Karlovarský festival zahájí světová premiéra Zátopka, poprvé soutěží dokumenty

ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 6. 2021 11:11
Světovou premiérou snímku Zátopek začne 20. srpna letošní odložený ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V životopisném dramatu o čtyřnásobném olympijském vítězi hlavní role ztvárnili Václav Neužil a Martha Issová.

Zátopek vypráví nejen o zrodu mimořádného sportovce a jeho cestě k těžko opakovatelnému úspěchu. Má být také emotivním příběhem osudového setkání a celoživotní lásky dvou lidí, kterou nedokázaly zlomit ani sportovní nebo životní prohry.

"Od počátku jsem si přál, aby nebyl zatěžkaný ostychem nebo přehnanou úctou k Emilu Zátopkovi," říká režisér, producent a spoluautor scénáře David Ondříček. "A jak jsem ho poznával prostřednictvím všeho, co jsem se o něm dozvídal, jsem přesvědčený, že právě přehnanou úctu by si nepřál. Chtěli jsme udělat Emila i Danu s lehkostí. V příběhu, který má humor i emoci," dodává.

Hlavní role Emila a Dany Zátopkových vytvořili Václav Neužil a Martha Issová. "Když odhlédnu od samotné sportovní přípravy, kdy jsem se musel fyzicky proměnit, musel jsem se pokusit najít Emila v sobě. Když se na to podívám zpětně, myslím, že David Ondříček ve mně styčné body s Emilem viděl dřív než já sám," poznamenává Neužil.

V příběhu australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V jejich rozhovorech se děj retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu.

Snímek vypráví o nezlomné síle vůle, ale také o jedinečném vztahu Emila a Dany Zátopkových, kteří spolu navzdory všem překážkám strávili celý život.

"Na tenhle film jsem se moc těšila. A pokud jsem měla na počátku nějaké obavy, tak čím víc jsem se dozvídala o životě Emila a Dany, tím víc jsem se těšila," dodává Martha Issová.

Film Zátopek začnou kina promítat od 26. srpna. | Video: Falcon

Letošní ročník karlovarského festivalu, který potrvá do 28. srpna, ve dvou soutěžních sekcích a nesoutěžním programu nabídne 32 premiér. Letos poprvé budou soutěžní sekce vedle hraných snímků otevřené i dokumentům.

V hlavní soutěži bude mít premiéru novinka Atlas ptáků od slovinského režiséra tvořícího v České republice Olma Omerzua s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Světová premiéra čeká také jednozáběrový film Bod varu britského režiséra Philipa Barantiniho.

Soutěž Na východ od Západu nabídne česko-polskou absurdní komedii Blízcí režiséra Grzegorze Jaroszuka nebo premiéru dramatu Jednotka intenzivního života režisérky Adély Komrzý.

Organizátoři zatím neinformovali o případných hostech. "Člověk míní a bůh mění. Každých čtrnáct dnů se objeví nějaká nová informace a letošní hosté budou spíše 'last minute', budou se rozhodovat podle toho, jak se bude situace vyvíjet," říká prezident festivalu Jiří Bartoška.

Dlouhodobý zájem festivalu o filmovou historii se letos projeví v Poctě The Film Foundation. Nezisková organizace, u jejíhož vzniku stál před 31 lety klasik americké kinematografie Martin Scorsese, představuje klíčovou instituci pro ochranu a zachování kinematografického dědictví. Na plátnech karlovarských kin se objeví desítka jedinečných snímků natočených mezi 30. a 90. lety minulého století a přibližujících kinematografie USA, Pobřeží slonoviny, Srí Lanky, Mexika, Tchaj-wanu a Maroka.

Další část programu, nesoutěžní výběr nejvýraznějších snímků z let 2020 a 2021, představí dramaturgický tým dva týdny před zahájením 55. ročníku. Vloni se festival kvůli pandemii koronaviru nekonal. 

Festival dříve hospodařil s rozpočtem zhruba 130 milionů korun. Při posledním řádném ročníku v roce 2019 ke státní dotaci 30 milionů z veřejných zdrojů dostal ještě po osmi milionech od kraje a města. Loni město dalo festivalu 2,5 milionu korun a kraj 1,5 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy