Praha - Vyhlásili letošního držitele ocenění nesoucího jméno zemřelého dokumentaristy Pavla Kouteckého v Divadle Archa. Porota z devadesáti přihlášených snímků nominovala sedm filmů a z nich vybrala časosběrný dokument Nevítaní Tomáše Škrdlanta.
Autor v něm od počátku 90. let sledoval osudy několika dětí, které rodiče opustili už v porodnici. Stát se o ně sice postaral z hmotného hlediska, ale vyrůstaly izolovány od obyčejného života. Všem se nicméně podařilo vrátit do skutečnosti.
Škrdlant o svém filmu
Být přijímáni svými blízkými, okolím, společností je asi jedna ze základních lidských potřeb. Hned po žízni a hladu. Lidé z tohoto filmu prožili úplné odmítnutí od rodičů a, sice částečné, ale zřetelné odmítnutí i od společnosti.
Hlad nepoznali, žízeň taky ne - hmotně o ně bylo vždycky postaráno. Jenom je odmítáme přijmout do našeho světa. Instituce i neosobní medicína je oddělovaly, v minulém režimu ještě více než dnes, od většiny životních radostí - i strastí. Jako bychom je chtěli chránit před životem.
"Ten film je o dobrém životě i se špatnou sudbou. O návratu zpět mezi lidi, do lidského světa se všemi jeho nedokonalostmi, ale živým, a proto překvapivým, veselým i smutným životem," charakterizoval Škrdlant snímek.
Film vznikl ve studiu KF a České televizi za podpory fondu kinematografie. Finanční částkou 100 000 korun, kterou získal za vítězství, hodlá Škrdlant s největší pravděpodobností podpořit uvedení svého snímku v kinech.
"Chci překonat obavy z malého zájmu publika o tabuizované téma. O to ostatně ve filmu jde. Z ceny mám radost, ale množství diváků, kteří film uvidí, je důležitější," říká autor desítek dokumentů.
Pětičlenná porota - ve které zasedli například ředitel Archy Ondřej Hrab, Michaela Klečková z festivalu Jeden svět a režisér a scenárista Petr Zelenka - nominovala v prvním kole na cenu kromě Škrdlanta snímky Česká RAPublika Pavla Abraháma, film František Kupka - symfonik barev a malíř kosmu Daniely Gébové, Gyumri Jany Ševčíkové, Reného Heleny Třeštíkové, Sedm světel Olgy Sommerové a Zapomenuté transporty do Polska Lukáše Přibyla (ten získal zvláštní cenu poroty).
Do soutěže o Cenu Pavla Kouteckého mohli letos dokumentaristé přihlásit své práce potřetí. "Letos jsme zaznamenali velký nárůst. Někteří tvůrci se o cenu ucházeli s více než jedním filmem," říká jedna ze zakladatelek ceny, producentka Jarmila Poláková.
Za rok 2007 ji získal Nízký let režiséra Jana Šikla, loni pak scenárista Richard Komárek a režisér Filip Remunda za film Pulec, králík a Duch svatý.
Ztvárnění ceny je dílem sklářského výtvarníka Reného Roubíčka, jehož Koutecký zachytil při práci ve filmu Dialog. Škrdlantovi ji předal kameraman řady Kouteckého snímků Stano Slušný.
Čtěte také: Občan Havel na Nově truchlivě oglosoval svět Co vznikne, když se rapuje filmem? Česká RAPublika Lukáš Přibyl: Mluvil jsem se všemi, kteří přežili |
Koutecký zahynul v dubnu 2006 při pádu z rozestavěného mrakodrapu v Praze na Pankráci při natáčení filmu.
Zůstal po něm nedokončený monumentální projekt Občan Havel. Časosběrnou metodou sledoval Václava Havla ve funkci hlavy státu, kdy prezident jako by zapomínal na přítomnost kamery - přitom byl hlavním aktérem a dobře si pohlídal, jak zorganizovat události okolo sebe.
Materiál po Kouteckém sestříhal Miroslav Janek, který coby emigrant neměl tak silný vztah ke zdejší politické situaci a vystavěl ho spíš coby životopisnou komedii.
Dokument, který koprodukovala Nova, získal letos cenu filmových kritiků Kristián z Febiofestu a historicky prvního Českého lva za dokument. Během pondělního večera zhlédli diváci i premiéru čtvrté části z připravovaného seriálu Občan Havel.