New York/Los Angeles - Český komiksový snímek Alois Nebel je oficiálně mezi 18 díly, jež usilují o nominaci na Oscara za nejlepší animovaný film. Informovala o tom americká Akademie filmových věd a umění.
Aby měl debut režiséra Tomáše Luňáka šanci dostat se mezi pět vyvolených snímků, jež se utkají o animovaného Oscara, musí ještě letos být uveden v Los Angeles. Nebel se uchází rovněž o nominaci na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film; v té ale uvedení v tamních kinech podmínkou není.
"Snažíme se, aby měl náš snímek možnost být zařazen i do nominací za nejlepší animovaný film. Jednáme o tom s naší americkou agentkou v Los Angeles. Bylo by dobré, kdyby se podařilo do konce tohoto roku hrát Aloise Nebela po dobu jednoho týdne v losangeleských kinech," řekl již dříve producent filmu Pavel Strnad.
Akademie v tiskové zprávě o nominaci animovaných filmů podotkla, že podmínku uvedení ještě nesplnilo několik dalších filmů, které se do klání o nominaci přihlásily: "Přihlášené filmy musejí splnit podmínku uvedení v kinech a vyhovět dalším kvalifikačním pravidlům, než mohou postoupit do hlasování."
Mluvčí akademie zároveň uvedla, že 18 zveřejněných uchazečů představuje filmy přihlášené studii a producenty. Seznam by tak neměl být interpretován jako souhlas s tím, že všechny přihlášené snímky splnily všechna kritéria. Některé snímky totiž nejsou čistě animované.
Jde o případ Šmoulů, již kombinují animaci se živými herci. Tintinova dobrodružství či Happy Feet 2 pak musí "vysvětlit svůj záměr" při použití techniky motion-capture (snímání pohybu), kterou akademie nepovažuje za animaci. U Nebela zase může vyvolat diskuse rotoskopická technika.
Čtěte také:
Recenze: Alois Nebel chce být jen cool Král Šumavy
Pro nás Nebel nebyl nikdy chcípáček z českého filmu
O historii by měl Jaroslav Rudiš psát spíš komiksy
Herci měli při natáčení zvýrazněné některé prvky v obličeji, výtvarník pak pracoval s každým políčkem filmu zvlášť, převáděl je a zaměřoval se na charakteristická gesta. Důležité bylo spojení animace s pozadím a dalšími efekty. Natáčení exteriérů a scén s herci si vyžádalo 30 dní, překreslení nasnímaného obrazu trvalo padesáti animátorům a výtvarníkům téměř dva roky.
Podle Strnada by však s rotoskopií neměl být problém. "I to je ale součástí diskuse, pracujeme na tom," dodal s tím, že by Nebel mohl mít šanci i v soutěži o Zlaté Glóby.
Osmnáct uchazečů o nominaci každopádně znamená, že se při nadcházejícím klání bude například na rozdíl od posledních Oscarů nejlepší animovaný film vybírat z pěti nominací. Aby bylo možné kategorii zcela naplnit, musí se o nominaci podle pravidel ucházet nejméně 16 snímků. Za deset let udělování ceny pro nejlepší animovaný film se to stalo teprve potřetí.
Akademie své nominace v této kategorii obvykle oznamuje už v listopadu. Seznam filmů ucházejících se o nominaci na Oscara pro nejlepší animovaný film má zatím tuto podobu: Tintinova dobrodružství, Alois Nebel, Alvin a Chipmunkové 3, Velká vánoční jízda, Auta 2, Une vie de chat, Chico & Rita, Gnomeo & Julie, Happy Feet 2, Karcoolka 2, Kung Fu Panda 2, Máma mezi Marťany, Kocour v botách, Rango, Rio, Moulové, Medvídek Pú, Wrinkles.
Pokud se Nebel mezi animáky dostane, může mít nakonec větší šance na zisk sošky než v zahraniční kategorii. Technické a formální kvality Nebela jsou nezpochybnitelné, stejně jako velké rukodělná energie vložená do výroby. A na to všechno akademici slyší.
Navíc Nebela odlišuje, že jako jeden z mála adeptů má vážné, nikoli dobrodružné či "zvířecí" téma. Podle blogu The Wrap sledujícího dění v Hollywoodu animovaná kategorie nebude mít jasného favorita. "Mohl by to být dobrý rok pro divnější film, jako je Rango, anebo zcela divoká karta jako Alois Nebel," tipuje.
Akademie oficiálně oznámí většinu oscarových nominací 24. ledna 2012; některé kategorie včetně cizojazyčného filmu ovšem bývají dvokolové a akademici nejprve ohlašují širší devítičlenný seznam. Předávání cen se uskuteční v noci z 26. na 27. února 2012.
Mezi hranými filmy však Nebel bude v konkurenci mnoha těžkých soupeřů a známých jmen. Snímek přitom lehce trpí tím, že je ve své umělecké zkratkovitosti a minimalismu nečitelný pro zahraniční publikum.
V národních nominacích na cizojazyčný film se objevila jména režisérů jako Aki Kaurismaki (Le Havre), Wim Wenders (Pina), Béla Tarr (Turínský kůň), Nuri Bilge Ceylan (Tenkrát v Anatolii), Kaneto Šindó (Postcard), Agnieszka Holland (In Darkness) či kontroverzní Nikita Michalkov (Unaveni sluncem 2: Citadela). Velké šance na vítěztsví má především íránský film Asghara Farhadího Nader a Simin: odloučení, který zvítězil na Berlinale.