesný režisér jako bratři Coenové, k nimž bývá přirovnáván. Podobně jako oni však umí pracovat s nadsázkou i s herci.

S pomocí Frances McDormandové, Woodyho Harrelsona coby šerifa a Sama Rockwella v roli jeho podřízeného, který rád mlátí černochy, vytvořil komplikované silné postavy. Divák k nim nemůže zaujmout jednoznačný vztah. Ale může se neustále nechat překvapovat tím, jak se vyvíjejí vztahy mezi nimi.

Tři billboardy kousek za Ebbingem

Snímek z Tří billboardů kousek za Ebbingem

Americké drama
2017, 115 minut
Scénář a režie: Martin McDonagh
Hrají: Frances McDormandová, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Abbie Cornishová, Caleb Landry Jones, Peter Dinklage a další
Premiéra v ČR: 18. ledna 2018

Tři billboardy kousek za Ebbingem možná přesně neodrážejí realitu jižanské Ameriky, jak namítají zámořští kritici. Však také McDonagh mnohem víc čerpá z tamních literárních či filmových archetypů než ze skutečných lidí.

Kniha jižanské autorky Flannery O'Connorové s názvem Dobrého člověka těžko najdeš se na plátně přímo objeví. A už svým názvem může být dobrým vodítkem k McDonaghovu vidění světa, které je podobně jako u O'Connorové jízlivé, uštěpačné a zároveň hluboce morální.

Film je plný sprostého humoru a agrese, jaká patří spíš někam na Divoký západ. Jedna postava tu klidně prohodí druhou oknem na prašnou ulici jako ve westernu. Přesto je zásadním tématem McDonaghova snímku nakonec vykoupení.

Vyprávění kolem něj krouží v divokých zákrutech, až síla příběhu definitivně vypluje na povrch s poslední replikou. Ve Třech billboardech kousek za Ebbingem lze opravdu těžko najít dobrého člověka. Na nikom nezůstane nit suchá. Ale kousek křesťanské lásky si zaslouží každý z místních obyvatel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy