Naštěstí spolu neletěli. Vítězem festivalu Serial Killer je ruský Let

ČTK ČTK
26. 9. 2020 21:01
Třetí ročník brněnského televizního festivalu Serial Killer vyhrál ruský seriál Let. Nejlepším webovým seriálem se stala česká Terapie sdílením, která teprve bude mít premiéru.
Let vypráví o šesti postavách, které spolu naštěstí neletěly letadlem.
Let vypráví o šesti postavách, které spolu naštěstí neletěly letadlem. | Foto: www.serialkiller.tv

Pořadatelé letos akci z velké části uskutečnili jen on-line. Veřejné projekce, včetně sobotního vyhlášení vítězů, hostilo Divadlo Husa na provázku. Přehlídka končí v neděli, do té doby jsou jednotlivé seriály k vidění zdarma na webu Dafilms.cz, divákům se stačí jen registrovat.

Let uspěl v hlavní kategorii mezi díly ze střední a východní Evropy. Vypráví o šestici lidí, které zdánlivě spojuje pouze práce v jedné firmě. Když však spadne letadlo, do něhož měli všichni nastoupit, leccos se pro ně změní. Seriál pak každou epizodu vypráví z jiného úhlu pohledu.

Seriál Let napsal a natočil Pjotr Todorovskij. | Video: www.serialkiller.tv

Cynický alkoholik unavený životem nebo žena uvězněná v domácnosti najednou zjišťují, že nevedli život, jaký si vysnili. A tak se všech šest protagonistů rozhodne vzít osud do svých rukou. Seriál napsal a natočil Pjotr Todorovskij.

Čestné uznání od poroty obdržel estonský špionážní thriller Zrádce. Inspirovaly jej skutečné incidenty mezi ruskými a estonskými tajnými službami, k nimž docházelo v době, kdy se Estonsko stalo členem NATO.

Laureátem ceny Progressive Killer pro pokrokovou osobnost televizní tvorby s vlastní vizí a celoevropským přesahem je režisér Viktor Tauš. Diváci ho mohou znát například coby tvůrce televizních sérií Modré stíny, Vodníka oceněného Českým lvem či Zrádců, s nimiž se festivalu zúčastnil vloni.

Nejlepším webovým seriálem se stala česká Terapie sdílením. Osmidílná novinka, která vychází ze stejnojmenného projektu Ester Geislerové a Josefiny Bakošové, uspěla v konkurenci nejnovější tvorby z Francie, Japonska nebo Finska.

On-line premiéru plánuje internetová televize Mall.tv na 18. října. Seriál natočila Johana Ožvold.

Terapie sdílením má podtitul O esemeskách a lidech. Geislerová s Bakošovou na sociálních sítích shromažďují a zveřejňují autentické konverzace párů, které se rozchází na dálku, přes SMS zprávu nebo Messenger.

"Hlavní roli v seriálu hrají esemesky. Vybrali jsme vždycky jednu zprávu, která Ester a Josefíně přišla na Instagramu, a tu rozvinuli do fiktivního příběhu. S pěti mladými a talentovanými režiséry se nám tak podařilo natočit osm uzavřených příběhů," říká Milan Kuchynka, producent hrané tvorby Mall.tv.

Program letošního ročníku byl podle dramaturgyně Táni Zabloudilové rozdělený do několika kategorií. Sekce Mezinárodní panorama představila seriály převážně ze západní Evropy. Zastoupeny v ní byly zvláště politická dramata a rekonstrukce zločinů.

Porota o vítězi soutěžní sekce vzhledem k pandemii koronaviru rozhodovala on-line. Mezi porotci byli bývalý šéf dramatické tvorby britské televize Channel 4 Peter Ansorge nebo spolupracovnice Larse Von Triera, producentka Vinca Wiedemannová.

Pořadatelé letos věnovali zvláštní pozornost dílům z Velké Británie. "V době po brexitu je zdejší společnost výrazně rozdělená a televizní autoři propast mezi Brity tematizují s citlivostí britské sociálně-realistické filmové školy," uvedla dramaturgyně Zabloudilová. V sekci Focus tak byly k vidění britské seriály jako Back to Life nebo The Nest.

Chceme zabíjet předsudky o východní Evropě, Česko by mohlo konkurovat televiznímu Západu, míní šéfka festivalu Serial Killer. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy