Pokračování Trainspottingu až moc spoléhá na kultovní jedničku, tvrdí kritici

Marie Dostálová
22. 1. 2017 10:18
První ohlasy na pokračování britského snímku Trainspotting zdůrazňují, že dvojka silně čerpá ze svého předchůdce. Vrací se původní obsazení a režisér Danny Boyle nabízí podobné pojetí scén. Na jedničku odkazuje i hudbou a flashbacky. Sequel se podle recenzentů prvnímu dílu nevyrovná, ale stále má co nabídnout.
Trainspotting 2 - trailer | Video: Sony Pictures

Pokračování kultovní britské krimi Trainspotting z roku 1996 již mělo novinářskou projekci. 

Druhý díl opět vychází z knižní předlohy Porno spisovatele Irvina Welshe, tentokrát však volněji. Snímek zrežíroval Danny Boyle. Vrací se v něm původní obsazení, které tvoří Ewan McGregor, Ewen Bremmer, Johnny Lee Miller a Robert Carlyle.

Neil Young z webu The Hollywood Reporter je k filmu kritický a píše, že pokračování je zklamáním. Film podle něj pouze využívá kultovní status jedničky, odkazuje na ni různými scénami nebo hudbou.

Neustálé odkazy k jedničce pouze zvýrazňují kvalitativní propad dvojky, která "nenalezla svůj vlastní hlas". Film je svým stylem pouze slabým odvarem, jenž spoléhá na okázalé efekty v obraze, které pouze odvádějí pozornost od smyslu vzniku filmu.

Ian Freer z britského serveru Empire udělil snímku tři z pěti hvězd. Píše, že pokračování hojně odkazuje na svého předchůdce, ale tentokrát už není o radosti z mládí, hedonismu a přátelství, ale spíše o stárnutí a zklamáních, výčitkách a touze propojit se. Styl sequelu je podobný jedničce a tvoří jej například zamrzlý obraz, ale celkově není jeho pojetí vyrovnané jako u prvního dílu.

Dvojka je dle jeho slov důvtipná a plná překvapení. McGregor a Miller věrohodně ztvárňují, jak se během let změnilo přátelství jejich postav. Pletichy filmu dodává fakt, že oba stojí o tutéž ženu, celkově však snímek není tak skvělý jako jednička, uzavírá recenzent.

Peter Bradshaw z deníku The Guardian ohodnotil snímek čtyřmi hvězdičkami. Také zmiňuje odkazy k prvnímu dílu, které zde mimo jiné tvoří flashbacky. Pozorujeme postavy, které mezitím zestárly a vedou jiné životy. Renton se však rozhodne čelit minulosti a vyhledat kamarády, které na konci prvního dílu podvedl. Recenzent píše, že Renton téměř nezestárl, což platí i pro Sick Boye (Miller), který vyměnil heroin za kokain.

Snímek obsahuje jednu dojemnou scénu, avšak recenzent upozorňuje, že pokud diváci neviděli první díl, těžko pokračování docení. Slabinou filmu je dle jeho slov o něco delší stopáž, ale T2 stále má energický ráz, tentýž vzdorovitý pesimismus a nepodobá se žádnému jinému filmu, uzavírá kritik.

Česká premiéra je v plánu 16. února. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy