Nová Pobřežní hlídka nebude brak jako seriál. Má luxusní rozpočet i herce, vsází na sebeironii

Martin Svoboda Martin Svoboda
27. 3. 2017 12:22
Kdo by uvěřil, že seriál Pobřežní hlídka se při své pověsti braku může dostat na plátna kin, mít k dispozici slušný rozpočet, a dokonce nejlépe placeného herce světa Dwayna Johnsona? Nebo byl její návrat v době sebeironické popkultury naopak nevyhnutelný? Více v komentáři Martina Svobody.
Pobřežní hlídka - trailer | Video: CinemArt

Pobřežní hlídka patří mezi popkulturní symboly devadesátých let. Seriál s Davidem Hasselhoffem a Pamelou Anderson v hlavních rolích se dnes těší pověsti podívané tak kouzelně špatné, že jí nejde odolat. 

A protože dnešní doba si zakládá na kombinaci meta nostalgie a okázalé sebeironie, dává smysl, že se našel producent s nápadem vrátit se ke slavné značce a představit její verzi pro 21. století.

Kdo jiný než The Rock?

Pobřežní hlídka už za sebou má několik filmů, ten poslední přišel v roce 2003, dva roky po ukončení seriálu. Tyto snímky se však vyhnuly kinům a skončily rovnou ve videopůjčovnách. Nová verze se oproti nim pyšní luxusním rozpočtem a obsazením, včetně angažmá nejlépe placeného herce světa.

Vždyť kdo jiný by mohl nahradit "The Hoffa" než Dwayne Johnson? Bývalý profesionální wrestler známý pod přezdívkou The Rock se vypracoval na velvyslance sebeparodické žánrové zábavy a přinejmenším od jeho nástupu do série Rychle a zběsile v roce 2011 není nikdo, kdo by přesvědčivěji zosobňoval současnou americkou popkulturu.

Johnson má vzezření tupé hory masa, ale stačí mu prohodit pár vět, aby diváka zasáhlo jeho charisma, jež nezapře inteligenci, nebo přinejmenším sebereflexi a plné vědomí toho, jak směšné jsou jemu svěřované role. Je zcela přirozený, když láme vazy záporákům a když převlečený za kolouška Bambiho slibuje ve skeči Saturday Night Live pomstu zlému jelenovi, i když ve smokingu s familiérní sebedůvěrou uděluje jednu z cen na Oscarech.

Může si dovolit být Rambem právě proto, že dává najevo, že nic na světě mu nepřijde legračnější než právě Rambo. Toto paradoxní pnutí mezi banálními touhami a nutností se vůči nim vymezovat je základem celé dnešní popkultury.

Místo Pamely Zac

Nová Pobřežní hlídka příslušnost k tomuto trendu nezapře už svými upoutávkami. Mnohem víc než kult devadesátých let zatím připomíná zcela současné komedie, jež v první řadě přetékají ironií a snahou přesvědčit diváka o své důmyslnosti a trefnosti.

Příznačné je rovněž, že i když jsou trailery přirozeně plné krásných žen, zatím žádná z hereček nebyla prezentována jako sexuální objekt srovnatelný s Pamelou Anderson - místo ní byl obsazen Zac Efron (Muzikál ze střední) v roli přihlouplého hezouna, jenž má pobřežní hlídce zlepšit PR. Objektivizace bude tedy dokonce přímou součástí děje. Jeho zjevnou nízkou inteligencí se opět zdůrazňuje sebeparodická podstata nové Pobřežní hlídky.

Tento přístup se může ukázat jako vhodný a v tuto chvíli nic nebrání zručnému režisérovi Sethu Gordonovi (a jeho šestici scenáristů) předvést povedený film.

Na tomto trendu je zároveň cosi mírně hořkého. Pobřežní hlídka dnes přitahuje svým bezelstným kouzlem upřímného braku, zdá se však, že současná popkultura už takové osvěžující jednoduchosti není schopna. Jestli návrat hrdinných plavčíků přece jenom staré kouzlo znovunastolí, se ukáže 15. června, kdy vstoupí Pobřežní hlídka do českých kin.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy