Narodila se tajuplná dívka. Festival v Cannes zahájí Caraxův muzikál

Kultura AP, Kultura
20. 4. 2021 19:04
Letošní 74. ročník festivalu v Cannes zahájí první anglickojazyčný film režiséra Leose Caraxe. Jmenuje se Annette, je to muzikál a účinkují v něm Marion Cotillardová, Adam Driver nebo Simon Helberg, známý ze seriálu Teorie velkého třesku, oznámili pořadatelé.
Adam Driver ve filmu Annette.
Adam Driver ve filmu Annette. | Foto: Festival de Cannes

Jak připomíná agentura AP, šedesátiletý Francouz Carax na sebe výrazně upozornil oceňovaným surreálním snímkem Holy Motors z roku 2012. Na něj novinka navazuje. Annette napsali bratři Ron a Russell Maelovi z popové skupiny Sparks, jež existuje od 70. let minulého století, doplňuje deník Guardian.

Caraxův šestý celovečerní snímek se odehrává v současném Los Angeles, kde žije populární pár: světově proslulá zpěvačka hraná Cotillardovou a stand-up komik s břitkým humorem, kterého ztvárnil Driver. "Jsou zdraví, šťastní a slavní, zkrátka dokonalý pár. Když se jim narodí první dítě, tajuplná dívka Annette předurčená k velké budoucnosti, navždy změní jejich osud," avizují tvůrci.

"Myslíme si, že je to opravdu jedinečný a ve všech ohledech nekompromisní snímek. Adam Driver na plátně nejčastěji zpívá, stejně tak Marion Cotillardová," doplňují členové Sparks.

Muzikálová scéna patřila již k vrcholům Caraxova předešlého díla Holy Motors. "Málokterý film se dá s tak klidným svědomím doporučit ostatním s tím, že nic podobného dozajista ještě neviděli," napsal o něm na Aktuálně.cz kritik Jan Gregor.

"Každý film Leose Caraxe je událost. A tenhle naplní očekávání," věří Pierre Lescure, prezident festivalu v Cannes. Podle něj je Annette "přesně tím svátkem, na který příznivci kinematografie, hudby a kultury čekali celý uplynulý rok".

Loňský ročník festivalu byl kvůli pandemii koronaviru zrušen. Letos jsou pořadatelé odhodlaní jej zorganizovat za přítomnosti diváků, jen místo tradičního květnového data o dva měsíce později. Ve Francii jsou ale zatím kina kvůli nouzovému stavu stále zavřená.

Pokud to tedy dovolí protipandemická opatření, slavnostní ceremoniál začne 6. července, hned po něm bude následovat světová premiéra Annette. Vítěz hlavní ceny, takzvané Zlaté palmy, má být vyhlášen v sobotu 17. července.

Ve filmu Annette účinkují Marion Cotillardová a Adam Driver. | Video: UGC Distribution

Porotě předsedá slavný hollywoodský filmař Spike Lee. Ostatní soutěžní snímky organizátoři představí koncem května. Už dopředu ale potvrdili, že z loňského zrušeného ročníku do letošní nabídky převezmou snímek The French Dispatch od Wese Andersona, odehrávající se v detašované redakci amerických novin ve fiktivním francouzském městě 20. století, a Benedettu, což je novinka nizozemského režiséra Paula Verhoevena o lesbické jeptišce a mystičce ze 17. století.

Annette do amerických kin koncem léta uvede společnost Amazon Studios, která ji zároveň nabídne ve své videotéce Amazon Prime. Francouzské biografy začnou Annette promítat v červenci, souběžně s festivalem.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy