Divoký sever. Seriál HBO líčí životy outsiderů ve westernovém Laponsku

Pavel Sladký Pavel Sladký
3. 5. 2021 11:40
Vítejte na konci světa. Dost se tu pije. Často střílí. Lidské zoufalství a samota nabývají bizarních podob. A je to celkem legrace.

Osmidílný norský seriál Vítejte na konci světa, který lze vidět na HBO GO, je hořká a bizarní komedie. Ve zhruba třičtvrtěhodinových epizodách vypráví o obyvatelích Utmarku, laponského zapadákova kdesi na severu Norska. Divoké je to tam ne kvůli počasí anebo drsné krajině, nýbrž kvůli lidem.

Vodku sem dováží dvojice finských pašeráků, z nich jeden odkázaný na vozík. Místní zkorumpovaný šerif trpí Crohnovou chorobou, která ho často žene na cizí toaletu. Posedlá majitelka obchodu v záchvatech mluví démonickým hlasem. Učitelka, kterou zavrhla vlastní rodina, sem přijíždí hledat nový začátek. Doufá, že daleko na severu někoho potká a založí rodinu. Místním tvrdí, že chce být blíž přírodě.

Do toho všeho se rozhoří boj mezi Bilzim, pyšným sámským majitelem sobího stáda, a pastevcem ovcí Finnem, který má problém s alkoholem. Nejde jen o ztráty na stádech a následné výhrůžky či msty. Finnova žena odejde od mlčenlivého muže právě k chlapáckému Bilzimu, zrovna když konflikt eskaluje.

Hlavní zápletka je na světě hned v prvním díle. Otázkou zůstává, jakou roli v událostech sehrají dvě albánské prostitutky a některé další bizarní vedlejší postavy. Všechno tady souvisí se vším.

Outsideři v tajze

Hlavními tvůrci seriálu jsou dánský scenárista a spisovatel Kim Fupz Aakeson s islandským režisérem Dagurem Kárim. Inspirovali se bratry Coenovými, autory filmů jako Bratříčku, kde jsi nebo Fargo, a také příběhy outsiderů, se kterými má třiačtyřicetiletý Kári značnou zkušenost.

Úspěch si vydobyl hned tragikomickým filmovým debutem Albín jménem Noi z odlehlého islandského regionu. Na něj Kári navázal dalšími snímky o outsiderech, jako je například ten o zavalitém nedospělém čtyřicátníkovi Fúsim.

Seriál Vítejte na konci světa je na HBO GO s českým dabingem i titulky. | Video: HBO

Jeho mužským postavám "zamrzlým" v určité životní fázi často otevře oči žena. Možnost lásky.

Ve Vítejte na konci světa pracuje Kári s mnohem více postavami než dřív. Mikropříběhy vypráví ve větší zkratce. Přesto v laponském panoptiku nachází svéráz i dobrosrdečnost. A udržuje tempo, které nepůsobí uspěchaně.

Jak v rozhovoru řekl scenárista Aakeson, už scénář se značně vzdálil od severských kriminálek směrem k westernově stylizovanému komediálnímu dramatu. Viníky a oběti známe od začátku, vyšetřování se nekoná. Spíš pobaveně sledujeme zaplétání osudů. Dost tomu pomáhá touha po pomstě a různé úniky informací. Seveřané totiž v seriálu nejsou tak nemluvní, jak se někdy říká.

Vítejte ve westernu

Na každém kroku Vítejte na konci světa využívá westernových prvků, jako jsou krajina, rozptýlené osídlení i centrální městečko se šerifem a provázanou komunitou. Hudba připomíná klasické westerny včetně těch od Johna Forda nebo Sergia Leoneho, ale už ne ty brutálnější od Sama Peckinpaha.

Základním principem seriálu jsou však rétorické manévry, kterými se postavy naučily zakrývat pravý stav věcí a posouvat téma hovoru do roviny, na které ho dovedou uchopit.

Stig Henrik Hoff jako Bilzi.
Stig Henrik Hoff jako Bilzi. | Foto: HBO

Povýšenost sámského macha Bilziho má důvody, o kterých se dozvídáme až v polovině seriálu. Když se Finnova dcera pokouší poradit o komplikované rodinné situaci s učitelkou, dostane se jí fráze o tom, že vypovídáním a sdílením si člověk uleví. A šerif na každé obvinění reaguje pasivně, řekne jen, že to je slovo proti slovu nebo že do prokázání viny musíme každého považovat za nevinného. Už se ani nepokouší předstírat, že něco vyšetřuje.

Většina zajímavých posunů anebo odhalení vztahů s okrajovými postavami umožňuje pochopit i záporné stránky protagonistů. A seriálu se daří vtipkovat i tehdy, když humor začíná být černý nebo nekorektní.

Nejdůležitější ale je, že pod záplavou bizarních figur a westernové stylizace Vítejte na konci světa odkrývá průhled do lidského zoufalství. Mužů i žen.

Aakeson a Kári rozumějí nesnesitelnosti osamělosti. Většinou podle nich pramení z toho, že jsou postavy zaseknuté v nějakém způsobu života. O iluze už přišly, morálka jim visí dost nízko u pasu, hlavně těm, co si připadají, že mají navrch nad ostatními. A všichni do jednoho jsou ve slepé životní uličce.

S Aakesonovým a Káriho náhledem na život dalekého severu jim to ale neubírá na lidskosti ani vtipu. Spíš naopak.

Vítejte na konci světa

Tvůrci: Dagur Kári, Kim Fupz Aakeson
Seriál je k vidění na HBO GO.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 28 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy