První fotografie z House of the Dragon. HBO představila předchůdce Hry o trůny

Kultura Kultura
5. 5. 2021 18:30
Televize HBO ve středu večer zveřejnila první fotografie z očekávaného seriálu House of the Dragon, který se odehrává 300 let před populární Hrou o trůny. Fantasy sérii se spisovatelem Georgem R. R. Martinem připravují scenárista Ryan Condal a režisér Miguel Sapochnik.

Na prvních fotografiích jsou vidět osmadvacetiletá londýnská herečka Emma D'Arcyová, o deset let starší Angličan Matt Smith, Olivia Cookeová známá z filmu Ready Player One nebo třiapadesátiletý Rhys Ifans, proslulý snímkem Notting Hill.

Další role ztvární Paddy Considine, Fabien Frankel, Eve Bestová nebo Sonoya Mizunová, informuje server Deadline.com. Seriál bude mít premiéru příští rok, oznámil šéf programové sekce HBO Casey Bloys. Natáčení začalo minulý měsíc ve Velké Británii, výhledově štáb zamíří také do Španělska a americké Kalifornie.

Zatímco původní Hra o trůny vycházela z knižní ságy George R. R. Martina nazvané Píseň ledu a ohně, novinka má jako předlohu sérii Oheň a krev od stejného autora. Odehrává se o tři staletí dříve a líčí dějiny rodu Targaryenů poté, co se usídlil na Dračím kameni. Příběh začíná u Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol až po občanskou válku, která dynastii téměř zničila. V češtině Oheň a krev předloni vydalo nakladatelství Argo.

Michal Ischia z Respektu a zakladatel serveru Edna.cz Tomáš Vyskočil glosují závěr seriálu Hra o trůny. Pozor, video obsahuje spoilery. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy