Rozhovor: Církev je pro mě velkou záhadou a to mě právě láká, říká Paolo Sorrentino

Anna Kopecká Anna Kopecká
1. 9. 2019 18:35
Italský režisér Paolo Sorrentino se vrátil do Benátek, aby na zdejším filmovém festivalu v neděli představil druhou řadu úspěšného seriálu HBO Mladý papež o tajemstvích a intrikách Vatikánu.
V Novém papežovi účinkují Jude Law a John Malkovich.
V Novém papežovi účinkují Jude Law a John Malkovich. | Foto: Gianni Fiorito/HBO

Benátky (od naší spolupracovnice) - V nové sérii nazvané Nový papež, kterou Sorrentino nejen režíruje, ale také je spoluautorem scénáře, opět účinkuje Jude Law, jehož mladý a velmi konzervativní papež Pius XIII. na konci první řady upadl do kómatu. Kromě něj ale přibyl nový, charismatický papež, kterého hraje John Malkovich. Když lékaři prohlásí, že je kóma Pia XIII. nezvratné, nepočítají s tím, co je ve světě víry normální: že se ještě může stát zázrak.

HBO v Benátkách představila první dvě epizody, celou novou řadu uvede letos v prosinci. "Jsem fascinován katolickou církví právě proto, že nic nevím, že odpovědi neznám. A ani po první sérii jsem všechny odpovědi nenašel, proto vznikla i druhá," vysvětluje v rozhovoru Paolo Sorrentino.

Aktuálně.cz: Jste věřící?

Ne, nejsem.

Nevěříte v existenci Boha?

Řekl bych, že jsem takový "rádoby věřící" nebo adept víry.

Pak se nabízí otázka, proč jste se rozhodl natočit seriál o papeži, Vatikánu a katolické církvi? Jak můžete vědět, co je pro církev důležité?

To také nevím. Četl jsem krásný citát Philipa Rotha o psaní knih. Říká, jak si lidé často mylně myslí, že spisovatelé píšou o věcech, kterým rozumí. Ve skutečnosti je tomu naopak. Spisovatelé píšou o věcech právě proto, že jim nerozumí, že v nich vzbuzují mnoho otázek, na které nemají odpovědi. A kdyby ty odpovědi znali, hledali by jiné téma.

Pro mě je víra a církev velká záhada. A to mě právě láká. Já jsem fascinován katolickou církví právě proto, že nic nevím, že odpovědi neznám. A ani po první sérii jsem všechny odpovědi nenašel, proto vznikla i druhá.

Paolo Sorrentino rozdává autogramy.
Paolo Sorrentino rozdává autogramy. | Foto: Reuters

Reagoval Vatikán na váš seriál, dostal se k vám oficiální názor?

Dlouho nikdo nereagoval a pak vyšel, myslím ve španělském deníku El País, článek od jednoho uznávaného teologa, který má velmi blízko k papeži. A v tom článku stálo, že jsem sice trošku naivní, ale že seriál je dobrý. A to je asi nejblíž oficiálnímu vyjádření, jaké jsem kdy dostal.

Katolická církev hodně pracuje s obrazností, metaforami. Je vám to blízké?

Estetika katolické církve je mému estetickému cítění velmi blízká. Byl to jeden z důvodů, proč jsem chtěl seriál natočit. Je pro mě snadné v této estetice pracovat, upravovat detaily, používat ji v jednotlivých scénách. Je velmi jasná, čistá, ale také okázalá.

Pokusili jste se někdy získat povolení natáčet přímo ve Vatikánu?

Ano, ale bez úspěchu.

Nového papeže uvede česká HBO letos v prosinci. | Video: HBO

Jak se vám podařilo získat všechny podklady a Vatikán rekonstruovat?

To rozhodně nebylo snadné. Tedy pro mě to snadné bylo, já jsem jen řekl produkci, co chci a potřebuji, a oni to museli zařídit. Existuje mnoho knih o Vatikánu, náš architekt byl ve Vatikánu. Snažili jsme se všemi možnými cestami získat co nejvíc podkladů.

Jako režisér máte rozhodující slovo o všech aspektech natáčení. Pomohla vám tato osobní zkušenost, když jste psal postavu papeže? Je pozice režiséra a papeže podobná?

V mnoha ohledech je jiná. Papež ovlivňuje miliony lidí, režisér jen svůj štáb. Navíc v teorii je papež pouze zástupcem Ježíše na zemi, to Bůh má odpovědi. Papež je jenom prostředníkem. Ale v jedné věci je to podobné. Existuje dogma papežské neomylnosti. Když papež něco řekne, je to pravda. Například když papež prohlásí, že Marie neotěhotněla klasickou cestou, tak je to pravda pro celý katolický svět. Podobně i já jako režisér říkám: tohle je pravda, tohle taky. A v tomhle smyslu jsme asi oba lháři. Tedy nevím, jak je na tom papež, ale když já řeknu, že je něco pravda, velmi často nevím jistě, jestli to tak je opravdu.

Jude Law na červeném koberci.
Jude Law na červeném koberci. | Foto: Reuters

Druhá řada je podobně jako ta první velmi temná, ale nechybí humor a ironie.

Ano. Když jsem začal lépe poznávat duchovní, kardinály, zjistil jsem, že jsou hodně ironičtí a utahují si ze sebe. Proto jsem se snažil dostat tenhle specifický humor a ironii i do seriálu.

Jak jste vybíral hudbu?

Pomocí Spotify. Víte, Spotify vám pouští hudbu na základě vašeho vkusu a tím objevujete nové věci, které by se vám mohly líbit. Možná bych jim měl poděkovat v titulcích.

Improvizujete hodně při natáčení?

Snažím se být velmi věrný dialogům, na place ale jinak improvizuji rád. Samozřejmě štáb je z toho nešťastný, protože nevědí, co se bude dít. Když jsem začínal natáčet, vždy jsem byl připraven na 100 procent, ale poslední dobou raději improvizuji. To neznamená, že bych byl neefektivní, naopak. Tuhle řadu jsme dotočili o dva týdny dřív, než byl deadline.

Jude Law, Paolo Sorrentino a John Malkovich v Benátkách.
Jude Law, Paolo Sorrentino a John Malkovich v Benátkách. | Foto: ČTK/AP

Seriál jste natáčel s dlouholetým kolegou, kameramanem Lucou Bigazzim. Jak vaše spolupráce probíhá?

Luca je skvělý kameraman a velmi otevřený hledání nových cest. Já natáčím vždy na čtyři kamery. Na což on už je zvyklý. A díky tomu není fyzicky místo, kam dát světla. Musí proto buď všechna světla umístit na strop, nebo kreativně pracovat se světly umístěnými na scéně. Také se naučil velmi dobře využívat přirozeného světla. To je jediný důvod našich dohadů, on chce někam umístit zdroj světla a mně se to nelíbí. Samozřejmě vždycky vyhraju já, protože mám rozhodující slovo, ale někdy, když opravdu není jiné řešení, vyhrává i Luca.

Vadí vám, že si váš seriál budou lidé pouštět na mobilu a na počítači?

Mobil je už asi trochu moc, ale počítač mi nevadí. Když se dívám na film nebo seriál na počítači, jsem u toho sám a nikdo mě neruší, navíc sedím blízko, takže je to skoro jako plátno ve velkém kině. Ne, to mě vážně netrápí.

Můžeme očekávat i třetí řadu Mladého papeže?

To nevím. Rozhodnout musí producenti. Já jen můžu říct, že jsem připraven. Už i vím, o čem by byla.

Autorka je filmová novinářka, kurátorka a producentka ve společnosti Girl and Gun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy