Recenze: Film Řbitov zviřátek zahrabává příběh Stephena Kinga do příliš mělkého hrobu

Antonín Tesař
10. 4. 2019 11:28
Román Řbitov zviřátek patří k nejtemnějšímu, co kdy napsal americký autor hororů Stephen King. Na jeho vkus je dokonce až moc temný: když si spisovatel své dílo z roku 1983 nedávno znovu přečetl, označil ho za příliš ponuré.
Filmová adaptace Řbitova zviřátek nemá žádný vnitřní život. | Video: CinemArt

Morbidní vyprávěnky o tom, že někdy je lepší být mrtvý, si ale právě proto mnozí fanoušci cení víc než jiných Kingových románů. Šokuje především drastickým a bezvýchodným finále.

Foto: CinemArt

Nová filmová adaptace, kterou od zítřka uvedou česká kina, se skoro celou dobu snaží důstojně kráčet strašidelnými lesy knihy Stephena Kinga, jen v posledním dějství uhýbá na slepou cestu, která vede do poněkud mělkého hrobu.

Řbitov zviřátek je variací na Frankensteina, příběhem o možnosti přivést své zesnulé blízké zpět k životu. Zaměřuje se na otce rodiny, dětského doktora Louise, který se s manželkou a dvěma dětmi přistěhuje na venkov. Součástí jeho pozemku je i pohřebiště domácích mazlíčků, které stojí na kraji rozsáhlého lesa. V něm se však nachází ještě jeden, mnohem starší hřbitov. Kdo je uložen zde, vrátí se mezi živé - ale jiný, než byl dřív.

Po předloňské veleúspěšné adaptaci Kingova vrcholného románu To přichází další vlna hollywoodské kingománie. Některé z nových adaptací jsou velmi slušné, třeba internetovou videotékou Netflix distribuovaná Geraldova hra, jiné se naopak řadí k vůbec nejslabším - to je případ nedávného celovečerního výletu do mistrova fantasy eposu Temná věž. Všechno jsou to filmy, které výrazně spoléhají na sílu Kingova jména.

Dosud nejslavnější adaptace autorových děl jako Carrie režiséra Briana de Palmy ze 70. let minulého století, Osvícení od Stanleyho Kubricka nebo třeba Vykoupení z věznice Shawshank od filmaře Franka Darabonta přitom s Kingovými knihami zacházely volně a využívaly spíš silných osobností svých režisérů.

Poslední dobou se King stal značkou spojenou s jistou nostalgií - filmové To nacucané retro popkulturou 80. let je toho nejlepším dokladem. S tím se pojí i snaha adaptovat autorovy knihy co možná nejvěrněji, ovšem vyjma pasáží, které by dnešním divákům přišly kontroverzní. Tvůrci filmu To například oproti románu opominuli nechvalně známou pasáž o sexuální zkušenosti nezletilých hrdinů.

Foto: CinemArt

Nový snímek podle Řbitova zviřátek je vymodelovaný přesně podle tohoto vzorce. Stojí za ním dvojice režisérů Kevin Kölsch a Dennis Widmyer, která má za sebou jen poměrně dobře přijatý nezávislý horor Cena za slávu.

Kingovy předlohy se tvůrci drží celkem přesně, až do chvíle, kdy děj začíná být opravdu morbidní. Pro ty, kdo Kingovu knihu nečetli, může být sledování filmu napínavé a myšlenkově podnětné. Kdo předlohu naopak zná, brzy získá dojem, že režiséři prostě jen poněkud klopýtavě kráčejí v mistrových šlépějích.

Některé motivy, zejména hrůzy Louisovy manželky týkající se její mrtvé sestry, jsou ve filmu jen naznačené, ale nic z nich nevyplývá. Také vizuálně snímek působí trochu sterilně a zaměnitelně. Zamlžené bažiny a prastaré indiánské pohřebiště by si určitě zasloužily přízračnější ztvárnění.

Přesto je Řbitov zviřátek v zásadě solidní podívanou, kterou do velké míry táhnou herecké výkony. Ani ne tak nevýrazného Jasona Clarkea v roli Louise, spíš veterána osmdesátkových thrillerů Johna Lithgowa coby starousedlíka a Louisova souseda Judda.

Jeté Laurencová hraje Louisovu dceru.
Jeté Laurencová hraje Louisovu dceru. | Foto: CinemArt

Výtečný výkon podává také Jeté Laurencová, která hraje Louisovu dceru. Okolo jejího návratu z mrtvých se točí vrchol filmu a mladá herečka předvádí skutečně mrazivě přesvědčivou kreaci dětského monstra. Jenže pak autoři od Kingovy předlohy uhnou bezpečnějším směrem a právě tady se ukazuje, co je Řbitov zviřátek zač - kingovka přizpůsobená dospívajícím divákům duchařských hororů typu série V zajetí démonů.

Namísto zneklidňujícího strachu ze smrtelnosti, o němž pojednává originál, stojí spíš na laciných "lekacích" efektech a zlovolných nadpřirozených démonech ploužících se do našeho světa.

King přitom vyprávěl v podstatě tragický příběh: Louis je podobně jako baron Frankenstein schopen oživit mrtvá těla, jen své blízké na svět nedokáže plnohodnotně vrátit. Proti tomu působí konec filmu spíš jako černohumorný vtip, který nesouvisí s tím, o čem snímek až dosud vyprávěl, a nemá moc šancí zanechat hlubší stopu.

Řbitov zviřátek

Režie: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer
CinemArt, česká distribuční premiéra 11. dubna

Celkově se nová adaptace Řbitova zviřátek příliš neliší od filmu, který podle Kingova románu vznikl v osmdesátých letech - u nás vyšel pod názvem Hřbitov domácích zvířat. V obou případech jde o sérii pohyblivých obrázků, které kopírují scény z původní knihy podobně, jako zombie napodobují gesta živých. Není z toho cítit žádný vnitřní život, jen trochu lhostejný mrtvolný chlad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy