Nová Pobřežní hlídka nebude brak jako seriál. Má luxusní rozpočet i herce, vsází na sebeironii

Kdo by uvěřil, že seriál Pobřežní hlídka se při své pověsti braku může dostat na plátna kin, mít k dispozici slušný rozpočet, a dokonce nejlépe placeného herce světa Dwayna Johnsona? Nebo byl její návrat v době sebeironické popkultury naopak nevyhnutelný? Více v komentáři Martina Svobody.
Pobřežní hlídka - trailer | Video: CinemArt

Pobřežní hlídka patří mezi popkulturní symboly devadesátých let. Seriál s Davidem Hasselhoffem a Pamelou Anderson v hlavních rolích se dnes těší pověsti podívané tak kouzelně špatné, že jí nejde odolat. 

A protože dnešní doba si zakládá na kombinaci meta nostalgie a okázalé sebeironie, dává smysl, že se našel producent s nápadem vrátit se ke slavné značce a představit její verzi pro 21. století.

Kdo jiný než The Rock?

Pobřežní hlídka už za sebou má několik filmů, ten poslední přišel v roce 2003, dva roky po ukončení seriálu. Tyto snímky se však vyhnuly kinům a skončily rovnou ve videopůjčovnách. Nová verze se oproti nim pyšní luxusním rozpočtem a obsazením, včetně angažmá nejlépe placeného herce světa.

Vždyť kdo jiný by mohl nahradit "The Hoffa" než Dwayne Johnson? Bývalý profesionální wrestler známý pod přezdívkou The Rock se vypracoval na velvyslance sebeparodické žánrové zábavy a přinejmenším od jeho nástupu do série Rychle a zběsile v roce 2011 není nikdo, kdo by přesvědčivěji zosobňoval současnou americkou popkulturu.

Johnson má vzezření tupé hory masa, ale stačí mu prohodit pár vět, aby diváka zasáhlo jeho charisma, jež nezapře inteligenci, nebo přinejmenším sebereflexi a plné vědomí toho, jak směšné jsou jemu svěřované role. Je zcela přirozený, když láme vazy záporákům a když převlečený za kolouška Bambiho slibuje ve skeči Saturday Night Live pomstu zlému jelenovi, i když ve smokingu s familiérní sebedůvěrou uděluje jednu z cen na Oscarech.

Může si dovolit být Rambem právě proto, že dává najevo, že nic na světě mu nepřijde legračnější než právě Rambo. Toto paradoxní pnutí mezi banálními touhami a nutností se vůči nim vymezovat je základem celé dnešní popkultury.

Místo Pamely Zac

Nová Pobřežní hlídka příslušnost k tomuto trendu nezapře už svými upoutávkami. Mnohem víc než kult devadesátých let zatím připomíná zcela současné komedie, jež v první řadě přetékají ironií a snahou přesvědčit diváka o své důmyslnosti a trefnosti.

Příznačné je rovněž, že i když jsou trailery přirozeně plné krásných žen, zatím žádná z hereček nebyla prezentována jako sexuální objekt srovnatelný s Pamelou Anderson - místo ní byl obsazen Zac Efron (Muzikál ze střední) v roli přihlouplého hezouna, jenž má pobřežní hlídce zlepšit PR. Objektivizace bude tedy dokonce přímou součástí děje. Jeho zjevnou nízkou inteligencí se opět zdůrazňuje sebeparodická podstata nové Pobřežní hlídky.

Tento přístup se může ukázat jako vhodný a v tuto chvíli nic nebrání zručnému režisérovi Sethu Gordonovi (a jeho šestici scenáristů) předvést povedený film.

Na tomto trendu je zároveň cosi mírně hořkého. Pobřežní hlídka dnes přitahuje svým bezelstným kouzlem upřímného braku, zdá se však, že současná popkultura už takové osvěžující jednoduchosti není schopna. Jestli návrat hrdinných plavčíků přece jenom staré kouzlo znovunastolí, se ukáže 15. června, kdy vstoupí Pobřežní hlídka do českých kin.

 

Právě se děje

před 19 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy