Hlavní cenu Anifilmu získal snímek Zabij to a opusť město. Autor na něm dělal 11 let

ČTK ČTK
26. 6. 2021 20:39
Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé na 20. ročníku mezinárodního festivalu Anifilm v Liberci získal snímek Zabij to a opusť město polského režiséra Mariusze Wilczyńského. Je to jeho první celovečerní dílo, pracoval na něm 11 let.
Snímek Zabij to a opusť město.
Snímek Zabij to a opusť město. | Foto: Outsider Pictures

Cenu pro nejlepší celovečerní film pro děti získal snímek Vlkochodci v režii Rosse Stewarta a Tomma Moorea. V dětské kategorii porota udělila i zvláštní uznání snímku Myši patří do nebe od Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka, kteří rovněž získali cenu diváků. Myši patří do nebe do českých kin zamíří v říjnu, Vlkochodci jsou k vidění na Apple TV+.

Organizátoři v sobotu vyhlásili vítěze v libereckém divadle. V kategorii krátkých filmů zvítězil indonéský snímek Javánka Anna režisérky Fatimah Ronyové, nejlepším studentským snímkem je polské Jsem tady od režisérky Julie Orlikové. 

Mezi nenarativními a abstraktními animacemi získalo hlavní cenu dílo gruzínské režisérky Mariam Kapanadzeové Opuštěná vesnice, nejlepším videoklipem je francouzsko-nizozemské video Jo Goes Hunting: Careful režisérky Alice Saeyové.

V kategorii VR filmů, které pracují s virtuální realitou, uspěly Proměny režiséra Jonathana Hagarda. Cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší česká hra Radima Jurdy Creaks.

Na festivalu se udělovaly i ceny Český obzor. Za nejlepší animované dílo vybralo 114 členů Rady animovaného filmu studentský snímek Rudé boty od Anny Podskalské, který bude soutěžit v Cannes. Za nejlepší zakázkové dílo označili spot Radioterapie na Žlutém kopci v režii Noemi Valentíny, za nejlepší videoklip Pavel Čadek: Tanči od režisérky Aliony Baranové a za nejlepší film Barevný sen od Jana Baleje.

Šestidenní festival Anifilm skončí v Liberci tuto neděli a stejně jako loni ho ovlivnila pandemie koronaviru. Místo obvyklého květnového termínu se konal na konci června a bylo třeba dodržovat protiepidemická opatření s povinnou akreditací a prokazováním bezinfekčnosti.

I tak ho ředitel akce Tomáš Rychecký považuje za vydařený. "Spokojený jsem hodně, moc. Byl to překvapivě navštěvovaný ročník, lidé se chtějí bavit a rozhodně jsou ta čísla návštěvnosti vyšší než loni," řekl. Všechny programy Anifilmu navštívilo přes 20 tisíc lidí, dvakrát více než loni.

V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo deset celovečerních filmů, 38 krátkých, 32 studentských, 15 videoklipů, 19 abstraktních a nenarativních snímků a 18 VR děl. Soutěžilo také 15 počítačových her. V národní soutěži Český obzor ve čtyřech kategoriích soupeřilo 54 titulů z ateliérů českých animátorů. V doprovodných filmových programech pak bylo k vidění 246 krátkých a 16 celovečerních snímků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy