Na festivalu v Cannes budou soutěžit nové filmy Ozona, Andersona nebo Seana Penna

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, AFP, Kultura
3. 6. 2021 18:26
Na letošním 74. ročníku filmového festivalu v Cannes bude o hlavní cenu, takzvanou Zlatou palmu, usilovat 24 snímků. Čtyři režírovaly ženy. Jedna z nejvýznamnějších světových kinematografických přehlídek představí novinky Nanniho Morettiho, Jacquese Audiarda, Françoise Ozona nebo Seana Penna, oznámili ve čtvrtek pořadatelé.
Sean Penn natočil drama o vztahu dcery a jejího otce, bankovního lupiče.
Sean Penn natočil drama o vztahu dcery a jejího otce, bankovního lupiče. | Foto: Shutterstock

Akce na francouzské Riviéře se uskuteční od 6. do 17. července, tedy zhruba dva měsíce po obvyklém termínu. Pořadatelé vybrali pozdější datum, aby zvýšili pravděpodobnost, že se festival bude smět konat za účasti diváků.

Umělecký ředitel Thierry Frémaux přesto ještě ve čtvrtek zopakoval, že epidemii covidu-19 se zatím nepodařilo porazit a dál je třeba opatrnosti. "Na červeném koberci se ještě líbat na tvář nebudeme," varoval. Všichni účastníci se budou muset testovat na nemoc covid-19 každých 48 hodin, pokud už nemají ukončené očkování.

Umělecký ředitel festivalu Thierry Frémaux.
Umělecký ředitel festivalu Thierry Frémaux. | Foto: ČTK/AP

Jako zahajovací film pořadatelé vybrali Annette od režiséra Leose Caraxe. V hlavních rolích hudební komedie účinkují Marion Cotillardová a Adam Driver. Režisér Paul Verhoeven bude soutěžit se snímkem Benedetta o italské jeptišce a mystičce zatčené za homosexualitu v 17. století, hrané osmašedesátiletou Isabelle Huppertovou.

Wes Anderson se pochlubí komedií The French Dispatch (Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun), odehrávající se v detašované redakci amerických novin ve fiktivním francouzském městě 20. století. Účinkují v ní celebrity jako Bill Murray, Tilda Swintonová, Adrien Brody, Léa Seydouxová nebo Frances McDormandová.

O přízeň porotců se má dále ucházet film Nanniho Morettiho nazvaný Tre Piani o třech rodinách, jež žijí v jednom bytovém domě.

Herec a režisér Sean Penn natočil drama o vztahu dcery a otce, bankovního lupiče. Jmenuje se Flag Day a sám v něm účinkuje po boku Katheryn Winnickové, Joshe Brolina nebo Milese Tellera.

Ve filmu Annette účinkují Marion Cotillardová a Adam Driver. | Video: UGC Distribution

Francouzská režisérka Eva Hussonová do Cannes přiveze Mothering Sunday, drama s Olivií Colmanovou a Colinem Firthem o nešťastné lásce odehrávající se po první světové válce. Jedná se o adaptaci románu současného anglického prozaika Grahama Swifta.

Zda se Colmanová a Firth budou smět festivalu zúčastnit, však rozhodnou protipandemická opatření. Momentálně smějí Britové do Francie kvůli pandemii jen ve výjimečných případech a všichni musí strávit týden v karanténě, doplňuje deník Guardian.

Maďarská režisérka Ildikó Enyediová představí snímek A feleségem története (The Story of My Wife) o muži, který se vsadí, že se ožení s první ženou, která vejde do baru.

Oceňovaný thajský režisér Apichatpong Weerasethakul, jenž v Cannes získal Zlatou palmu před 11 roky za film Strýček Búnmí, představí svůj první anglickojazyčný snímek Memoria v hlavní roli s Tildou Swintonovou.

Francouzka Mia Hansen-Løveová uvede drama Bergman Island, ve kterém hrají Mia Wasikowska nebo Tim Roth. Íránec Asghar Farhadi pořadatelům zaslal svou novinku A Hero, na kterou již získal práva Amazon.

V letošním výběru z více než 2500 přihlášených titulů jsou rovněž novinky z Belgie, Čadu nebo Íránu.

Čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii převezme oscarová herečka Jodie Fosterová, která se po červeném koberci v Cannes poprvé prošla jako třináctiletá hvězda filmu Taxikář z roku 1976.

Novinkou je sekce zaměřená na životní prostředí. Pořadatelé chtějí zmenšit uhlíkovou stopu největší francouzské filmové přehlídky, vysvětluje agentura AFP. Vstupné na projekce tak letos budou muset platit i akreditovaní novináři.

Prezidentem poroty je americký režisér Spike Lee, další členové zatím nejsou známi. Do nesoutěžní sekce se dostalo 61 titulů.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 42 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy