Recenze: Coco je brilantně natočený animovaný film. Se smrtí a jejím mysteriem nakládá vkusně

Jan Gregor Jan Gregor
18. 1. 2018 13:56
Animovaný, na Oscara nominovaný film Coco ctí tradice mexické kultury a je protkán odkazy na tamní popkulturu od malířky Fridy Kahlo až po wrestlera a hrdinu brakových filmů El Santa.
Film Coco tuzemská kina promítají od tohoto čtvrtka. | Video:

Přestože je studio Pixar už skoro čtvrtstoletí synonymem kvalitní animované zábavy, několik posledních snímků naznačovalo, že této společnosti možná trochu dochází dech. V pořadí devatenáctá pixarovka s názvem Coco - film režisérů Leeho Unkricha a Adriana Moliny - je ale nádherně vystavěný emotivní spektákl. Směle se může řadit mezi nejlepší, co Pixar dosud vyprodukoval.

Úspěch těch nejpovedenějších pixarovek spočívá v tom, že necílí pouze na dětské publikum. Filmy jako VALL-I, Vzhůru do oblak nebo V hlavě se věnují komplexním tématům, která v celé šíři ocení spíše dospělý divák. K tomu se nebojí patosu.

Coco je ze stejného ranku: děti po jeho zhlédnutí odcházejí z kina s rozzářenýma očima a hlavou plnou otázek, zatímco rodiče si utírají dojetím zvlhlé oči.

Coco je favoritem nadcházejícího oscarového klání v kategorii Nejlepší animovaný film a výraznou šanci zabodovat má i ústřední píseň Remember Me dvojice Robert Lopez a Kristen Andersonová-Lopezová.

Kdyby měla být v Hollywoodu nějaká spravedlnost, minimálně nominaci si zaslouží i scénář Adriana Moliny a Matthewa Aldricha. Vyznačuje se dynamikou i dějovými zvraty a nenápadně spřádá všechny příběhové nitky k patřičně sentimentálnímu finále o soudržnosti rodiny, odpuštění a vzpomínkách, jež v našich srdcích zaujímají zemřelí.

Příběh malého mexického chlapce Miguela, jenž se přes odpor rodiny chce stát muzikantem, vypadá v úvodu jako variace na inspirativní story o potřebě "jít si za svým snem" ve stylu filmu Ratatouille.

Nechuť Miguelovy rozvětvené familie k muzicírování vyvěrá ze starého rodinného traumatu, jehož pamětnicí je jen matriarcha rodu - babička Coco. Její otec v dětství opustil rodinu otec, vztek na něj se dědí po generace a jeho podobizna je utržená i z oltáře, který v rámci oslavy Dne mrtvých slouží k uctění památky všech milovaných předků.

Miguel si z jasné indicie na utržené fotce vsugeruje, že jeho prapradědečkem byl slavný zpěvák a kytarista Ernesto de la Cruz. Když se pokusí vypůjčit si z jeho hřbitovního památníku kytaru, najednou se ocitne v Říši mrtvých.

V pitoreskním světě záhrobí, poetikou a výtvarným pojetím vzdáleně připomínajícím morbidní pohádky Tima Burtona, se potkává nejen se zemřelými členy své rodiny, ale také s floutkovským Hectorem. Ten malému hrdinovi slíbí, že ho zkontaktuje s Ernestem, jenž je rovněž v tomto světě slavnou celebritou.

Ani život v Říši mrtvých ovšem není nekonečný. Vypaří se z ní nenávratně ten, na koho už na Zemi nikdo nevzpomíná. A čas Hectorova pobytu se začíná pomalu naplňovat.

Coco

Film Coco

Americký animovaný film
2017, 105 minut
Režie: Lee Unkrich, Adrian Molina
Scénář: Adrian Molina, Matthew Aldrich
Hrají: Anthony Gonzalez, Alanna Ubachová, Benjamin Bratt, Gael García Bernal a další
Premiéra v ČR: 18. ledna 2018
Hodnocení Aktuálně.cz: 90 %

Tvůrcům se podařilo nenásilně a zábavně postihnout spirituální rozměr mexické folklorní tradice uctívání předků. V dobrodružném příběhu, v němž hrají roli úklady a dokonce i zákeřná vražda, nakládají s tématem smrti a jejího mysteria velmi vkusně.

To samé platí o zasazení do mexického prostředí. Film očividně ctí tradice místní kultury, všechny role obsadili hispánští herci a snímek je prošpikován odkazy na tamní popkulturu od malířky Fridy Kahlo až po wrestlera a hrdinu brakových filmů El Santa.

Coco je vizuální pastvou pro oko, což je koneckonců u Pixaru samozřejmostí, a za návštěvu kina by stála už jen detailně propracovaná animace i přehršel nápadů a drobných gagů v prvním i druhém plánu. Pohádka o tom, že smrt je součástí života, má takové srdce, že brilantní technické provedení je už jen příjemný bonus.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy